Kao trećeplasirani prošli skupinu, smijenili trenera, zabijali u nadoknadi: Bjelokošćani ni sami ne znaju kako su ušli u finale

Soccer Football - Africa Cup of Nations - Semi Final - Ivory Coast v DR Congo - Stade Olympique Alassane Ouattara, Abidjan, Ivory Coast - February 7, 2024 Ivory Coast players pose for a team group photo before the match REUTERS/Luc Gnago Photo: LUC GNAGO/REUTERS

LUC GNAGO/REUTERS

Do sada se u povijesti dogodilo samo jednom da se reprezentacija koja je u skupini bila treća plasira u finale nekog kontinentalnog natjecanja, bilo je to na Euru 2016. kada je to uspjelo Portugalu. Upravo ovog tjedna to se dogodilo dvaput, Obala Bjelokosti i Jordan su ušli u finale Afričkog kupa nacija odnosno Azijskog kupa nakon što su prethodno u skupinama bili treći.

Za početak, domaćin turnira Obala Bjelokosti: Vjerojatni ni oni sami ne znaju kako su ušli u finale AFCON-a. Nakon što su na otvaranju turnira s 2-0 pobijedili slabašnu Gvineju Bisau, koja na turniru nije osvojila ni bod, u drugom su kolu s 1-0 izgubili od Nigerije koja ih sada čeka u finalu i s ogromnih 4-0 od Ekvatorske Gvineje. Za Bjelokošćane je to bilo pravo poniženje nakon kojeg je izbornik Jean-Louis Gasset dobio otkaz, tada još u momentu dok se nije znalo hoće li Obala Bjelokosti kao jedna od četiri najbolje trećeplasiranih selekcija, od šest, proći dalje. Sreća ih je itekako pomazila, sve im se poklopilo, Zambija nije uspjela osvojiti bod u zadnjem kolu, Maroko ih je dobio s 1-0 a Tanzanija i Kongo odigrali su 0-0, pa je Obala Bjelokosti kao četvrta u poretku trećeplasiranih doslovno kroz ušicu igle prošla u osminu finala.

Simona Adingru, Ismaela Dialla i ostatak društva u nokaut fazu poveo je Emerse Fae (40), bivši igrač Nantesa, Readinga i Nice s trenerskim iskustvom u akademiji Nice i Clermonta, dosadašnji Gassetov asistent.

U osmini finala nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca pobijedili su Senegal koji je vodio do 85. minute kada je Franck Kessie izjednačio iz penala, da bi kasnije u raspucavanju s bijele točke svih pet Bjelokošćana zabili dok na drugoj strani Moussa Niakhate (Nottingham Forest) nije pogodio.

U četvrtini finala bilo je još zanimljivije: Mali preko Adame Traorea iz Hulla, ne treba ga miješati s imenjakom iz Fulhama, u 16. minuti nije poveo iz kaznenog udarca a pri kraju prvog poluvremena Odilon Kossounou (Bayer Leverkusen) je dobio drugi žuti karton pa je Obala Bjelokosti ostala s deset igrača. Kad je Dorgeles Nene (RB Salzburg) u 71. minuti doveo Mali u vodstvo, činilo se da je utakmica odlučena. Međutim, Simon Adingra (Brighton) je u 90. izjednačio i odveo utakmicu u produžetke u kojem je, točnije – u drugoj minuti nadoknade Oumar Diakite zabio za konačnih 2-1. Tu nije bio kraj što se tiče posla sa suca, Diakite se malo zanio u slavlju pa je dobio drugi žuti a Malijac Hamari Traore (Real Sociedad) je nakon zadnjeg zvižduka podivljao na suca pa je i on dobio crveni karton.

Nakon prvog kola navijači Obale Bjelokosti jednu malo mirniju utakmicu dočekali su u polufinalu. Sebastian Haller (Dortmund) je u 65. minuti zabio za konačnih 1-0, nije bilo ni penala ni isključenja ni preokreta, ali do polufinala se svaki istinski navijač Les Elephantsa ionako već propio, nema tu pomoći.

U usporedbi s Obalom Bjelokosti, finalist Azijskog kupa Jordan imao je miran turnir. Doduše, u skupini nije briljirao ali je ipak osvojio četiri boda, pobijedio je Maleziju, remizirao s Južnom Korejom pa izgubio od Bahreina i onda kao najbolji trećeplasirani prošao dalje. Osmina finala bila je jedina utakmica u kojoj su se Jordanci tresli do zadnje sekunde, gubili su od Iraka, koji je u 77. ostao s igračem manje, do pete minute nadoknade kada su prvo izjednačili a onda dvije minute kasnije došli i do 3-2. Dalje je do finala u kojem će igrati protiv Katara Jordan s 1-0 pobijedio Tadžikistan a u polufinalu s 2-0 pobijedio je glavnog favorita Južnu Koreju.

Vratimo se još na spomenuti Euro 2016, Portugal je u skupini s Mađarskom, Islandom i Austrijom upisao tri remija, na gol-razliku prošao dalje ispred Turske i Albanije koje su također imale po tri boda, zatim u osmini finala s 1-0 nakon produžetaka pobijedio Hrvatsku, pa Poljsku nakon 1-1 i boljeg izvođenja jedanaesteraca, Wales u polufinalu s 2-0 i Francuze s 1-0 u finalu.