Formula 1: Verstappenu 14. pobjeda sezone

epa10908045 Dutch Formula One driver Max Verstappen (L) of Red Bull Racing leads the pack into turn 1 after the start of the Formula 1 Qatar Grand Prix in Lusail, Qatar, 08 October 2023.  EPA/ALI HAIDER

EPA/ALI HAIDER

Nakon što je u subotu osigurao svoj treći uzastopni naslov svjetskog prvaka u formuli 1, Nizozemac Max Verstappen u Red Bulu je titulu proslavio današnjom pobjedom na VN Katra u Lusailu, 17. utrci sezone.

Verstappen je u subotu slavio u sprint utrci pobjegavši svom momčadskom kolegi Meksikancu Sergiju Perezu na nedostižna 183 boda razlike četiri utrke do kraja sezone.

Treću uzastopnu svjetsku krunu Nizozemac je proslavio današnjim trijumfom ostvarivši 49 . pobjedu u karijeri pri čemu čak 14. ove sezone u 17 utrka. Njegovu nevjerojatnu dominaciju pokvarili su tek dva puta Perez (Saudijska Arabija, Azerbajdžan), te Carlos Sainz (Singapur).

“Bila je to teška utrka, McLareni su ponovno bili iznimno brzi,” kazao je Verstappen. “Malo smo uživali jučer, ali imamo još nekoliko utrka do kraja sezone,” dodao je Nizozemac koji je slavio ispred dvojice vozača McLarena Oscara Piastrija i Landa Norrisa.

“Bila je ovo definitivno najteža utrka koju sam imao u životu. Bilo je intenzivno,” kazao je Piastri, dok je Norris dodao: “Dobar početak, dobar tempo kroz cijelu utrku. Sretan sam i pod stresom, bilo je vruće, pomalo sam umoran. Bila je to jedna od najtežih utrka koje sam vozio na neki način, ali bio je to zabavan izazov.”

Verstappen je startao s najbolje pozicije, a odmah su ga “napali” Lewis Hamilton, te George Russell, ali su se sudarili. Hamiltonu je otpao kotač i morao je završiti utrku. Na stazu je izašlo sigurnosno vozilo, a Russell otišao u boks. Vozač Mercedesa se na koncu probio do četvtre pozicije unatoč sudaru s timskim kolegom.

Verstappen sada vodi u ukupnom poretku Svjetskog prvenstva sa 433 boda, 209 bodova ispred svog momčadskog kolege Sergia Pereza, koji je završio deseti i osvojio samo jedan bod. Treći je Hamilton sa 194 boda.

Iduća utrka je VN SAD-a u Austinu 22. listopada.

Dodajmo kako je Nizozemac postao 11. vozač u povijesti Formule 1 s najmanje tri naslova prvaka. Na vrhu vječne liste najboljih su Nijemac Michael Schumacher i Britanac Lewis Hamilton sa po sedam pobjeda u Formuli 1.

Argentinac Juan Manuel Fangio bio je prvak pet puta, a Francuz Alain Prost i Nijemac Sebastian Vettel po četiri puta. Tri finalne pobjede prije Verstappena već su imali Australac Jack Brabham, Škot Jackie Stewart, Austrijanac Niki Lauda te Brazilci Nelson Piquet i Ayrton Senna.