Filipovićev novi državni tajnik osvanuo u Vladi nakon što je dokazano da je u PBZ-u uznemiravao članicu Uprave

Autor:

Grgo Jelavic, Josip Regovic/PIXSELL, Nacional

Nacional otkriva šokantne dokumente iz istrage koja je protiv Hrvoja Bujanovića provedena unutar PBZ-a kojom je dokazano uznemiravanje nadređene kolegice, o čemu je uoči njegova izbora za državnog tajnika bio obaviješten i premijer Andrej Plenković

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović, bivši bankar koji je od listopada prošle godine postao jedan od najbližih suradnika ministra Davora Filipovića, na svom prethodnom radnom mjestu u Privrednoj banci Zagreb (PBZ) sankcioniran je zbog uznemiravanja neposredno nadređenih – otkriva dokument PBZ-a označen ‘’vrlo tajnim’’, koji Nacional ima u posjedu. Bujanović je neposredno pred odlazak u Filipovićevo ministarstvo sankcioniran pisanim upozorenjem i odlukom o premještaju na drugo radno mjesto, na kojemu ne bi imao kontakt s osobom koja ga je prijavila, a u tom periodu izrečena su mu i dva pisana upozorenja zbog kršenja obveza iz radnog odnosa. Iz ovih ekskluzivnih dokumenata može se doznati i da su u PBZ-u zaključili da im je današnji državni tajnik, pored iznimno neprimjerenog odnosa prema kolegama i kolegicama, evidentno ležernog pristupa poslu i izbjegavanja radnih zadataka te podrivanja autoriteta nadređenih – po svemu sudeći zbog toga što mu je izmaklo očekivano promaknuće – nanio i izravnu štetu koja se mjeri u stotinama tisuća eura. Povrh svega, upravo u periodu kada je Bujanović odlazio iz ove banke, članica Uprave PBZ-a s nepoznatog broja zaprimila je poruku SMS-a prijetećeg sadržaja, što je također evidentirano u opsežnom i vrlo povjerljivom internom dokumentu.

Ta poruka glasi: ‘’Tražio sam samo da mi se nadoknadi šteta što sam zaradio više od 250m eura za Banku, a vi se ponašate kao cigani. Borio sam se za interese banke a vi me mobingirate i ponižavate i financijski zakidate. Ja ne spavam ali nećete spavati ni vi. Nisam bio dobar ni za Banku ni za Fond, a sad ćete vidjeti ko je sposoban za razliku od vas. Samo gledajte kuda sve ide i kako ću uništiti i tu cigansku lopovsku talijansku banku i sve vas pojedinačno’’. Ova poruka proslijeđena je službama Privredne banke zaduženima za korporativnu sigurnost, no zasad se ne može utvrditi kako su po njoj postupali i je li otkriveno tko ju je poslao. Izvor Nacionala upoznat s ovim slučajem izričito tvrdi da je o njemu pismenim putem obaviješten i premijer Andrej Plenković, i to neposredno prije nego što će biti donesena odluka o imenovanju novog državnog tajnika u Ministarstvu gospodarstva. Plenković, koliko je poznato, uopće nije reagirao.

Državni tajnik Bujanović je na višim upravljačkim pozicijama u PBZ-u proveo nešto više od 23 godine, a sankcioniran je zbog ‘’obrnuto vertikalnog uznemiravanja’’ – odnosno onoga kojeg nižerangirana osoba čini prema osobi na višem položaju – za što se u dokumenti navodi da je ‘’priznato i u teoriji i u praksi’’. U ovom slučaju uznemiravana je bila upravo osoba koja je zaprimila citirani prijeteći SMS, a radi se o članici Uprave Privredne banke Zagreb Vedrani Jelušić Kašić. Njoj je, kako je u svojoj istrazi i odluci službeno utvrdila povjerenica za zaštitu dostojanstva zaposlenika PBZ-a, svojim neadekvatnim obavljanjem zadataka Bujanović umanjivao kvalitetu rada, ignorirao je dodijeljene radne zadatke pa je ona morala raditi posao umjesto njega, pred drugim zaposlenicima omalovažavao je njen rad i tako joj narušavao reputaciju i integritet, dovodio je u pitanje njene odluke i tako rušio autoritet, stvarao negativno okruženje i neprijateljsku atmosferu u cijelom sektoru za koji je ova članica Uprave zadužena te ju je isključivao iz procesa donošenja odluka i tako joj dodatno nanio reputacijsku štetu, ali je time, tvrdi se, doveo do ‘’velikih i značajnih propusta i štete za samu banku’’.

