JOSIP PAVLOVIĆ: ‘Situacija s otpadom u Zagrebu nikad nije bila gora, a Tomaševićev sustav to neće popraviti’

Autor:

Marin Hižar

Josip Pavlović, predsjednik udruge Ekologija grada, kritizira politiku gospodarenja otpadom u  Zagrebu i od Visokog upravnog suda traži ocjenu zakonitosti novog sustava zbrinjavanja otpada koji stupa na snagu 1. listopada

Siguran sam da novi sustav zbrinjavanja otpada neće popraviti situaciju u Zagrebu i da će dovesti do još većeg kaosa. Već sad je jasno da novi sustav nije isplaniran do kraja. Stalno se govori o problemima koji se pojavljuju i prije njegove implementacije. Također, upitna je i zakonitost novog sustava jer po mnogočemu nije u skladu sa zakonima Republike Hrvatske pa smo iz tog razloga kao udruga predali Visokom upravnom sudu prijedlog za ocjenu zakonitosti odluke o novom sustavu”, riječi su Josipa Pavlovića, predsjednika udruge Ekologija grada.

On tvrdi da su gradske vlasti fokusirane samo na kozmetičku stranu gospodarenja otpadom, a realnog i kvalitetnog sustava upravljanja i daljnje obrade otpada nakon prikupljanja nema, kao ni infrastrukture za daljnju obradu. Smatra i da je Grad Zagreb ranije imao jasnu strategiju koja je bila usklađena s nacionalnom strategijom gospodarenja otpadom koja je, tvrdi, vodila ka kvalitetnom sustavnom rješavanju problema otpada.

“Neupitno je da Grad Zagreb mora napraviti vlastita postrojenja, kompostanu, Centar za gospodarenje otpadom i na kraju tog sustava energanu koji će dio otpada koristiti kao sirovinu za proizvodnju energije, toplinske ili električne. Ne smijemo smetnuti s uma da imamo krizu i kaos s otpadom i da ako riješimo taj problem možemo pozitivno utjecati na energetsku krizu u kojoj se sad nalazimo. Cijela Europska unija se kreće u tom smjeru, čak i Slovenija s kojom se volimo uspoređivati gradi energane na otpad i jednostavno je krajnje vrijeme da i mi krenemo dio problema s otpadom rješavati na takav način”, ispričao je Pavlović za Zagreb News.

Napomenuo je i da gradonačelnik Tomislav Tomašević nema pravo reći da je naslijedio lošu situaciju jer je, tvrdi, neupitna činjenica da je podružnica Čistoća prije njegovog dolaska na vlast bila u neusporedivoj boljoj situaciji, s jasno određenim planovima i sustavima upravljanja i poslovanja. Dodao je kako su se proteklih godina velika sredstava ulagala u vozni park, sustav evidencije sakupljanja otpadam, procesi su bili usklađeni s propisima RH, ali i preporukama EU za sustav gospodarenja otpadom. “Čistoća je išla polako u smjeru koji je godinama planiran. Promjenom gradske vlasti, svi ti procesi su zaustavljeni, nema više nikakvih investicija, čak niti osnovnih za potrebe redovnog poslovanja Čistoće i došlo je do potpunog raspada sistema u kojem zaposlenici svakodnevno odlaze. Nema jasnog sustava upravljanja, vozni park je izvan pogona jer nisu nabavljeni rezervni dijelovi nužni za svakodnevno poslovanje i nastupio je potpuni kaos. To je svakako odgovornost prvenstveno voditelja podružnice Davora Vića, ali i gradonačelnika Tomaševića jer se on godinama predstavljao kao netko tko zna i ima rješenje za problem otpada, a činjenica je da Zagreb nikad nije bio u lošijoj situaciji što se otpada tiče”, rekao je Pavlović.

