Kamerunski Vincent Obožavani Aboubakar jedan je od legendi Svjetskog prvenstva u Katru

Soccer Football - FIFA World Cup Qatar 2022 - Group G - Cameroon v Brazil - Lusail Stadium, Lusail, Qatar - December 2, 2022  Cameroon's Vincent Aboubakar celebrates scoring their first goal REUTERS/Jennifer Lorenzini Photo: JENNIFER LORENZINI/REUTERS

JENNIFER LORENZINI/REUTERS

I ovo, upravo završeno Svjetsko prvenstvo iznjedrilo je neke nove junake i heroje, igrače koji su skrenuli pažnju na sebe. Naravno, nisu to ljudi za koje nitko do sada nije znalo, ne bi ni došli na Svjetsko prvenstveno da već iza sebe nemaju solidan CV.

Vincent Aboubakar je jedan od tih junaka iz drugog plana, igrač kojemu nije bila namijenjena velika minutaža ni važna uloga.

Izbornik Kameruna Rigobert Song u Katar je došao s idejom po kojoj će u 4-3-3 formaciji Eric Maxim Chupo-Moting biti prvi napadač dok je Aboubakaru pripao status prve napadačke pričuve. Song ovih dana vjerojatno zaključuje kako je trebao drukčije raspodijeliti uloge, ali znate kako to ide – lako je biti izbornik nakon utakmice.

Aboubakar je tip kojem ne nedostaje samopouzdanja, pred početak SP uzburkao je (prvenstveno sjevernoafričke) duhove izjavom kako Mohamed Salah nije ništa bolji od njega, samo što on igrajući za Liverpool ima priliku dokazati se na najvećoj sceni. Doduše, nije da Aboubakar nije igrao na sličnoj razini, pet je sezona nosio dres Porta i u 125 utakmica upisao više nego solidnih 58 golova i 16 asistencija.

U Katru je dokazao da mu samopouzdanje nije bez temelja. Uostalom, ima on već puno toga iza sebe, za Kamerun je u 95 utakmica zabio 35 golova, 2017. je s Lavovima osvojio Afrički kup nacija a ove je godine na istom natjecanju s osam golova bio najbolji strijelac. Aboubakar je u Kamerunu u statusu idola o čemu govori i njegov nadimak Aboutcho, pojam koji se može prevesti kao “Obožavani”.

Kamerun je SP otvorio 1-0 porazom od Švicarske u kojem je Aboubakar ušao u igru u 74. minuti umjesto Chupo-Motinga. U drugom kolu Aboubakar je ušao u 55. minuti kad je kod 3-1 za Srbiju izbornik Song odlučio krenuti na sve ili ništa i uvesti ga u igru umjesto zadnjeg veznog Martina Hongle. Osam minuta kasnije Aboubakar je sjajnim lobom zabio za 3-2 a još tri minute kasnije asistirao Chupo-Motingu za konačnih 3-3.

Naravno da je Aboubakar s tih 35 minuta dobio Songovo povjerenje, protiv Brazila su u 4-4-2 zaigrala oba spomenuta napadača a Kamwerun je senzacionalno pobijedio 1-0. Taj gol, i proslavu gola, znaju svi. Aboubakar je zabio glavom u drugoj minuti nakon isteka 90. a onda skidanjem dresa proslavio gol. Američki sudac Ismail Elfath nije imao drugu mogućnost nego pokazati strijelcu drugi žuti odnosno crveni karton. Uloge su ovoga puta bile na neki način zamijenjene, sucu je bilo krivo i praktički se ispričavao Aboubakaru koji je skoro morao tješiti Elfatha što mu je pokazao put u svlačionicu.

Ako je gol protiv Srbije bio čista nogometna romantika, sve ovo spomenuto protiv Brazila bila je potvrda Aboubakarovog ulaska u “Streets won’t forget” kategoriju u koju se ulazi legendarnim driblinzima, potezima, golovima…

Nije Kamerun prošao dalje, s četiri boda ostao je za Švicarske s šest ali razloga za slavlje je bilo. Kamerun je postao prva afrička država koja je na SP pobijedila Brazil a Aboubakar je u jednoj kategoriji stao uz bok velikom Zinedineu Zidaneu – postao je drugi igrač nakon legendarnog Francuza s golom i isključenjem na utakmici Svjetskog prvenstva.

S prosječno jednim sudjelovanjem u golu po utakmici Aboubakar je ušao u TOP 10 ovog SP, međutim s te tri kontribucije, dva gola i jednom asistencijom za samo 141 minutu u igri debelo nadmašuje i dvojicu „vanzemaljaca“ u likovima Messija i Mbappea.

Aboubakar je od ljeta 2021. član saudijskog Al-Nassra a obzirom da mu je tek 30, nije čudo da su europski klubovi opet pokazali zanimanje za njega.