Karla Jelić za Radio Nacional: “Napravili smo prvi korak prema rješavanju ovog ogromnog sustavnog problema”

Autor:

31.10.2023., Zagreb - Kazalisna dvorana ADU. Zavrsena je izvanredna sjednica Akademskog vijeca ADU nakojoj se raspravljalo o postupcima profesora Ozrena Prohica. Izjava organizatorice prosvjeda Karle Jelic i Vide Skerk. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

U ponedjeljak je održan prosvjed studenata Akademije dramske umjetnosti, ispred glavne zgrade ADU, na kojem se tražila ostavka profesora Ozrena Prohića, ali i dekana ADU-a, Davora Švaića.

Povod prosvjedu bio je povratak Ozrena Prohića na posao, nakon što je 2021. godine suspendiran zbog nedoličnog ponašanja prema studentima. Međutim, nakon što je DORH odbacio optužbe, na Akademskom vijeću 29. rujna ove godine, na odluku dekana on je vraćen na posao i rad sa studentima. O razlozima zašto je vraćen na radno mjesto te pod kojim uvjetima je vraćen nazad studenti nikad nisu bili obaviješteni. Zbog te dekanove odluke koja se kosi s preporukom Povjerenstva za provođenje postupka unutarnje istrage o utemeljenosti prijava za spolno uznemiravanje, zlostavljanje, kršenja načela ravnopravnosti spolova i povezanih oblika diskriminacije i uznemiravanja Akademije dramske umjetnosti za njegov slučaj, cijelo Povjerenstvo je dalo ostavku na svoja mjesta. A studenti traže otkaz za Prohića.

U međuvremenu se u medijima pojavila snimka iz 2017. godine, koju je nacional.hr prvi objavio, na kojoj Prohić u alkoholiziranom stanju vrijeđa i zlostavlja studenticu, koristeći se prostačkim rječnikom, a koja je puštana preko zvučnika tijekom prosvjeda ispred Akademije.  Podršku studentima dali su brojni poznati glumci i režiseri, među njima i donedavna intendantica Dubrovačkih ljetnih igara, Dora Ruždjak Podolski.

Na sjednici Akademije dramskih umjetnosti u Zagrebu održanoj u utorak, izglasano je nepovjerenje profesoru Ozrenu Prohiću. On se ispričao studentima, ali nije ponudio svoju ostavku. Dekanu, koji je u ponedjeljak ponudio svoj mandat na raspolaganje, izglasano je povjerenje, a on se obvezao da će mijenjati sustav.

Sve je za Radio Nacional prokomentirala Karla Jelić, jedna od organizatorica prosvjeda.

Kako je prošao sastanak Akademskog vijeća, ima li nekih novih momenata? “Mislim da smo danas, unatoč svemu, napravili stvarno prvi korak prema rješavanju ovog ogromnog sustavnog problema. Akademsko vijeće je dugo trajalo i bilo je jako burno i jako emotivno. Međutim, Akademsko vijeće je izglasalo da smatraju da se profesor Ozren Prohić ne smije vratiti nazad na rad sa studentima, što je nama užasno važno. Isto tako, smatraju da se ne treba vratiti u rad na Akademiju u bilo kojem obliku. Nije dobio otkaz, ovo je tek prvi korak. To je mišljenje Akademskog vijeća koje zakonski i pravno nikog ne obvezuje na ništa, ali to je prvi mali korak u ovoj sigurno jako, jako dugoj borbi za pravdu”, rekla je.

Dekan je u ponedjeljak ponudio ostavku. “Vijeće je izglasalo povjerenje prema dekanu i prema dekanatu da će se nastaviti baviti ovim problemom. Pogotovo da se hitno pozabavi ovim izglasavanjem nepovjerenja, da se profesor Prohić ne smije vratiti na nastavu”, dodala je.

Koje birokratske razloge navodi Davor Švaić, kako bi opravdao svoje postupke, odnosno –  činjenicu da je vratio Prohića na posao i da mu navodno ne može dati otkaz? “Ja vam, iskreno, to ne znam točno objasniti. To su sve pravno, legalni birokratski postupci za koje ćete morati točne informacije pitati njega”, navodi Karla Jelić.

Ima li još problematičnih profesora na ADU? “Ono što mi cijelo vrijeme ponavljamo, da je to sustavni problem, ne samo Akademije, već i cijelog Sveučilišta. Mislim da smo mi jako specifični i da dolazi do eskalacije u ovakve ekstreme baš zato što je naš mentorski odnos unutar fakulteta jako, jako na tankoj liniji između profesionalnog i privatnog i zato što stvarno generacijama postoji ta kultura da tebe netko mora maltretirati da bi ti proizveo kvalitetan umjetnički rad”, smatra.

Dodala je da su zadovoljni i time da se stvarno krenulo pričati o koracima promjene tog sustava, po njihovim zahtjevima koje su predstavili na prosvjedu u ponedjeljak. “Čini mi se da će to ići u dobrom smjeru. Svi vide da taj sustav ne funkcionira i da se treba mijenjati i da studenti jednostavno tom sustavu ne vjeruju”, naglasila je.

Zašto su generacije studentica i studenata, pa i profesora o svemu tome šutjele? “Ja bih tu čak citirala profesora Prohića u njegovoj vlastitoj snimci, koji kaže: ‘Mene su mentori maltretirali, pa ću sad ja vas maltretirati’. Mislim da to samo za sebe govori sve”, dodala je Karla Jelić.

Koji su vaši sljedeći koraci? “Da nastavimo ovaj pokret. Moja suorganizatorica Vida Skerk odlazi u London, ona više nije studentica Akademije. Ja sam na apsolventskoj godini, ali imamo nade. Kao što smo vidjeli jučer, ima još dovoljno studenata koji će nastaviti ovu borbu za nas. Isto tako, tu odgovornost pada i na Studentski zbor čiji je zadatak zapravo provesti tu sigurnost studenata do kraja, što vjerujem da će učiniti.

Što s profesoricama i profesorima, neki su vas podržali? “Danas na akademskom vijeću nas je nekoliko profesora stvarno podržavalo i mislimo da svi vide da je ovo problem koji se treba riješiti tako da očekujem da će i profesori pritiskati, pogotovo članovi različitih Povjerenstava koji su čuli priču studentica… “, naglasila je.

Cijelo gostovanje poslušajte u nastavku:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.