Hrvatski ratari plaćaju cijenu prekomjernog uvoza pšenice iz zemalja izvan EU kao što je Ukrajina

Autor:

05.07.2023., Osijek - Zapocela je zetva psenice u Slavoniji. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Baranjski poljoprivrednici u srijedu su prosvjedovali kod mjesta Čeminac te zatražili pomoć vlade, nezadovoljni otkupnom cijenom pšenice.

Predsjednik Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Petar Pranjić rekao je na prosvjedu kako ulaganja poljoprivrednika po hektaru iznose oko 1.800 eura, ali je urod pšenice zbog loših vremenskih prilika podbacio, kao i kakvoća.

Otkupnu cijenu koja se kreće od 160 do 165 eura za tonu smatra poražavajućom, kao i prekomjeran uvoz iz zemalja izvan EU-a poput Ukrajine, koji je, kako je rekao, “potopio europsko tržište”.

Prinos pšenice je neočekivano loš, podbacila je i kvaliteta, a sa sadašnjim cijenama ne možemo prosperirati i servisirati svoje obveze, niti razmišljati o idućoj žetvi, rekao je Pranjić.

Brlošić: Otkupna cijena najniža u Europi

Član Upravnog odbora HPK-a Mato Brlošić ocjenjuje kako je cijena pšenice u Hrvatskoj najniža u Europi, jer se na europskim burzama kreće između 230 i 240 eura za tonu, a u Hrvatskoj oko 160 eura.

Ističe kako su u Ministarstvu poljoprivrede razgovarali o konkretnoj pomoći ratarskom sektoru od 300 eura po hektaru, što poljoprivrednicima neće značajno pomoći, jer izračuni pokazuju da im gubitci iznose oko 500 do 600 eura po hektaru.

S obzirom da je žetva krenula i da je kakvoća pšenice lošija nego što smo mislili, to će uz niski prinos biti razlog za zabrinutost. Prvi rezultati žetve su katastrofalni i smatramo da se u razgovore treba uključiti vlada, rekao je Brlošić.

Brlošić je pozvao vladu da pronađe način da se ratarima plati barem 400 tisuća tona pšenice, koliko prema procjenama treba za domaću potrošnju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.