Jaylen Brown: Na parketu All-star igrač, izvan terena nevjerojatni genijalac s osjećajem za društvenu pravdu

Autor:

Jan 30, 2024; Boston, Massachusetts, USA; Boston Celtics forward Jaylen Brown (7) drives to the basket during the second half against the Indiana Pacers at TD Garden. Mandatory Credit: Paul Rutherford-USA TODAY Sports Photo: Paul Rutherford/REUTERS

Paul Rutherford/REUTERS

Kad je Jaylen Brown (27) 2016. godine objavio izlazak na NBA Draft, više je tamošnjih skauta i trenera izrazilo sumnju u njegovu buduću posvećenost košarci. Nije to bilo slučajno, iako se do danas definitivno pokazalo kao greška. Naime ovaj sjajni igrač Boston Celticsa doslovno je genijalac sa “mali milijun” izvankošarkaških zanimacija, toliko da su ga mnogi znali okarakterizirati i kao “prepametnog” za NBA. Povremeno čujemo za pojedince koji su uspjeli uz profesionalno bavljenje sportom završiti fakultet, međutim Brown je posebna priča.

Prije svega, za one koji možda manje prate NBA ligu: 198 cm visoki Brown igra osmu sezonu u Bostonu koji ga je izabrao kao trećeg na Draftu 2016, trostruki je All-star a ove je sezone u Celticsima koji su ponajveći kandidati za titulu na prosjecima od 22.4 koša, 5.4 skokova i 3.7 asistencija. Nedavno je potpisao novi ugovor koji će vrijediti od sezone 2024/25 a po kojem će zaraditi rekordna 304 milijuna dolara za sljedećih pet sezona.

Ono što Browna, naravno pored zaista sjajnih košarkaških osobina, dijeli od ostalih je činjenica da je izvan terena genijalac s dokazano velikim osjećajem za društvenu pravdu.

„Nelson Mandela, Malcolm X i Harriet Tubman, to su ljudi koje bih volio okupiti na večeri. Albert Einstein kao četvrti, svakako, fasciniraju me znanost i matematika. I kvantna fizika“, rekao je Brown u intervjuu za GQ magazin. Nije baš često da čujete od nekoga da je lud za kvantnom fizikom, ali Brown ne spada u većinu. U Joseph Wheeler srednjoj školu u rodnoj Georgiji imao je savršene ocjene i bio najbolji učenik svoje generacije a zatim je upisao najcjenjenije američko sveučilište, kalifornijski Berkeley kojeg je izabrao zbog edukacije, ispred drugih sveučilišta koja su imala bolje košarkaške programe. Tamo se zadržao tek godinu dana, zbog odlaska u NBA, ali ipak dovoljno dugo da opet uđe u krug najboljih studenata svoje generacije, a otprilike možete misliti kakvi mozgovi se tamo okupljaju. Na Berkeleyu je toliko impresionirao profesore da je na toj prvoj godini upisao predmete koje inače pohađaju studenti završne godine.

Istovremeno se pored košarkaških i akademskih obaveza nastavio baviti raznim aktivnosti zahvaljujući kojima se čini da je njegov dan trajao barem 48 sati. Na jedinoj godini studija naučio je španjolski jezik, i to prilično tečno, kažu svi koji ga poznaju. Išao je na sate gitare i klavira, kojeg ima u svojoj kući i na kojem, možete to provjeriti na ovom videu, zna sjajno odsvirati Still D.R.E., hit Dr. Drea.

Brown iza sebe već ima predavanja na sveučilištu Harvard, MIT-u (Massachusetts Institute of Technology) i „svom“ Berkeleyu, uz dodatak da je najmlađi ikada predavač na Harvardu, a i tu, kao i u gorespomenutom slučaju, možete misliti kakvi predavači su u povijesti tog fakulteta izlagali svoje govore. Uz sve to, sjajan je igrač šaha. Kad je imao deset godina djed ga je naučio igrati a mladi Jaylen je toliko zavolio šah da je u srednjoj školi bio predsjednik tamošnjeg kluba, kasnije na Berkeleyu je uzimao dodatne sate šaha a zatim je i sam pokrenuo Youtube kanal na kojemu je komentirao i teoretizirao o šahovskim potezima.

Pored svega toga, Brown, inače vegetarijanac, se istaknuo borbom za društvena prava. Često javno govori i predaje o važnosti edukacije a poznata je priča kako je vozio 15 sati do Atlante, grada u Georgiji, kako bi bio dio prosvjeda nakon što je ubijen George Floyd. Brown je na svom Instagram profilu prenosio dio prosvjeda, bio je jedan od govornika i nosio je natpis na kojem je pisalo „I can’t breathe“, aludirajući na Floydove zadnje riječi prije smrti zbog policijske brutalnosti.

Uz sve ovo, nije iznenađenje da je već kao 22-godišnjak Brown postao jedan od dopredsjednika NBPA – Udruge igrača NBA lige, poznata i kao NBA sindikat, a na toj poziciji, pored predsjednika CJ McColluma, je i sada.

Na kraju, kad vam sljedeći puta netko kaže kako zbog sportskih obaveza kaže kako nema vremena za učenje, gurnite mu pod nos priču o Jaylenu Brownu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.