Kina ključno tržište za Njemačku. Njihova potražnja katapultirala prodaju Porchea, a Rheinmetall će proizvoditi dijelove za Xiaomijeve aute

Autor:

Lenny Kuhne, Unsplash

Kina je ključno tržište za njemačke kompanije, naglasio je u ponedjeljak čelnik udruge industrijskih tvrtki BDI, čije procjene pokazuju da njemački izvoz kaska za svijetom. „Gotovo svi se slažemo da trebamo Kinu”, rekao je Siegfried Russwurm na sajmu Hannover Messe. U razgovoru za regionalni list Rheinische Post, objavljenom u subotu, Russwurm je istaknuo da bi, po procjenama udruge, izvoz njemačkih industrijskih proizvoda ove godine trebao porasti dva posto, dvostruko snažnije no što su prognozirali u siječnju.  „Situacija se poboljšava, ali polako. Ne smijemo se time zadovoljiti”, naglasio je čelnik BDI-ja.

Čak i s poboljšanim prognozama Njemačka zaostaje za globalnim izvozom, koji bi u ovoj godini trebao porasti za 2,5 posto, prema podacima BDI-ja, navedenima u izvješću.

Rast izvoza znatno je usporio nakon njemačkog post-pandemijskog oporavka i prošle je godine uvećan za 2,9 posto, nakon 9,1-postotnog skoka u 2021.  godini.

Čelnik BDI-ja upozorio je da Njemačka zaostaje za drugim zemljama u kojima cijene energije nisu tako visoke.

Činjenica je da kompanije koje troše puno energije pojačano sele dijelove proizvodnje u inozemstvo, zaključio je.

Potražnja u Kini katapultirala prodaju Porschea na početku 2023.

Njemački proizvođač sportskih automobila Porsche izvijestio je u ponedjeljak o dvoznamenkastom skoku prodaje u prva tri ovogodišnja mjeeca zahvaljujući dobrim rezultatima u Kini.

U razdoblju od siječnja do ožujka Porsche je kupcima širom svijeta isporučio 80,767 automobila, za 18 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Prodaja je porasla u svim regijama, a najpopularniji su bili terenci poput Macana i Cayennea i kultni sportski automobil 911.

Najviše su poskočile isporuke u Kinu, pokazuje izvješće, za 21 posto, uz isporučenih 21.365 automobila, odražavajući skok potražnje nakon pandemije.

Kina je najveće svjetsko tržište luksuznih proizvoda, koje je oživjelo nakon ukidanja strogih mjera suzbijanja covida krajem prošle godine.

„Zbog dobrog početka uvjereni smo da će i ostatak godine biti dobar, ali ćemo i dalje biti oprezni i fleksibilni, s obzirom na kontinuirano izazovno okruženje”, rekao je član izvršnog odbora za prodaju i marketing Detley von Platen.

Rheinmetall proizvodit će dijelove za Xiaomijeva električna vozila

Njemački proizvođač oružja Rheinmetall izvijestio je u ponedjeljak da će proizvoditi dijelove za električni automobil kineskog Xiaomija, koji je odlučio proširiti poslovanje izvan segmenta mobilnih telefona.

Kineska kompanija okreće se brzorastućem tržištu električnih vozila na kojem će debitirati s modelom Xiaomi MS11, navodi Rheinmetall u priopćenju.

Proizvodnja automobila trebala bi krenuti iduće godine, dodaju.

Vrijednost narudžbe iznosi oko 50 milijuna eura, prema priopćenju njemačke tvrtke koja nije precizirala iznos.

Prema ugovoru, Rheinmetall će Xiaomiju isporučiti 600 tisuća kompleta trokutastih nosača ovjesa s montažnim pločama.

Osim oružja i streljiva, Rheinmetal proizvodi i dijelove vozila, senzore i elektroničke sustave.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.