‘KONSTANTNI TEROR’ Levčenko: Genocid nad miroljubivim Ukrajincima je sustavna Putinova politika

Autor:

NFOTO

Sustavno stradanje ukrajinskih civila kao posljedica ruskih raketnih napada i napada dronovima aktualizira uvođenje daljnjih sankcija protiv terorističke države. Dana 2. ožujka, Rusija je izvela još jedan napad bespilotnim letjelicama na Odesu, prouzročivši najveća razaranja u gradu tijekom rata, posebno na stambenoj zgradi od devet katova, piše u analizi za nacional.hr Oleksandr Levčanko, bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj.

 U blizini nije bilo vojnih objekata. Među poginulima su dvije mlade žene s bebama od tri i osam mjeseci. Jedna od mrtvih bila je svećenikova žena. Pored njenog tijela pronađen je mrtav tromjesečni sin. Leš njezinog osmomjesečnog djeteta pronađen je u naručju još jedne mrtve mlade žene: majka ga je pokušala pokriti sobom kada je ruski dron udario u kuću. Konstantni teror i genocid nad miroljubivim Ukrajincima je sustavna politika Putinove Rusije koja pokazuje prave namjere Kremlja. Sustavno ubijanje ukrajinskih civila je element terora. Stoga Ukrajina treba dodatno oružje i sustave protuzračne obrane kako bi stvorila duboko razgranat sustav protuzračne obrane oko svakog većeg grada.

Putinovi planovi za brzu okupaciju Ukrajine su propali jer je ruska vojska pretrpjela značajne gubitke bez postizanja bilo kojeg od svojih vojnih ciljeva. Od prvih dana potpune invazije ruska vojska čini brojne ratne zločine nad ukrajinskim civilima: kako na privremeno okupiranom području tako i duboko u pozadini, lansirajući raketne i bespilotne letjelice. Ta bi taktika, prema Putinovoj percepciji, trebala pridonijeti panici, demoralizaciji i depresivnom raspoloženju među civilnim Ukrajincima, potaknuti ih da spas potraže u inozemstvu, što će utjecati na broj radnika u Ukrajini i zadati udarac njezinom gospodarskom i demografskom potencijalu. A zaustaviti terorističku državu moguće je samo oružjem, sankcijama i potpunom međunarodnom izolacijom. Ako se Rusija ne zaustavi, ponovit će te zločine u Europi. Isporuka dodatnih sustava protuzračne obrane trebala bi ojačati zaštitu ukrajinskog neba. To se posebno odnosi na granična i frontalna područja Ukrajine, gdje je učestalost ruskih napada najveća. Priznavanje Rusije kao terorističke države na razini parlamenata zapadnih zemalja smatra se logičnim korakom u odgovoru na ratne zločine koje je ruska vojska počinila u Ukrajini.

​ Kao odgovor na terorističke akcije Moskve, Oružane snage Ukrajine nedavno su uspjele uništiti rekordan broj ruskih borbenih zrakoplova, potisnuvši neprijateljske zrakoplove s borbene linije i uništivši ofenzivni potencijal terorističke države. Oružane snage su u mjesec dana oborile 13 ruskih lovaca, uglavnom modernih lovaca-bombardera Su-34 (11 jedinica), od kojih svaki može koštati i do 50 milijuna dolara. Također, nedavno je Ruska Federacija izgubila dva izviđačka zrakoplova A-50 za otkrivanje ciljeva radarima i kontrolu dometa, svaki vrijedan 400 milijuna USD, od kojih rusko ratno zrakoplovstvo ima samo nekoliko jedinica.

Za Ukrajinu je to ozbiljan dobitak i psihološki pritisak na Moskvu, jer će ruski piloti biti oprezni, a možda i odbiti izvršiti svoje zadatke uništavanja ukrajinskih gradova i granatiranja civilnog stanovništva. Oružane snage su od početka godine oborile više ruskih Su-34 nego što su ruske Zračno-kosmičke snage (ZKS) dobile 2022. (10) ili 2023. (6). Do danas je oko 80 borbeno sposobnih Su-34 ostalo na raspolaganju ruskim zračnim snagama. Gotovo svi Su-34 koriste se za napade navođenim zračnim bombama kako bi uništili što više zgrada. Od početka rata Rusi su koristili 60 Su-34. Odnosno, danas se većina ruskih zrakoplova koristi u neprijateljstvima protiv Ukrajine. Osim toga, snage protuzračne obrane Ukrajine odbile su najveći kombinirani raketni napad ikada izveden korištenjem hipersoničnog oružja. Ukrajinci su uspješno oborili neprijateljske Kinžale i Cirkone ispaljene iz ruskih lovaca-bombardera koje je Moskva proglasila nepobjedivim. Danas Zračne snage Ukrajine raspolažu različitim brojem jedinica protuzračne obrane, od starih sovjetskih S-200, S-300 do novih Patriota, koje mogu izvršiti zadaću niveliranja ruske prijetnje u zraku. Ali ovaj arsenal oružja mora se povećati i kvalitativno i kvantitativno.

Najnoviji gubici ruskog zrakoplovstva potaknuli su Ruse da privremeno smanje korištenje zrakoplovstva na cijelom teritoriju Ukrajine. Ruske zračne snage obustavile su letove dalekometnih radarskih zrakoplova A-50 nakon što su ukrajinske snage protuzračne obrane 23. veljače oborile još jedan takav zrakoplov. S kontinuiranim pružanjem sustava protuzračne obrane i zrakoplovstva od strane Zapada Ukrajini, Rusija će jednostavno biti prisiljena smanjiti što je više moguće upotrebu zračnih napada za podršku svojim trupama i uništavanje naseljenih središta Ukrajine. Masovno uništavanje ruskih zrakoplova značajno odvraća rusku ofenzivu i postupno smanjuje rusku zračnu nadmoć.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.