First Republic Bank se bori za opstanak. Nije pomoglo ni investiranje više milijardi dolara

Autor:

Mariia Shalabaeva, Unsplash

Proteklih nekoliko tjedana bilo je brutalno za First Republic banku sa sjedištem u San Franciscu. Sada, neki analitičari kažu da je kolaps banke neizbježan. “Svakim je danom sve jasnije da je First Republic na odlasku”, rekao je Don Bilson. “Jedino pitanje na koje doista treba odgovoriti jest hoće li[Savezna korporacija za osiguranje depozita preuzeti upravljanje prije vikenda ili tijekom vikenda.”

Banka je u ponedjeljak izvijestila da su njeni ukupni depoziti pali za 41% u prvom tromjesečju, poslavši njezinu vrijednost na rekordno niske razine. Dionice su pale za gotovo 30% u srijedu nakon što su pale za 49% u utorak.

Trgovanje dionicama zaustavljeno je više puta u utorak i srijedu jer je njezin brzi pad izazvao prekide izazvane fluktuacijom na Wall Streetu.

First Republic je rekao da istražuje svoje strateške opcije na Wall Streeta za nalaženje spasitelja. Tvrtka je istaknula da “poduzima radnje za jačanje svog poslovanja i restrukturiranje svoje bilance.”

David Chiaverini, izvršni direktor istraživanja kapitala u tvrtki Wedbush Securities, rekao je  da su preostale samo tri održive opcije.

Prva opcija: Ostaniti na kursu

Jedna od opcija je da First Republic (FRC) ostane na kursu i “radi kao samostalna tvrtka”. To bi značilo čekati dospijeće vrijednosnih papira i kredita. “To će biti dug put, ali oni imaju nešto likvidnosti koja će im omogućiti da nastave”, rekao je Chiaverini. Izvršni direktor First Republica Michael Roffler pokušao je u ponedjeljak u razgovoru o zaradi uvjeriti ulagače da banka ima dovoljno likvidnosti za to.

Druga opcija: Obratiti se velikim bankama (ili privatnom kapitalu)

Druga bi opcija, rekao je Chiaverini, bila da pokuša prodati neke od svojih zajmova i vrijednosnih papira po istoj cijeni za koju su ih kupili. U zamjenu bi kupac dobio povlašteni vlasnički udio u tvrtki. To je teško prodati, rekao je Chiaverini, budući da bi se ta imovina vjerojatno prodala znatno iznad tržišne cijene. Obveznice First Republica koje dospijevaju 2046. trenutno kotiraju po samo 43 centa za dolar.

Ali velike banke našle su se između čekića i nakovnja. Ako First Republic ne uspije, FDIC će vjerojatno htjeti izbjeći sistemski rizik i ponuditi osiguranje svim štedišama, čak i onima bez osiguranja. To će stajati priličnno novaca i financirat će ga većinom velike banke, što će ih koštati desetke milijardi dolara. To je povrh 30 milijardi dolara pomoći koju je prošlog mjeseca predvodio JPMorgan Chase. Ranije u ožujku, JPMorgan je također produžio First Republic banki kreditnu liniju od 70 milijardi dolara.

U biti sve se svodi na analizu učinka za banke: platite nekoliko milijardi dolara sada ili još nekoliko milijardi dolara kasnije.

Ulagači koji kupuju dionice First Republica drže se nade “da će paket pomoći koji predvode najveće američke banke ostaviti nešto za dioničare”, napisao je Bilson.

“Pretpostavljamo da to nije sasvim napregnuto, iako nam je teško zamisliti da bi Jamie Dimon ili Brian Moynihan ili Jane Fraser pristali kupiti hipoteke i državne obveznice u vrijednosti od 5 milijardi dolara po cijenama koje su znatno iznad tržišnih”, dodao je.

Bloomberg je u utorak izvijestio da banka namjerava prodati čak 100 milijardi dolara svojih zajmova i vrijednosnih papira u pokušaju da uravnoteži svoju bilancu.  Druga izvješća govore da First Republic razmatra mogućnost zamolbe velikih banaka da pomognu oko takvog posla.

Opcija tri: Stečajna uprava

Najveći strah investitora je da First Republic ode u stečaj, rekao je Chiaverini. Kada banka u problemima ode u stečaj, to znači da regulatorno tijelo ili državna agencija preuzimaju kontrolu nad bankom i njezinom imovinom, obično s ciljem likvidacije imovine banke kako bi se isplatili njezini vjerovnici. Odlazak u stečaj može imati značajne posljedice za klijente, dioničare i zaposlenike banke, kao i za širi financijski sustav. Ovo je najgora moguća opcija za dioničare i povlaštene dioničare, dodao je Chiaverini, jer bi u tom scenariju njihov novac bio izbrisan.

To se dogodilo banci Silicon Valley 10. ožujka kada je kalifornijski Odjel za financijsku zaštitu i inovacije preuzeo i zatvorio banku Silicon Valley, a 12. ožujka Signature banku zatvorio je Odjel za financijske usluge države New York. Oboje su stavljene pod “prinudnu upravu” FDIC-a, koji je prodao banke uz veliki diskont.

Dok su svi štediše sačuvali uloge, dioničari nisu bili obeštećeni — izgubili su sve. Predsjednik Joe Biden tada je jasno dao do znanja da nema interesa štititi ulagače. “Svjesno su riskirali i kada se rizik nije isplatio, investitori gube svoj novac. Tako funkcionira kapitalizam”, rekao je.

FDIC, u međuvremenu, aktivno razmatra smanjenje financijskog rejtinga First Republica, prema izvješću Bloomberga. Niži rejting spriječio bi sposobnost banke da koristi Fed-ov program kratkotrajnog pozajmljivanja i hitni program pozajmljivanja pokrenut prošlog mjeseca nakon kolapsa Silicijske doline banke kako bi se spriječila daljnja previranja.

Ali Joe Brusuelas, direktor i glavni ekonomist za RSM US, rekao je za CNN da su “na kraju dana u bankarskoj krizi središnje banke te koje pucaju”.

Dužnosnici Federalnih rezervi vjerojatno su zabrinuti da imovina First Republica više nije dovoljna za rad i uskoro će početi vršiti pritisak na banku da organizira urednu likvidaciju. Dužnosnici u središnjoj banci vjerojatno će priopćiti potencijalnim pružateljima privatnog kapitala da je sada vrijeme da razmotre sklapanje posla s bankom, rekao je Brusuelas.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.