Nešto ranije, on i članovi udruge koji su ujedno u Inicijativi za Jakuševec, ustvrdili su da se biootpad ne odvozi na kompostanu, već da završava kao komunalni otpad na Jakuševcu. Ispričao je kako su 28. lipnja između 18:10 i 18:40 snimili dronom situaciju na deponiju. “Tamo je kamion Čistoće, u kojem se nalazio biootpad, po ulasku na deponij, bez zaustavljanja na kompostištu kojim upravlja podružnica Zrinjevac i kojem je radno vrijeme do 15 sati, otišao direktno na brdo deponija i tamo sav otpad odložio, a po snimkama i fotografijama se vrlo jasno vidi da se radilo o biootpadu koji nije pretjerano kontaminiran”, kazao je Pavlović i dodao kako su mještani Jakuševca, ali i okolnih četvrti sve više počeli prijavljivati nesnosan smrad koji se širi s deponija, naročito u poslijepodnevnim satima.

Tvrdi i da Zagreb Holding ima kapacitete za prihvat i daljnju obradu biootpada za oko 30 tona dnevno, a na području Zagreba se dnevno sakupi između 80 i 120 tona. Stoga smatra da se sav biootpad veći od gradskih kapaciteta njegova zbrinjavanja odlaže na deponij, što je protivno Zakonu o gospodarenju otpadom.

Međutim, Grad ima ugovore s privatnim tvrtkama koje bi mogle riješiti zbrinjavanje biootpada. “Ugovori s privatnim oporabiteljima za Biootpad uopće nisu konzumirani u 2022. godini te je očito da su u gradu ‘riješili’ problem biootpada bez da su poštivali zakone i ugovore. Zbog materijalne uštede i dobiti dodatno je ugrožena ionako narušena kvaliteta života i zdravlja ljudi u blizini deponija”, ispričao je Pavlović.

Smatra da dok grad ne izgradi planiranu kompostanu u Novskoj, ne postoji način da samostalno i u skladu sa zakonima zbrinjava biootpad bez suradnje s privatnim tvrtkama po važećim ugovorima. “Hvaljenje gradonačelnika o uštedama koje su napravljene u sustavu gospodarenja otpadom u proteklih godinu dana je ništa drugo nego javno priznanje da se radi protuzakonito jer grad nije izgradio niti jedno novo postrojenje za sortiranje i obradu otpada osim Centra za skladištenje i obradu glomaznog otpada u Tišinskoj, koje nije ništa drugo osim prostora gdje se glomazni otpad melje drobilicama bez ikakvog prijašnjeg sortiranja i izvlačenja vrijednih sirovina i također protuzakonito vozi na Jakuševec. A i nema govora o ikakvim uštedama, već o povećanju troškova zato što se ovakvim postupanjem Holdinga znatno povećava iznos odloženog otpada na deponij, a samim time i poticajna naknada za odlaganje otpada u količinama koje su iznad planiranih”, objasnio je Pavlović.

Međutim, iz Zagreb Holdinga su pokušali demantirati njegove tvrdnje pravdajući se da su biootpad odložili na Jakuševec jer je bio kontaminiran. Pavlović smatra da je taj demantij smiješan. “Govoriti da je biootpad iznenađujuće kontaminiran je besmisleno jer je i u samom javom natječaju koji je izašao prošle godine za daljnju oporabu biootpada jasno naveden postotak onečišćenosti biootpada sakupljenog na području grada. A i Holding je sam odgovoran jer se građanima već dulje vrijeme ne šalju vrećice za biootpad pa su mnogi građani primorani ‘kontminirati’ biootpad miješanim komunalnim otpadom. Gradu odgovara da građani ne sortiraju otpad jer nemaju što s njim već ga predati privatnim oporabiteljima, a to ne žele ni po koju cijenu, očito ni po cijenu kršenja zakona, narušavanja kvalitete života i zdravlja građana, ali i stvaranja znatno većih financijskih troškova”, zaključio je Pavlović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.