Etiopljanima Adoli i Gebreslasi pobjeda na Berlin maratonu, najvećoj utrci od početka pandemije

26 September 2021, Berlin: Athletics: Marathon. The runners of the second wave start on the street of June 17 for the BMW Berlin Marathon. Photo by: Andreas Gora/picture-alliance/dpa/AP Images

Andreas Gora/picture-alliance/dpa/AP Images

Etiopljanin Guye Adola je s vremenom 2:05:45 osvojio prvom mjesto na Berlin maratonu, jednom od pet najvećih svjetskih utrka na 42.195 metara. Berlinski je uz maratone u Londonu, Chicagu, Tokiju i New Yorku jedan od “majorsa”, ali i poseban po činjenici da zahvaljujući svojoj konfiguraciji i uvijek vrhunskoj konkurenciji donosi sjajne rezultate, pa je od 1974. godine i prvog izdanja ove utrke tamo postavljeno čak 11 svjetskih rekorda.

Kenenisa Bekele, vlasnik drugog najboljeg maratonskog rezultata ikada (2:01:41, 2 sekunde sporije od rekorda Eliuda Kipchogea) poveo je ovogodišnji berlinski maraton u brutalnom ritmu, prvih 10 kilometara istrčao je za 28:47 a 15 km za 43:12, što je bio ritam unutar novog svjetskog rekorda. Međutim, u drugom dijelu utrke temperatura se podigla na iznad 20 stupnjeva uz visoku vlagu i ritam je pao. Na 30 km Bekele je došao za 1:27:48, što je ritam za ukupno vrijeme 2:03:30, i bilo je jasno da ćemo na novi svjetski rekord ipak pričekati. Kenijac Bethwel Yegon je na 20. kilometru bio sedmi, šesti na 25. kilometara a četrvti na 35 kilometara, samo 17 sekundi iza Adole koji se probio na prvo mjesto. Dva kilometra kasnije Yegon se probio na drugo a Bekele je pao na treće mjesto, i to je poredak koji je ostao do kraja. Yegon je završio maraton za 2:06:14 a Bekele 2:06:47.

Kod žena su prva tri mjesta osvojile Etiopljanke: Pobijedila je Gotytom Gebreslase s 2:20:09, bio je to njen prvi maraton u životu. Druga je Hiwot Gebrekidan s 2:21:23 a treća Helen Tola s 2:23.05.

Na Berlin maratonu je nastupilo 24.796 trkača iz 139 država, pa je ovo bio službeno najveći maraton od početka pandemije.

OZNAKE: berlin maraton