EKSKLUZIVNO: Mons. Matičić: ‘Andrej je redovito informiran o cijeloj situaciji i potpuno podupire ovo što sam Vam napisao. Božji blagoslov Vam želim i molim’. Jakupčić: ‘Hvala lijepa, također’

Autor:

Twitter/Andrej Plenković, Tomislav Miletic/PIXSELL, Riječka nadbiskupija

NOVI ŠOKANTNI TRANSKRIPTI: Sadržaj mobitela Krunoslava Jakupčića budi sumnju da čak i rektor riječke katedrale trguje utjecajem kad preko Vibera piše da s premijerom Plenkovićem dogovara kvote pilanskih trupaca bukve za tvrtke u Vrbovskom

Visoki Crkvenjak mons. Matija Matičić preko Andreja Plenkovića krenuo je 2019. u rješavanje problema financijski opterećene tvrtke Cedar. Tražio je od Jakupčića da joj isporuči više trupaca, ali mu je ipak napisao: ‘Dragi Kruno, hvala Vam za ugovore. Javio sam Andreju da je za sada sve u redu i veliko hvala za pomoć i zalaganje…’

Samo neka bude kako smo se 3. svibnja i dogovorili i biti će sve u redu. I rekao sam Andreju da ste pravi čovjek na pravom mjestu, jer me je Vaš pristup na sastanku iskreno oduševio… Božji blagoslov Vam želim i molim. Matija“, dio je to opsežne prepiske monsinjora Matije Matičića, rektora riječke katedrale, i donedavnog predsjednika Uprave Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića. Potonji je na tu poruku odgovorio sebi svojstvenim servilnim tonom poruke sljedećeg sadržaja: „Hvala lijepa, također.“

Spomenuta poruka, zajedno sa setom novih poruka koje je Nacional dobio na uvid, otkriva sasvim novu sferu potencijalne trgovine utjecajem – onu u kojoj se crkveni dužnosnik izravno poziva na premijera Andreja Plenkovića i postavlja kao važan posrednik u komunikaciji prema direktoru Hrvatskih šuma pri traženju ugovora za više drvoprerađivačkih tvrtki u poslovnim problemima i prenosi Jakupčiću detalje dogovora s premijerom.

Rektor riječke katedrale, prema vlastitim navodima, uvukao je hrvatskog premijera kao najvišeg političkog autoriteta u kontekst bitke za trupce, jedan od unosnijih biznisa u Hrvatskoj, gdje tvrtke koje prerađuju drvo i izvoze proizvode veće vrijednosti godinama vode tržišnu bitku s onim tvrtkama koje kupuju gotove trupce samo za izvoz.

U ovom slučaju monsinjor Matičić intervenirao je za drvoprerađivačke tvrtke iz Primorsko-goranske županije, to jest iz Vrbovskog, koje su se našle u poslovnim teškoćama. Jedna od njih, tvrtka Cedar, našla se u poslovnim problemima nakon što joj je HBOR na čelu s predsjednikom Nadzornog odbora, tadašnjim ministrom financija Zdravkom Marićem, povukao već izdano odobrenje za kredit kojim je trebala kreditirati dovršetak tehnološkog procesa u pilani. Poruke u posjedu Nacionala otkrivaju i da je tvrtka imala probleme sa svojom poslovnom bankom, ali i da joj je Jakupčić tolerirao kašnjenje u plaćanju prema Hrvatskim šumama. S druge strane, Hrvatske šume nisu poštovale ranije ugovore s tom tvrtkom, što joj je dodatno stvaralo probleme u poslovanju. To je ukratko kompleksan poslovni kontekst u kojem se monsinjor Matija Matičić počeo pozivati na premijera Plenkovića, nastojeći joj pomoći.

