Franjić doveo Dinamo nadomak grupne faze Lige prvaka

10.08.2021., Stadion Wojska Polskiego, Varsava - Druga utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka,  Legia - GNK Dinamo Zagreb. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

Dinamo se plasirao u play-off Lige prvaka. Plavi su u uzvratnom susretu 3. pretkola slavili u Varšavi kod poljskog prvaka Legije rezultatom 0:1 (0:1) te su s ukupnih 2:1 došli nadomak grupne faze natjecanja. Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Bartola Franjića koji je mrežu Artura Boruca zatresao u 20. minuti nakon asistencije Luke Ivanušeca.

Plavi su ovim prolaskom minimalno zaradili pet milijuna eura te su osigurali najmanje skupine Europske lige, a posljednja prepreka za grupe Lige prvaka bit će im moldavski prvak Sheriff koji je s ukupnih 2:1 iznenađujuće izbacio srpsku Crvenu zvezdu. Prvi dvoboj igra se 17. ili 18. kolovoza u Tiraspolu, a uzvrat je na rasporedu 24. ili 25. kolovoza u Zagrebu.

Prvi udarac na večerašnjoj utakmici bilo je djelo Mislava Oršića koji je u 7. minuti iz daljine pucao poviš gola Boruca.

Dinamo je poveo iz prve prave prilike na susretu. Ivanušec je u 20. minuti idealno uposlio Franjića koji se s lijevog beka ubacio u napad pobjegavši Juranoviću te je odličnim udarcem iz prve u suprotni gornji kut poslao loptu u gol Legije.

Damir Krznar je u 25. minuti bio prisiljen napraviti prvu zamjenu. Zbog ozljede je igru morao napustiti Lauritsen, a umjesto njega je ušao Perić.

Ista minuta je ponudila i prvi pokušaj domaćih. Nakon ubačaja iz kuta glavom je pucao Wieteska, no od bloka igrača Dinama lopta odlazi u novi korner.

U 27. minuti Legija je bila blizu izjednačenja. Nakon ubačaja Mladenovića iz kornera s lijeve strane glavom je s prve stative pucao Luquinhas, a Livaković uz pomoć grede krajnjim naporom spašava svoja vrata.

Dinamo je uzvratio tri minute kasnije kada je Majer pucao iz slobodnog udarca s oko 30 metara udaljenosti, uspio je prebaciti živi zid, ali i promašiti okvir gola domaćih. U 36. minuti je uslijedio novi udarac iz daljine Majera koji je otišao visoko iznad vrata.

Emreli je u 43. minuti udarcem s ruba kaznenog prostora uz pomoć bloka poslao loptu pored suprotne stative. U trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Wieteska je slabo pucao s desetak metara nakon ubačaja iz slobodnog udarca s desne strane.

Strateg Plavih je u poluvremenu bio primoran napraviti još jednu promjenu. U svlačionici je ostao Jakić umjesto koga je priliku dobio Moubandje. Bivši švicarski reprezentativac je otišao na lijevi bok, a mjesto zadnjeg veznog je zauzeo Franjić.

10.08.2021., Stadion Wojska Polskiego, Varsava – Druga utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka, Legia – GNK Dinamo Zagreb. Kristijan Jakic Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Prvu opasnost drugom poluvremenu priredila je Legija, no na oštar ubačaj Mladenovića u 48. minuti u peterac Emreli nije stigao reagirati. Tri minute kasnije s dvadesetak metara je pucao Josue, a lopta je prošla poviš grede.

U 55. minuti dobro je iz slične pozicije pucao i Luquinhas, a Livaković uz male poteškoće brani njegov pokušaj.

Dinamo je uzvratio u 58. minuti kada je Ristovski ubacio za Oršića koji je pucao glavom s druge stative, no nije bio dovoljno precizan.

Juranović je u 66. minuti ubačajem iz slobodnog udarca na drugoj stativi pronašao Wietesku, a on je loptu poslao pored stative.

Oršić je u 71. minuti iz kornera ubacio za Mišića, no njegov udarac glavom nije bio opasnost po gol Legije.

Nakon velike pogreške Slisza u dobroj prilici se u 83. minuti našao Menalo, no loše je zahvatio loptu na 18 metara te nije pogodio okvir vrata.

Legia je u završnici utakmice pokušala napraviti pritisak pred golom Livakovića, no to im nije pošlo za nogom tako da su Plavi upisali zasluženu pobjedu kojom su iz Lige prvaka izbacili poljskog prvaka.