EU i nova zaduženja: Porast državnog duga u mnogim zemljama EU-a diže tenzije

Autor:

Foto: Unsplash

Kao trenutna predsjednica Vijeća Europske unije, Španjolska je ugostila ministre financija zemalja članica EU-a u Santiago de Compostelu.

Ministrica gospodarstva Španjolske, Nadja Calvino, koja je bila domaćin ovog sastanka, donijela je odluku da započne ozbiljnu raspravu o reformi pravila za zaduživanje unutar EU-a. Vrijeme istječe jer rješenje treba biti na stolu do kraja ove godine.

Međutim, mnogi ekonomisti smatraju da će to biti izazovno jer su stavovi južnih i sjevernih zemalja EU-a, koje su sklone većem zaduživanju i štednji, znatno različiti. Paolo Gentiloni, povjerenik EU-a za gospodarska pitanja, naglasio je da je “Pakt o stabilnosti i rastu” trebao ponovno stupiti na snagu iduće godine.

Pakt, koji postavlja gornju granicu za novo zaduživanje na tri posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), suspendiran je 2020. godine zbog korona krize i tri puta produžen, posljednji put zbog ruskog napada na Ukrajinu. To je rezultiralo naglim porastom državnog duga u mnogim zemljama EU-a.

Stotine milijardi eura za isplate odšteta, subvencije i kupnju oružja financirane su novim zaduživanjem, uključujući i Njemačku. Povjerenik EU-a Gentiloni inzistira na tome da se tome mora stati na kraj. “Naša zadaća sada nije daljnje produženje suspenzije, nego dogovoriti fiskalna pravila do kraja godine”, upozorava Gentiloni.

Neki poput Italije i Francuske predlažu da se dugovi koji su preuzeti radi ulaganja u održive i zelene projekte ne uključuju u ukupni državni dug, piše DW.

Njemački ministar financija, Christian Lindner, izrazio je oprez u vezi s trenutnim pristupom. Smatra da nedostatak jasnih smjernica i pregovaranje na individualnoj osnovi između Europske komisije i država članica nije ispravna strategija, a bolja vremena nisu ni na vidiku.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.