EU proizvodi više plastičnog ambalažnog otpada, reciklaža teško prati korak

Autor:

Zagreb: Greenpeace doveo kitove na Jelačićev trg 17.10.2018., Trg bana Josipa Jelacica , Zagreb - Greenpeace je predstavio sestmetarsku umjetnicku instalaciju kako bi ukazali na problem oneciscenja mora plasticnim otpadom. Dvije skulpture od sest odnosno tri metra visine predstavljaju kitove dok izranjaju iz mora prepunog plasticnog otpada, a sve je popraceno zvucnim efektima. Greenpeace ovim performansom zeli potaknuti Ministarstvo zastite okolisa i energetike da se zalozi za ambiciozniju verziju europske Direktive o plastici za jednokratnu upotrebu te njezinu sto brzu provedbu. rPhoto: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Europljani proizvode znatno više plastičnog ambalažnog otpada nego prije deset godina i reciklaža teško prati korak, uz postrožene propise, pokazuju izračuni Eurostata.

EU je u 2021. proizveo ukupno 84 milijuna tona ambalažnog otpada, izračunali su statističari, što odgovara 188,7 kilograma po stanovniku. Količina ambalažnog otpada po stanovniku porasla je za 6,1 posto u odnosu na 2020., najsnažnije u 10 godina.

U odnosu na 2011. poskočila je za čak 20 posto.

Gotovo polovinu otpada činila je papirnata i kartonska ambalaža, s udjelom od 40,3 posto, a na drugom su mjestu plastika i staklo s po 20 posto.

Svaki građanin EU-a proizveo je u 2021. u prosjeku 35,9 kilograma plastičnog ambalažnog otpada, za 26,6 posto više nego 2011.

Reciklirano je pak 14,2 kilograma plastičnog otpada po stanovniku, za 9,5 posto više nego u 2020. U odnosu na 2021. obujam reciklirane plastične ambalaže poskočio je za 38,1 posto.

Udio recikliranog plastičnog otpada time se tek blago poboljšao u odnosu na 2011. i iznosio je oko 40 posto, utvrdio je Eurostat, istaknuvši da je Bruxelles postrožio propise i uveo obavezu dostavljanja podataka.

Hrvatska s najmanje otpada

Daleko je najviše plastičnog ambalažnog otpada u 2021., prema Eurostatu dostupnim podacima, proizvedeno u Irskoj, oko 74 kilograma po stanovniku. Slijede Njemačka i Portugal sa četrdesetak kilograma.

Hrvatska je pak u 2021. proizvela najmanje plastičnog ambalažnog otpada, samo 17,9 kilograma po stanovniku, ali za 10,1 posto više nego u 2020. Podatak za 2011. nije bio dostupan, a usporedba s 2012. pokazuje povećanje za čak 56,3 posto.

Najbliži je Hrvatskoj u 2021. bio Cipar s oko 20 kilograma plastičnog ambalažnog otpada po stanovniku.

Eurostat nije raspolagao podacima za Bugarsku, Dansku, Grčku, Litvu, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Slovačku.

Slovenija ‘prvak’ u reciklaži

U reciklaži najviše se u 2021. istaknula Slovenija sa točno polovinom recikliranog plastičnog ambalažnog otpada, a blizu su i Belgija i Nizozemska.

Na drugom su kraju ljestvice Malta, Francuska i Švedska koje su reciklirale manje od četvrtine.

Hrvatska je s recikliranih 34 posto nešto ispod prosjeka EU-a. U 2012. reciklirala je 45,4 posto plastičnog ambalažnog otpada, prema podacima europskog statističkog otpada.

Ekolozi zabrinuti: “Tvrtke su okrenute profitu, zarađuju na štetu ljudskog zdravlja i okoliša”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.