Hrvatska među članicama koje dobijaju najviše novaca iz EU

Autor:

03.06.2013., Bruxelles, Belgija - Plakat dobrodoslice Hrvatskoj u EU izvjesen na zgradi Europske komisije. rPhoto: Tomislav Krasnec/VLM/PIXSELL

Photo: Tomislav Krasnec/VLM/PIXSELL

Izračuni stručnjaka i medija pokazuju da Njemačka uplaćuje rekordne iznose u proračun EU-a. No tko najviše dobiva? Ovisno o načinu izračuna, to su Poljska ili Hrvatska.

Njemačka je uvjerljivo najveći neto platiša u Europskoj uniji, potvrdila je ovih dana računica novinske agencije dpa. Tu se tvrdi da je Njemačka 2021. godine uplatila 25,1 milijardu više u proračun EU-a nego što je iz njega dobila. Na drugom mjestu je Francuska s neto uplatom od 12,4 milijarde eura, piše Deutsche Welle.

Nešto slično – mada s nekoliko milijardi razlike – pokazala je i računica Instituta njemačkog gospodarstva (IW) u studenome. Prema njoj, 2021. je Njemačka u briselsku blagajnu uplatila 21,4 milijarde eura više nego što je iz nje dobila. I ovdje je Francuska na drugom mjestu sa skoro dvostruko manjom neto uplatom od 10,9 milijardi eura.

Bruxelles ne objavljuje podatke

Objavljene brojke se razlikuju jer nemaju uporište u službenim izvještajima – i upravo to je zanimljivo. Naime, Europska komisija od 2019. godine više ne objavljuje tu statistiku. Kako je pisao portal Business Insider, Europska komisija od tada ne objavljuje brojke „jer joj je bilo dosta stalnih rasprava o primateljima i platišama”.

„Ali također i zato što ova računica malo govori u Uniji koja je sve tješnje povezana”, naveo je Business Insider, podsjećajući da je bivši povjerenik za proračun EU-a Günther Oettinger, inače njemački demokršćanin, tu brojku smatrao „glupošću”.

Jer, kako kažu kritičari ove statistike, teško je iz nje iščitati koliko koja zemlja zapravo ima koristi od EU-a. Brojka uvijek pada na plodno tlo kod desničara i euroskeptika iz bogatijih zemalja, jer ju koriste kao „dokaz” da EU tobože samo služi za financiranje „neradnika” u drugim zemljama.

Brojka ne uzima u obzir koliko, recimo, jaka izvoznička zemlja poput Njemačke profitira od plasiranja proizvoda na europsko tržište bez carina ili od korištenja jeftinije radne snage širom EU-a.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.