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović bivši je bankar koji je od listopada prošle godine postao jedan od najbližih suradnika ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića (desno). FOTO: Grgo Jelavic, Josip Regovic/PIXSELL

Ove suhoparne pravničke formulacije korištene su jer je interna istraga PBZ-a provedena po proceduri propisanoj Pravilnikom o radu, ali i Zakonu o suzbijanju diskriminacije koji je Hrvoje Bujanović, tvrdi se, prekršio tako što je ‘’nizom ponašanja na brojne načine učinio podnositeljici prijave rad nesnošljivim, te je uzrokovao neprijateljsko i uznemiravajuće okruženje koje predstavlja povredu dostojanstva uznemiravanjem na radu’’. Kako je jedna od desetak svjedoka i svjedokinja u ovom procesu upozorila i na njegovo navodno mizogino ponašanje, ostavljena je mogućnost da je članica Uprave PBZ-a uznemiravana i zato što je žena pa je odlučeno da će biti zaštićena od daljnjih kontakata s Bujanovićem. Slučaj je na koncu zaključen njegovim odlaskom iz PBZ-a i imenovanjem za državnog tajnika u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

No od same izreke internog bančinog dokumenta koji Nacional posjeduje nesumnjivo je zanimljivije opširno obrazloženje, u kojemu se detaljno opisuju iskazi više zaposlenika banke te poprilično plastično skiciraju radne navike današnjeg državnog tajnika, ali i međuljudski odnosi koje njeguje. Premda je u inauguralnim tekstovima nakon Bujanovićeva imenovanja navođeno da ‘’vjeruje u uporan i konkretan rad snažnih timova’’, u PBZ-u očito vlada potpuno suprotan dojam. Barem tako proizlazi iz odluke kojom je sankcioniran kada je napuštao banku i prešao na visoku poziciju u Vladi.

U PBZ-u je dotad bio viši izvršni direktor Proizvoda korporativnog bankarstva, no nije izabran za člana Uprave. ‘’Imao je slobodan i nenadziran rad prije dolaska, nisam propitivala je li uredu ili radi od kuće iako sam naravno morala znati i imati rezultate rada njega i njegovog tima’’, stoji na početku iskaza članice Uprave Vedrane Jelušić Kašić. Ona navodi da je Bujanoviću odobravala korištenje godišnjeg odmora kad god je to zahtijevao te da je koncem 2021. godine to učinio upravo kada je trebao biti realiziran jedan kredit od 70 milijuna eura – pa je to na koncu učinjeno dva tjedna kasnije. Potom je opisano kako je banka, kako se navodi, oštećena za značajan iznos.

‘’Prvi značajan propust gospodina Bujanovića dogodio se u studenom 2021. godine, kada je klijentu dostavio izračun troškova prijevremene naplate kredita koji u sebi nije sadržavao obračun ‘breakage cost’ u skladu s ugovorom, čime je klijentu prezentiran iznos koji je manji za 130.000 eura na štetu banke’’, stoji u njenom iskazu. Radilo se o klijentu Hoteli Sunce s kojim je Vedrana Jelušić Kašić, s predsjednikom Uprave, pokušala izgladiti odnos, a na koncu je morala prepravljati dokumente koje su joj slali Bujanović i suradnici. Klijent je izgubljen, kao i mogućnost da se PBZ uključi u novi paket njegova financiranja s 24 milijuna eura. Takvo ponašanje u postupku protiv njega ocijenjeno je kao sabotiranje, premda za njega on nije kažnjen: friška članica Uprave odvela je njega i suradnicu na ručak i predložila dodatni stupanj interne kontrole kako se takvi slučajevi ne bi događali.

‘Nizom ponašanja na brojne načine učinio je podnositeljici prijave rad nesnošljivim te je uzrokovao neprijateljsko i uznemiravajuće okruženje’, stoji u izvještaju interne istrage koja je provedena unutar PBZ-a

