Košarkašice Belgije nove su europske prvakinje

epa10711362 Players of Belgium pose with their trophy after winning the FIBA Women's EuroBasket final match between Belgium and Spain at Stozice Arena in Ljubljana, Slovenia, 25 June 2023. Belgium won 64-58.  EPA/ANTONIO BAT

EPA/ANTONIO BAT

Košarkašice Belgije su po prvi put u povijesti osvojile zlatnu medalju na Europskom prvenstvu pobijedivši reprezentaciju Španjolske sa 64-58 (13-17, 12-15, 18-16, 21-10) u finalnoj utakmici odigranoj u nedjelju u ljubljanskoj Areni Stožice.

U dvoboju u kojem su obrane bile bolji dio pa je svaki koš imao veliku važnost, Španjolke su veći dio utakmice provele u vodstvu, a do najvećih 10 koševa prednosti došle su u 29. minuti (48-38). Tada ništa nije ukazivalo na preokret koji se dogodio u posljednjih 11 minuta utakmice, tijekom kojih je reprezentacija Belgije postigla jedan koš više (26) nego u cijelom prvom poluvremenu.

Belgijke su prvo u zadnjih 50 sekundi treće četvrtine zaostatak od 10 koševa prepolovile pa su u zadnjih deset minuta ušle s -5 (43-48). Španjolke su uspijevale održavati prednost do 36. minute, kad je Belgija prvi put na utakmici povela (55-54) tricom najbolje igračice finala Emme Meesseman.

U neizvjesnoj završnici belgijske košarkašice su pogodile svih šest slobodnih bacanja i tako postale 12. ženska reprezentacija u povijesti koja je osvojila naslov prvaka Starog kontinenta. Dosadašnji najveći uspjeh bile su im dvije brončane medalje osvojene na EuroBasketu 2021. i 2017.

Najzaslužnija za trijumf belgijskih košarkašica bila je Emma Meesseman s 24 koša i osam skokova. Kyara Linskens je ubacila 18 poena i imala 15 skokova, dok je 13 koševa postigla Julie Vanloo.

Španjolke su u svom šestom finalu po drugi put osvojile srebrnu medalju, a uz četiri zlata imaju i pet osvojenih bronci.

Qeralt Casas s 14 koševa bila je najefikasnija Španjolka, a Raquel Carrera je ubacila 12 poena uz sedam skokova.

Belgijke su nadskakale Španjolke (38-28), ali ih je veći broj izgubljenih lopti (20-13) gotovo odveo u poraz. No, Belgijke su pogodile 22 od 25 slobodnih bacanja, što se baš u završnici pokazalo odlučujućim.

Brončanu medalju osvojila je Francuska koja je u utakmici za 3. mjesto pobijedila Mađarsku s 82-68. Francuskinjama je to osmo uzastopno odličje na europskim prvenstvima na kojima su 2009. osvojile naslov prvakinja, od 2013. do 2021. su nanizale pet srerbnih medalja, a 2011. i 2023. su došle do bronce.