Kanđani slavili protiv Amerikanaca i ‘uzeli’ broncu na SP!

epa10852286 Canada players celebrate after winning the FIBA Basketball World Cup 2023 third place match between Canada and the USA at the Mall of Asia in Manila, Philippines, 10 September 2023.  EPA/FRANCIS R. MALASIG

EPA/FRANCIS R. MALASIG

Kanada je osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u košarci nakon što su u nedjelju u utakmici za treće mjesto u Manili poslije produžetaka svladala SAD sa 127-118 (34-25, 24-31, 33-26, 20-29, 16-7).

Utakmica je bila dosta izjednačena, Kanada je dobila prvu i treću četvrtinu, a SAD drugu i zadnju. No Kanada je potpuno dominirala u produžetku na kraju kojeg je slavila sa 16-7.

Kanađani su imali četiri koša prednosti (111-107) četiri sekunde prije kraja, ali je utakmicu odveo u produžetke Mikal Bridges. On je pogodio jedno slobodno bacanje i namjerno promašio drugo kako bi uzeo odbijenu loptu, a zatim izjednačio. Kelly Olynyk je zatim nije zabio za Kanadu jer se njegova lopta odbila od obruča.

U produžetku Alexander je postigao prvih sedam koševa i Kanađani su brzo poveli (118-111 nakon dvije minute).

Kanadu je do pobjede i bronce predvodio Dillon Brooks koji je utakmicu završio sa 39 ubačaja i pet asistencija,  Shai Gilgeous-Alexander je dodao  31 koš, a RJ Barrett 23 koša i sedam skokova. Kod SAD-a najbolji je bio Anthony Edwards sa 24 koša i pet skokova, a Mikal Bridges je ubacio 19 koševa i devet skokova.

Za Kanadu je ovo prva medalja sa svjetskog prvenstva ali i prvi put da je na SP poslala momčad sastavljenu isključivo od NBA igrala.

Za naslov svjetskog prvaka bore se Njemačka i Srbija.