Potom se opisuje odnos prema još jednom velikom klijentu, tvrtki BINAISTRA: članica Uprave tvrdi da je na virtualnom sastanku slučajno čula kako suradnici upozoravaju Hrvoja Bujanovića da se javi klijentu te kako im on odgovara: ‘’Ne želim si kvariti vikend’’. Odnos je saniran angažmanom Uprave PBZ-a. Potom, uslijedile su poteškoće u odnosima PBZ-a s državnom tvrtkom Hrvatska elektroprivreda (HEP) oko sindiciranog kredita u iznosu od čak milijardu eura: svjedoci u postupku potvrdili su da je Bujanović u tom procesu ponovno potpuno zaobišao nadređenu članicu Uprave, dok je s druge strane u ponudi poslanoj HEP-u izostavio ‘’naknadu za agenturu’’ kojom je banka trebala zaraditi najmanje 100 tisuća eura. ‘’Ni jedna druga poslovna banka koja se natjecala za agenturu nije poslala ponudu bez te naknade, što je gospodin Bujanović učinio’’, svjedoči podnositeljica prijave protiv njega, navodeći još nekoliko slučajeva u kojima je zaobiđena ili omalovažavana. ‘’Napominjem da nakon 15. 07. 2022. godine kreće poseban problem s ponašanjem gospodina Bujanovića, što kulminira 26. 08. 2022. kada je iskoristio godišnji, zatvorio bolovanje, a nakon čega neutemeljeno ne dolazi na rad, odbija koordinaciju izvršnih direktora na koju sam ga ja pozivala, čime dodatno pokušava narušiti moj autoritet. Također odbija sudjelovanje na sastanku s ostalim kolegama, čime i dalje ne ispunjava svoje obaveze’’, stoji u dokumentu koji posjeduje Nacional. Bujanović je, tvrdi se, u tom periodu zapravo sam počeo širiti glasine da odlazi iz PBZ-a, dok je paralelno odbijao izvršavati svoje obaveze ‘’premda je bio najviše plaćen od svih zaposlenika’’ kojima je ova članica Uprave bila nadređena, a imao je i 30 posto veći bonus od prvog idućeg izvršnog direktora. Ona se počela osjećati potišteno, nelagodno i tužno, a i drugi zaposlenici počeli su slati prigovore na ovakvo ponašanje. Tada je zaprimila spomenutu prijeteću poruku SMS-a s nepoznatog broja.

U postupku koji je provela PBZ-ova povjerenica za zaštitu dostojanstva uslijedilo je ispitivanje niza svjedoka: jedna izvršna direktorica opisala je kako se Bujanovićevo ponašanje prema njoj radikalno promijenilo kada je unaprijeđena – prestao joj je dostavljati informacije oko, primjerice, pripreme izdavanja ‘’narodnih obveznica’’, a uslijedili su i problemi oko spomenute transakcije s HEP-om vrijedne milijardu eura. U jednom trenutku raspravljalo se oko kredita za nabavu plina vrijednog 265 milijuna eura, a Bujanović, tvrdi se, uopće se nije odazvao na poziv. Čak se nije javljao ni na telefon, a slično se događalo i oko kredita Zagrebačkom holdingu.

‘’Bujanović je prema meni bio nekolegijalan, ignorirao me je i nikada nije doživio kao ravnopravnu. U zadnjih šest mjeseci se dodatno promijenio: na jednom vrlo važnom sastanku uopće me nije predstavio, što sam morala sama učiniti i sama se javljati za riječ, a to je izuzetno neuobičajeno i nepristojno u profesionalnom svijetu. Prema klijentu je bio izuzetno bahat i bezobrazan te je cijeli sastanak bio izuzetno nelagodan. Komunikacija gospodina Bujanovića na tom sastanku bi se najbolje mogla opisati kao ponašanje glumaca u filmu ‘Vuk s Wall Streeta’’’, svjedoči ova izvršna direktorica PBZ-a koja je potom morala ‘’smirivati situaciju i održavati odnos s klijentom’’.

Drugi izvršni direktor u ovoj banci posvjedočio je da je današnji državni tajnik pred drugim zaposlenicima omalovažavao i vrijeđao svoju šeficu, tvrdio da nema iskustva i ne zna posao, a pretpostavlja da je razlog tomu bila činjenica da je unaprijeđena ona, a ne Bujanović. Opisuje kako se on bavi ‘’vlastitim poslovima’’ i to objavljuje na društvenim mrežama, a istovremeno je potpuno nezainteresiran, pa čak i negativan, na sastancima na kojima je trebao imati glavnu riječ i držati prezentacije. Prema članici Uprave, tvrdi, ponašao se kao da ne postoji i kao da ne rade u istoj banci.

Treći izvršni direktor svjedočio je o krajnje neobičnoj situaciji: nova članica Uprave Vedrana Jelušić Kašić primijetila je da PBZ kao svoje predstavnike na skupštine Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) i Zagrebačke burze šalje vrlo nisko rangirane zaposlenike, pa čak i studente, dok druge banke na te poslovno osjetljive događaje upućuju direktore, članove uprava ili odvjetnike. Ona je to promijenila, a Hrvoje Bujanović se usprotivio, što je čak i unutar PBZ-a ocijenjeno gotovo pa bizarno. On se, što također stoji u dokumentu, uopće nije odazvao pozivu da pred povjerenicom za zaštitu dostojanstva zaposlenika PBZ-a iznese argumente u svoju obranu. Naprosto je ignorirao cijeli postupak. Od iste banke on je u dva navrata pismeno upozoren na kršenje svojih obveza, o čemu Nacional također posjeduje dokumentaciju: prvi put opomena mu je izrečena zbog odbijanja izvršavanja radnih zadataka i kršenja Kodeksa poslovanja, a u drugom navratu zbog niza argumenata navedenih u ključnom, vrlo povjerljivom internom dokumentu – nepravovremenog, neredovnog, nemarnog i nesavjesnog obavljanja posla, nekorektnog, nepristojnog i neprimjerenog odnosa prema partnerima i strankama, kao i kolegama zaposlenicima, a zatim i kršenja propisa o zabrani diskriminacije i uznemiravanja.

