Iran i dalje sudi na smrt protivnike režima. Njemačko-iranski disident Sharmahd proglašen krivim za “korupciju na Zemlji” što se kažnjava smrću

Autor:

epa10463087 Supporters hold portrait of Masud Rajavi (R), one of the leaders of the  People's Mojahedin Organization of Iran, and Maryam Rajavi (L), President of the Iranian National Council of Resistance, during a demonstration on the 44th anniversary of the Iranian revolution against Shahh Reza Pahlavi, in Paris, France, 12 February 2023. The protesters rejected the Shah's dictatorshipin the then Imperial State of Iran from 16 September 1941 until he was overthrown in the Iranian Revolution on 11 February 1979, and the following mullahs' theocracy and called for a democratic and secular government in Iran.  EPA/TERESA SUAREZ

EPA/TERESA SUAREZ

Sud u Iranu osudio je njemačko-iranskog disidenta Jamshida Sharmahda na smrt pod optužbom za “korupciju na Zemlji”, priopćilo je pravosuđe.

Vjeruje se da su 67-godišnjeg Sharmahda, koji je živio u SAD-u, oteli iranski agenti u Dubaiju 2020. godine, a zatim ga prisilno odveli u Iran preko Omana.

Iran ga je optužio da je vođa promonarhističke terorističke skupine. On je zanijekao tvrdnju, a skupina za ljudska prava rekla je da se suočio s krajnje nepoštenim suđenjem temeljenim na iznuđenim “priznanjima”. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock osudila je kaznu kao “apsolutno neprihvatljivu”.

“Pozivamo Iran da ispravi ove nedostatke u žalbenom postupku, ispravi presudu u skladu s tim i suzdrži se od smrtne kazne”, stoji u priopćenju. “Izricanje smrtne kazne gospodinu Sharmahdu izazvat će snažnu reakciju.”

Dolazi nešto više od mjesec dana nakon što je Iran pogubio britansko-iranskog dvojnog državljanina Alirezu Akbarija, bivšeg zamjenika iranskog ministra obrane koji je osuđen za špijunažu za Ujedinjeno Kraljevstvo.

Novinska agencija Mizan iranskog pravosuđa izvijestila je da je Revolucionarni sud u Teheranu proglasio Jamshida Sharmahda krivim za “širenje korupcije na Zemlji kroz planiranje i vođenje terorističkih operacija”.

Tvrdilo se da je bio vođa terorističke skupine poznate kao Tondar i da je “planirao 23 teroristička napada”, od kojih je “pet bilo uspješno”, uključujući bombaški napad na džamiju u Shirazu 2008. u kojem je ubijeno 14 ljudi.

Tondar – što na perzijskom znači “grom” – drugo je ime Kraljevske skupštine Irana (KAI), malo poznate oporbene skupine sa sjedištem u SAD-u koja nastoji obnoviti monarhiju svrgnutu u Islamskoj revoluciji 1979. godine. Prema Amnesty Internationalu, Sharmahd je napravio web stranicu za objavljivanje izjava KAI-ja, uključujući tvrdnje o eksplozijama unutar Irana. Također je čitao izjave u radijskim i video prijenosima. Međutim, zanijekao je svoju umiješanost u napade koje su mu pripisale iranske vlasti, rekavši da je bio samo glasnogovornik, te je odbacio sve optužbe tijekom suđenja, koje je počelo ranije ovog mjeseca. Amnesty International je rekao da je Sharmahd u dva telefonska razgovora sa svojom obitelji prošle godine naveo da je bio mučen i podvrgnut drugim oblicima zlostavljanja u pritvoru, uključujući i držanje u samici. Također je rekao da mu je uskraćena odgovarajuća zdravstvena skrb, a pristup lijekovima potrebnim za njegovu Parkinsonovu bolest je rutinski odgađan.

U kolovozu 2020. iransko ministarstvo obavještajne službe objavilo je da je uhitilo Sharmahda nakon “složene operacije”, ne navodeći nikakve pojedinosti.

Prethodnog mjeseca, Sharmahd je stigao u Ujedinjene Arapske Emirate letom iz Njemačke. Odsjeo je u hotelu u Dubaiju, čekajući let za Indiju, kada je njegova obitelj izgubila kontakt. Međutim, uspjeli su pratiti lokaciju njegova mobitela i primijetili su da je prešao granicu s Omanom, unatoč tome što je bila zatvorena za putovanja zbog ograničenja povezanih s koronavirusom, rekao je neimenovani izvor Radnoj skupini Vijeća za ljudska prava UN-a o proizvoljnom pritvaranju .

Izvor je rekao da je obitelj primila poruku sa Sharmahdovog telefona u kojoj je pisalo da je dobro dan prije nego što je Iran objavio video u kojem se pojavljuje s povezom na očima i priznaje razne zločine.

Radna skupina UN-a rekla je da UAE ne osporavaju tvrdnju da su iranski agenti oteli Sharmahda i prebacili ga u Oman. Oman je u međuvremenu zaključio da se infiltrirao u zemlju uz pomoć grupe pomagača i morem ilegalno otišao u Iran “svojom voljom”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.