Europski revizori dolaze u Zagreb istražiti kako su braća Pivac dobila 35 milijuna kuna iz Mjere 14

Autor:

14.10.2022., Osijek - Ministrica poljoprivrede  Marija Vuckovic sudjelovala je na otvorenju konferencije AgroRocks - nove tehnologije u poljoprivredi. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Revizori će tako istražiti je li rast isplate od gotovo 30 milijuna kuna tvrtkama u sastavu Grupe Pivac bio opravdan i je li sve bilo provedeno prema pravilima koje je propisala Europska komisija kada je u pitanju mjera putem koje se isplaćuju sredstva za dobrobit životinja

U Ministarstvo poljoprivrede i Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u idućih nekoliko tjedana trebali bi doći revizori Europske komisije koji će dodatno provjeravati isplate hrvatskim poljoprivrednicima iz europskih fondova. Izvori iz Ministarstva poljoprivrede Nacionalu su potvrdili da će jedan od ciljeva revizije biti i isplate iz Mjere 14, a to je upravo mjera o kojoj je u prošlome broju pisao Nacional. Revizori će tako istražiti je li rast isplate od gotovo 30 milijuna kuna tvrtkama u sastavu Grupe Pivac bio opravdan i je li sve bilo provedeno prema pravilima koje je propisala Europska komisija kada je u pitanju mjera putem koje se isplaćuju sredstva za dobrobit životinja. Nacionalov izvor istovremeno je izrazio i zabrinutost da bi posjet revizora mogao loše završiti za hrvatsku poljoprivredu koja bi se mogla suočiti s novim kaznama zbog nepoštivanja pravila Europske komisije. Naime, on tvrdi da su ministrica Marija Vučković i njeni suradnici odlukom da se novac iz Mjere 14 direktno dodijeli tvrtkama iz sastava Grupe Pivac, ugrozili sistem kontrole sigurnosti hrane. To je dodatno i pojasnio: “Sigurnost hrane započinje s proizvođačima hrane. Proizvođač hrane u stočarstvu je posjednik stoke. Kako je moguće da Ministarstvo poljoprivrede krivo upisuje posjednika, odnosno da vlasnika tretira kao posjednika jer se time zapravo ruši čitav sustav sigurnosti hrane? Tko u tom slučaju odgovara za sigurnost proizvoda, tko će u slučaju neke bolesti ili ugroze dobrobiti životinja odgovarati? Bojim se da nas zbog tih propusta čekaju drakonske kazne na cijelu omotnicu za Ruralni fond, a tek što nismo dobili konačnu potvrdu kazne za Izravne potpore koje su vezane uz registar životinja i probleme s premalim indeksom registracije janjadi.”

Nacional je u prošlom broju pisao da su međimurska tvrtka Vajda, Karlovačka mesna industrija PPK i Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca zajedno dobile više od deset posto ukupnih sredstava koja su prošle godine bila namijenjena za Mjeru 14, za koju je isplaćeno 257 milijuna kuna od kojih je 33,5 milijuna otišlo na račune triju tvrtki Grupe Pivac. Takva raspodjela novca iz te mjere razočarala je dio poljoprivrednika koji su uvjereni da je riječ o političkom pogodovanju ministrice Marije Vučković i vodećih ljudi na čelu Ministarstva poljoprivrede, među kojima je ključnu ulogu odigrao Zdravko Barać, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede.

Poljoprivrednici upozoravaju i na kriterije po kojima su se ta sredstva isplatila tvrtkama Grupe Pivac, jer oni tvrde da su sredstva za uzgojene svinje trebala biti isplaćena kooperantima, a ne tvrtkama u sastavu Grupe Pivac. Napominje se da je u tom slučaju ključan termin posjednik svinja, a ne vlasnik svinja. Po odgovoru iz Ministarstva poljoprivrede kao posjednik životinje definira se svaka pravna ili fizička osoba koja je kao vlasnik, korisnik ili čuvar izravno odgovorna za zdravlje i dobrobit životinje, a u ovom slučaju to bi bili kooperanti tvrtki Grupe Pivac koji su za njih uzgajali svinje na farmama. Sada tek treba vidjeti hoće li argumente kooperanata prihvatiti i revizori Europske komisije i hoće li zbog Mjere 14 hrvatska poljoprivreda biti suočena s novim kaznama.


REAKCIJA: ‘Ministrica Marija Vučković nije utjecala niti na jednu pojedinačnu kompenzaciju iz sustava dobrobiti’

,,U tjedniku NACIONAL, u broju 1278 od 18. listopada 2022. godine, pod naslovom ,, Europski revizori dolaze u Zagreb istražiti kako su braća Pivac dobila 35 milijuna kuna iz Mjere 14“ te 18. listopada 2022. na poveznici https://www.nacional.hr/europski-revizori-dolaze-u-zagreb-istraziti-kako-su-braca-pivac-dobila-35-milijuna-kuna-iz-mjere-14/ objavljen je tekst koji sadrži netočne informacije koje se odnose na Ministarstvo poljoprivrede i ministricu poljoprivrede Mariju Vučković kao čelnicu toga tijela.

U tekstu se, između ostalog, navodi da je ministrica Vučković „promijenila pravilnike te na taj način omogućila da tvrtke kao što je Vajda iz Međimurja dobiju puno više novca iz Mjere 14“.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković nije bila predsjednik niti član nijednog od povjerenstava niti je na bilo koji način utjecala niti na jednu pojedinačnu kompenzaciju iz sustava dobrobiti.

Naime, za izradu kriterija Mjere14 za sektore govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva i kozarstva te peradarstva osnovana su četiri stručna povjerenstva, a koja su sačinjavali predstavnici Ministarstva poljoprivrede i brojni proizvođači. Neovisne kalkulacije za visinu potpore izradio je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a konačne kriterije i promjene unutar pojedine operacije unutar mjere definiralo je Povjerenstvo za izradu Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu i potvrdila Europska komisija.

Do rasta isplaćenih iznosa kompenzacije za 2021. godinu došlo kod svih proizvođača koji koriste M14-Dobrobit životinja, s obzirom na to da su rasli iznosi po svim operacijama u okviru mjere, a osobito onima koji imaju više proizvodnih ciklusa unutar jedne godine – tovljačima peradi i tovljačima svinja.

Naglašavamo kako su 1. lipnja 2022. godine Odlukom ministrice pokrenuti veterinarski pregledi gospodarstava s provjerom provođenja biosigurnosti i dobrobiti životinja na istima. U suradnji sa Samostalnom službom za akreditaciju agencije za plaćanja za poljoprivredne fondove Europske unije i sukladno propisima, Kabinet ministrice zatražio je i uvođenje kriterija „visina potpore“ u kontrole Agencije za plaćanja na terenu, što znači da se u pripremi uzorka za kontrolu korisnika uvrštavaju korisnici koji primaju više iznose potpore.”

Dodatno, u objavi se i putem samog naslova najavljuje dolazak europskih istražitelja koji će kontrolirati isplate iz Mjere 14 za spomenute tvrtke, no prema unaprijed poznatom rasporedu misija Europske komisije prezentiranom na Odboru za poljoprivredne fondove Europske komisije koji obuhvaća razdoblje od 18. listopada do kraja siječnja 2023., Hrvatskoj nisu najavljene nikakve revizije. Daljnji plan revizija Europske komisije u ovom trenutku nije poznat niti itko na nacionalnoj razini može imati točne informacije o istome.

S poštovanjem,

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

po ovlaštenju, Maja Popović glasnogovornica

OZNAKE: braća pivac

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.