O okolnostima razlaza s prethodnim poslodavcima, kod kojih je proveo punih 23 godine, Nacional je poslao detaljan upit državnom tajniku Hrvoju Bujanoviću. Iz Ministarstva gospodarstva za Nacional su u Bujanovićevo ime odgovorili kratkom i općenitom izjavom koju prenosimo u cijelosti: ‘’Hrvoje Bujanović zaposlen je u PBZ-u na poslovnu funkciju Direktora Tržišta kapitala 1. travnja 2000. godine, te je neprekinuto obavljao visoke managerske pozicije, uz četiri promocije i napredovanja kod istog poslodavca. Nakon 22 godine uspješne karijere u Privrednoj banci Zagreb, s funkcije Višeg izvršnog direktora Proizvoda korporativnog bankarstva, od 1. listopada 2022. godine odlukom Vlade Republike Hrvatske imenovan je Državnim tajnikom u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja sukladno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika što je uobičajena praksa u slučajevima odlaska iz privatnog u javni sektor’’.


REAKCIJA: ‘Bujanoviću nisu izrečena dva pisana upozorenja zbog kršenja obveza’

“G. Hrvoje Bujanović ističe: Neistinita je informacija kako je uznemiravao članicu Uprave Privredne banke Zagreb d.d. (u daljnjem tekstu: PBZ) i kako bi takvo ponašanje bilo dokazano. G. Hrvoje Bujanović nikada nikoga nije uznemiravao niti se na neprimjeren način ponašao prema svojim kolegicama i kolegama, bilo nadređenim ili podređenim. Pored toga, nikada nije svoje radne obveze izvršavao nepravovremeno, neredovito, nemarno i nesavjesno, kao što nikada nije bilo kojem svojem poslodavcu, pa tko i PBZ-u prouzročio bilo kakvu štetu. Postupak zaštite dostojanstva koji se spominje u navedenom članku proveden je bez znanja i mogućnosti sudjelovanja g. Hrvoja Bujanovića, te mu nikada nije omogućeno da se očituje na bilo kakve optužbe o svom navodnom neprimjerenom ponašanju, kao i na navodne izjave svjedoka koji su u tom postupku saslušani.

Neistinita je informacija kako je bio sankcioniran zbog uznemiravanja neposredno nadređenih i premješten na drugo radno mjesto, na kojemu ne bi imao kontakt s osobom koja ga je prijavila. G. Hrvoje Bujanović nikada nije premješten na drugo radno mjesto jednostranom odlukom PBZ-a kao poslodavca, a kamoli u svojstvu nekog oblika sankcije za neprimjereno ponašanje.

Neistinita je informacija kako su mu izrečena dva pisana upozorenja zbog kršenja obveza iz radnog odnosa, a obzirom da nikada nije vidio, a kamoli zaprimio navodno „Upozorenje od 09. rujna 2022. godine br. UP-9/22, dok mu je „Upozorenje od 22. rujna 2022. godine br. UP-10/22 uručeno neposredno prije njegovog odlaska iz PBZ-a na funkciju Državnog tajnika u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na koju je imenovan 25. kolovoza 2022. godine.

Neistinita je informacija da je predmet navodnog uznemiravanja članice Uprave zaključen odlaskom g. Hrvoja Bujanovic iz PBZ-a i imenovanjem za Državnog tajnika u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, a obzirom je g. Hrvoje Bujanović imenovan na navedenu funkciju 25. kolovoza 2022. godine, a predmetni postupak je proveden jednostrano i bez sudjelovanja g. Hrvoja Bujanovića krajem rujna 2022. godine.

Neistinita je informacija da se nije odazvao pozivu da pred povjerenicom za zaštitu dostojanstva zaposlenika PBZ-a iznese argumente u svoju obranu, te da je naprosto ignorirao cijeli postupak. G. Hrvoje Bujanović nikada nije pozvan da iznese svoju obranu u postupku zaštite dostojanstva koji se vodio protiv njega u PBZ-u.“

S poštovanjem,

Odvjetnica Sanja Turković

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.