Hommage Židovima koji su stradali u Hrvatskoj u izvedbi HNK Varaždin

Autor:

Saša Zinaja/Nfoto

U Koncertnoj dvorani HNK u Varaždinu u četvrtak u 20 sati održat će se premijera predstave Kadišl i nebeski putnici – Hommage stradalim Židovima u Hrvatskoj tijekom 2. svjetskog rata po tekstu autorice Jasminke Domaš.

Smatrajući kako je smisao književnosti pridonijeti boljem razumijevanju tragedije hrvatskih Židova, kao i njezina vlastita promišljanja o njihovim sudbinama, nagnala su spisateljicu Jasminku Domaš prije dvije godine napiše roman “Kadišl i nebeski putnici” (2020.). U knjizi objavljenoj u izdanju nakladnika Litteris, autorica kroz zamišljene kratke zapise i portrete uglavnom zagrebačkih Židova opisuje strašan progon koji su proživljavali u doba Pavelićeva ustaškog režima.

Te je strašne sudbine na scenu varaždinskog HNK prenijela dramaturginja i redateljica predstave Sanja Ivić. Koredateljica predstave je Gordana Slivka, koja ujedno nastupa i na sceni i to s kolegama Elizabetom Brodić, Karlom Mrkšom i Zvonkom Zečevićem. Skladatelj je Davor Bobić, solist na violončelu Matej Ilčić, a oblikovatelj video projekcija Zlatko Milec. U predstavi se koriste fotografije iz privatne zbirke Đure Janekovića, a zanimljivo je da se završetak predstave, koja traje oko 50 minuta, odigrava preko puta varaždinske sinagoge, kod spomenika žrtvama holokausta K19 autora Zlatka Kopljara.

Kadišl je čovjek koji moli molitvu za mrtve, kazala je autorica, koja je kroz priče u knjizi pokušala pokazati što se događalo s hrvatskim Židovima, ponuditi analizu njihovog duhovnog stanja i straha od neizvjesne budućnosti pred uhićenja i deportacije u nacističke logore smrti.

Autorica u knjizi kreira široku paletu likova, od naivnih dječaka i djevojčica, mladih djevojaka i mladića koji se traže, snažnih i emancipiranih žena, uspješnih profesora, umjetnika, liječnika i zanatlija, uhvaćenih u kovitlac neželjenih i mračnih zbivanja.

“U Zagrebu danas živi oko 1.500 Židova, u cijeloj Hrvatskoj dvije tisuće. Prema podacima, u Zagrebu je 1941. živjelo oko 12 tisuća Židova, na području NDH 39.500 – dakle, rat je preživjelo nekih pet tisuća ljudi”, napomenula je prilikom predstavnja knjige Jasminka Domaš, koja je istražujući došla do “zaprepašćujućeg podatka: nakon 1938. godine Zagrebom je prošlo 50 tisuća izbjeglica iz Njemačke i Austrije, no nitko nije vjerovao onome što su oni govorili o tome što se tamo događa, i to je tolike ljude koštalo života”.

Svoju knjigu, kako je rekla, napisala je kako bi ljude potaknula na razmišljanje, “jer pred svima nama je jedno pitanje na koje nema odgovora i nikada ga neće biti, a to je, kako je bilo moguće da se, nakon zlatnog doba integracije, u tako kratkom vremenu mogao dogoditi Holokaust, potpuno uništenje, užas, i to u srcu kršćanske Europe? Na to nema odgovora”.

Stoga neprekidno moramo raditi “protiv zaborava o holokaustu”, smatra autorica, “zato što smo željni dobra, istine, pravde, pravičnosti i humanosti”. “Zašto smo ovdje? Ovdje smo jer želimo graditi jednu novu stvarnost, bolju nego onu koja je bila i, ja bih rekla, bolju od ove koja sada jest”, poručila je.

FELJTON: Priče o potresnim sudbinama Židova u NDH

 

Domaš: “Bez židovskih arhitekata nemoguće je govoriti o urbanom izgledu Zagreba”

 

OZNAKE: HNK, jasminka domaš

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.