Jedini pariški neboder napunio je 50 godina. Francuzi ga još uvijek mrze

Autor:

Pixabay

Kada je dovršen 1973. godine, pariški Tour Montparnasse ili toranj Montparnasse bio je najviša zgrada u Francuskoj. Također je bio najviše vrijeđan, “gotovo univerzalno preziran zbog svoje glomazne prisutnosti i neprimjerenih razmjera”.

Dok se Francuska obnavljala nakon Drugog svjetskog rata, građanski čelnici željeli su pretvoriti Montparnasse iz sirotinjske četvrti u živahnu poslovnu četvrt, s čokoladno-smeđim neboderom od 59 katova koji su dizajnirali Eugène Beaudouin, Urbain Cassan i Louis Hoym de Marien.

Tadašnji francuski predsjednik Georges Pompidou odobrio je planove 1969. godine, a projekt je dovršen četiri godine kasnije. Ali u gradu definiranom šesterokatnim stambenim zgradama od klesanog kamena iz 19. stoljeća, monolit od stakla i čelika stršio je poput 210 metara visokog palca. Lokalno stanovništvo dugo se šalilo da toranj ima najbolji pogled u Parizu jer je to jedino mjesto s kojeg ga ne možete vidjeti.

Samo četiri godine nakon što je Tour Montparnasse dovršen, Pariz je zabranio zgrade više od sedam katova u središtu grada, prisiljavajući da se visoke zgrade grade na periferiji. Nakon velikih renoviranja Tour Firsta u La Défenseu, toranj Montparnasse skinut je s trona kao najviša zgrada u gradu 2011. godine, no ostaje najviša grada u samom Parizu.

Iako je vrijeme ublažilo poglede Parižana na druge kontroverzne građevine — uključujući Eiffelov toranj, piramidu Louvrea i Centar Pompidou — osuda za ovu modernističku nadgradnju i dalje traje. Godine 2014. kandidatkinja za gradonačelnicu Nathalie Kosciusko-Morizet nazvala ju je “urbanom katastrofom” i predložila njeno rušenje. Naravno, ne mrze svi toranj Montparnasse: francuski slobodni penjač Alain Robert popeo se na njega dvaput – 1995. i 2015. godine.

Tijekom godina bilo je mnogo zakupaca visokog profila, uključujući predsjednike Françoisa Mitterranda, Jacquesa Chiraca i Emmanuela Macrona. Tu su i gomile turista koji hrle na krovnu terasu zbog neusporedivog pogleda na Grad svjetlosti. Arhitekt Daniel Libeskind također je branio zgradu ili, bolje rečeno, “ideju koju predstavlja”, piše AD.

“Parižani su se uspaničili kada su to vidjeli, a kada su napustili toranj, napustili su i ideju o održivom gradu visoke gustoće”, napisao je Libeskind u članku iz 2017. u The New York Times Magazinu. “Možda Tour Montparnasse nije genijalno djelo, ali je označio ideju o tome kakav će grad budućnosti morati biti”, dodao je.

Pixabay

Nažalost, sporovi oko ugovora doveli su do zatvaranja terase i čini se da su ukinuli bilo kakvu formalnu proslavu 50. obljetnice zgrade. No zvjezdarnica je predstavila novu VR turu koja posjetiteljima omogućuje putovanje kroz povijest i prolete gradskim nebom.

Saga o Tour Montparnasseu nije završena: 2017. godine Nouvelle AOM, konzorcij triju francuskih tvrtki, pobijedio je Studio Gang, OMA i MAD Architects u međunarodnom natjecanju za redizajn njegove vanjske površine. Preuređenje vrijedno 330 milijuna dolara, koje bi trebalo biti dovršeno na vrijeme za Ljetne olimpijske igre u Parizu 2024., transformirat će čokoladno-smeđi kolos u prozirni stakleni toranj i “ikonu energetske revolucije 21. stoljeća”, rekli su iz AOM-a. Osim nove fasade, projekt će dodati energetski učinkovite nadogradnje, viseće vrtove, staklenik na krovu i fotonaponske panele koji će osigurati energiju za polovicu sustava rasvjete zgrade.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.