I u Sloveniji problemi s plaćama sudaca, počeli štrajk upozorenja

Autor:

Foto: Unsplash

Slovenski suci još su 10. siječnja započeli dvotjedni štrajk upozorenja jer nije ispoštovana odluka ustavnog suda koji je utvrdio da su sucima plaće preniske i naložio zakonodavcu da to ispravi.  

Slovenski ustavni sud je, naime, u lipnju prošle godine utvrdio da su sudačke plaće preniske čime se krše ustavna načela neovisnosti i diobe vlasti i naložio zakonodavcu da otkloni tu neustavnost do 3. siječnja ove godine.

Pošto odluka nije ispoštovana, suci su 10. siječnja počeli štrajk upozorenja koji će trajati do 24. siječnja. Tijekom prosvjeda suci koji vode postupke u pojedinim predmetima sami odlučuju hoće li otkazati već najavljena ročišta.

Suci su najavili i da će se povući iz izbornih povjerenstava, što bi moglo otežati održavanje europskih izbora u Sloveniji u lipnju ove godine. 

U međuvremenu je i Udruga državnih tužitelja Slovenije najavila štrajk vladi, nadležnim ministarstvima i drugim tijelima za 31. siječnja zbog neprovođenja ustavne odluke o plaćama sudaca.

Ministrica pravosuđa Dominika Švarc Pipan danas je ponovo pozvala suce i tužitelje na razgovore. Istaknula je da obje strane moraju raditi na smirivanju situacije.

“Ponovno, kao i mnogo puta zadnjih tjedana, pozivam i suce i tužitelje da dođu na razgovor s vladom, da razgovaramo o tome što bi zapravo značila provedba ustavne odluke i da nađemo neko zajedničko rješenje”, rekla je.

Tvrd da se suci dosad nisu odazivali na pozive. “No, nadam se da će uvidjeti da je jedini način da se situacija riješi kroz socijalni dijalog, od čega ni suci i tužitelji ne mogu biti izuzeti”, rekla je.

Pritom je još jednom naglasila da se ustavna odluka “mora provesti i bit će provedena”, ali je potrebno dogovoriti i način i rokove.

Ustavni sud utvrdio je da sudačke plaće treba povećati na temelju nekoliko kriterija, a ključni su usklađenost plaća s inflacijom i usporedivost plaća s ostalim granama vlasti, u čemu suci zaostaju jer im se plaće nisu mijenjale od 2012. godine.

“Neto plaća najslabije plaćenog suca oko 1300 eura zaostaje za primanjima najslabije plaćenog zastupnika, a čak je i neto plaća suca Vrhovnog suda niža od neto plaće najslabije plaćenog zastupnika “, istaknuli su suci uoči početka štrajka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.