Elye Wahi: Najbolji U-21 strijelac liga Petice golovima potiskuje incidente iz nedavne prošlosti

Elye Wahi Montpellier FOOTBALL : Montpellier vs Lyon - Ligue1 - 22/10/2022 JBAutissier/Panoramic PUBLICATIONxNOTxINxFRAxITAxBEL

JBAutissier/Panoramic

O nedjeljnoj utakmici Lyona i Montpelliera već ste sigurno dovoljno čuli. Ukratko – nakon vodstva Lyona Montpellier je zabio četiri gola od 40. do 55. minute da bi momčad Laurenta Blanca s četiri pogotka, od kojih je zadnji bio u devetoj minuti sudačke nadoknade iz kaznenog udarca, došla do 5-4 pobjede. Alexandre Lacazette je zabio četiri za Lyon a Dejan Lovren se upisao u strijelce za 3-4 u 70. minuti, dok je sva četiri gola za Montpellier zabio Elye Wahi. Raritetna utakmica, složit ćete se, uostalom statistika će potvrditi: od 1974. se nije dogodila utakmica prve francuske lige sa dva četverostruka strijelca a od prosinca 2021. i Patricka Schicka se nije dogodilo da jedan igrač iz TOP 5 europskih liga iz četiri udarca zabije četiri gola.

O Alexandru Lacazetteu se sve zna, 31-godišnmji napadač je u karijeri igrao za samo dva kluba, u Lyonovom dresu je zabio ukupno 124 gola, u Arsenalovom 54. Elye Wahi, s druge strane, ni približno nije tako poznat, ali obzirom kako ove sezone igra, uskoro će se o njemu puno pričati, ne samo zbog ova senzacionalna četiri gola. Uostalom, dovoljno je znati da je među igračima rođenim 2003. i kasnije on najbolji strijelac pet najjačih europskih liga.

Wahi je 20-godišnjak bjelokošćanskih korijena rođen u Francuskoj čije U-20 i U-21 reprezentativne dresove, po potrebi za jednu ili drugu selekciju, redovno nosi. Ove je sezone već upisao 17 golova i četiri asistencije, samo šest igrača zabilo je više. Montpellier ga je uzeo 2018. kad je imao 15 godina nakon što ga je Caen otpustio zbog neprikladnog ponašanja. U javnost je tada izašla neslužbena informacija kako je mladi Wahi otpušten jer je fizički napao voditelja Caenove akademije, međutim novinar Romain Molina, koji između ostalog piše za New York Times, Guardian, BBC, CNN… objavio je kako je pravi razlog Wahijevog isključenja iz kluba optužba da je natjerao bivše suigrače da se u svlačionici skinu i masturbiraju pred njim.

Vjerojatno pod obećanjem da će se uozbiljiti te da neće ponavljati slične gluposti, nesporno talentirani Wahi je stigao u Montpellier gdje je veću minutažu počeo dobivati od sezone 2020/21 u kojoj je u 18 utakmica i 543 minute u igri Ligue 1 upisao tri gola i jednu asistenciju. Prošle sezone je napredovao, 33 utakmice, deset golova i dvije asistencije, ali na žalost i novi incident – u listopadu 2021. 22-godišnja djevojka optužila ga je za udarac u nos tijekom zabave u noćnom klubu.

Ove sezone, zasad bez izvannogometnih incidenata, Wahi igra sjajno, uz jednu zanimljivu karakteristiku. Napadači i inače nemaju, u odnosu na stopere ili vezne, puno dodira s loptom, čak ni oni iz momčadi koje dominiraju posjedom, međutim Wahi i tu odskače – nalazi se u donjih jedan posto po broju dodira s loptom. Na primjer, protiv Lyona u nedjelju je imao samo 20 dodira dok je početkom ove sezone u 7-0 pobjedi nad Brestom imao dva gola i jednu asistencija kroz samo 19 dodira!

Wahi je u prosincu postao tek drugi tinejdžer nakon Kylliana Mbappea u zadnjih 40 godina s 20 godina u Ligue 1, za U-21 selekciju Francuske prošle je godine zabio u 3-1 pobjedi nad Belgijom. Transfermarkt ga procjenjuje na 25 milijuna eura a L’Equipe piše kako ga ozbiljno prate Arsenal, Milan i Monaco. Talent sigurno nije upitan, ovo drugo vjerojatno je.