FOTO: Twitter/Andrej Plenković

Otkriva to prepiska sljedećeg sadržaja:

„Poštovani i dragi Gosp. Kruno, nadam se da ste mi dobro i da se dobro nosite s ovim promjenama vremena. Prije svega zahvaljujem Vam na poslanim ugovorima za Cedar i molim Vas da se po plaćenom dugu VEE eko energije također obnove ugovori kako smo i razgovarali i dogovorili 3. svibnja u ministarstvu polj. da se ne prekine kontinuitet. Podsjećam Vas također na rečeno na sastanku da se obnove ugovori na razini 2018. odnosno 105.000 m3 pilanskih trupaca bukve i 13.000 m3 višemetrice. Andrej je redovito informiran o cijeloj situaciji i potpuno podupire ovo što sam Vam napisao. Hvala i Vama za trud i pomoć i vjerujem da se uskoro i vidimo. Mons. Matija.“

Sadržaj je to poruke koju je monsinjor Matija Matičić, rektor riječke katedrale, 19. lipnja 2019. godine poslao Krunoslavu Jakupčiću, tadašnjem predsjedniku Uprave Hrvatskih šuma i glavnom liku afere sa stranačkim zapošljavanjima i namještanjem poslova u Hrvatskim šumama, koju je otkrio Nacional, a u kojoj su protagonisti najbliži suradnici premijera Andreja Plenkovića i visoki dužnosnici HDZ-a.

Na gore navedenu poruku Jakupčić je monsinjoru sljedećeg dana, 20. lipnja 2019., odgovorio:

„Pozdravljam Mons. Matija, Vodit ću brigu oko njega, ćuli smo se jučer. Svako dobro“

„Hvala puno dragi Kruno i nadam se da se uskoro vidimo na nekom ručku ili večeri. Samo neka bude kako smo se 3. svibnja i dogovorili i biti će sve u redu. I rekao sam Andreju da ste pravi čovjek na pravom mjestu, jer me je Vaš pristup na sastanku iskreno oduševio… Božji blagoslov Vam želim i molim. Matija“, odgovorio je monsinjor, na što mu je Jakupčić uzvratio:

„Hvala lijepa, također.“

Šest dana nakon prvih poruka, 26. lipnja 2019., monsinjor Matija ponovo piše Jakupčiću:

„Dragi Kruno, nadam se da preživljavate ove vrućine. Isprika da Vas smetam, ali ugovori još nisu stigli, pa ako možete molim Vas izdati barem naloge za robu (trupce)? Hvala i lp. Mons. Matija“

„Javljam se ubrzo“, odgovorio je Jakupčić. Nakon toga, monsinjor Matija ponovo piše:

„Jeste uspjeli šta?“

Sljedećeg dana, 27. lipnja 2019., monsinjor Matija očito je zadovoljan intervencijom koja je u međuvremenu poduzeta, ali je i dalje nezadovoljan postupanjem Hrvatskih šuma prema toj tvrtki kojoj nisu isporučene dogovorene količine drva u 2017. i 2018., a u 2019. joj je bio smanjen ugovor, pa piše:

„Dragi Kruno, hvala Vam za ugovore. Javio sam Andreju da je za sada sve u redu i veliko hvala za pomoć i zalaganje. Što se tiče daljnjeg smanjenja ugovora u 2019. u odnosu na količine iz 2018. teško je pronaći obrazloženje za navedeni postupak tim više što nisu ispunile ugovor za 2017. god (‘dug’ 17.000m3), a isto se dogodilo i u 2018. god kada nije isporučeno dodatnih 10.000 m3. Istovremeno neisporuka trupaca dovela je do potpunog zastoja proizvodnje na svim lokacijama u 3mj/2018. Iz svega navedenog molimo Vas da ugovor ostane na razini barem iz 2018. ili sve dodatno naknadno iskorigirati za period 2020. god i kasnije. Još jednom hvala i molimo Vas vodite računa o ovome. Mons. Matija“

FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

Sljedećeg dana, 28. lipnja 2019., monsinjor ponovo piše Jakupčiću:

„Dragi Kruno, hoće li to biti moguće? I molim Vas sačuvajte ugovore VEE eko energije Vrbovsko da ih se ne bi nekome dalo. To smo se sve dogovorili na sastanku 3. svibnja. Hvala.“

Jakupčić potom odgovara:

„Poštovani mons. Matija, Velika isprika za nejavljanje jučer- bio sam u drugim obvezama. U vezi sam s Darkom. Sa svoje strane ću sve učiniti, a ipak ne smijem, niti mogu izaći iz definiranih pravila. Što god mogu- učiniti ću, do ‘gornje granice’. Darko me može uvijek nazvati. Pozdravljam“

„Hvala Vam Kruno. Pokušajte ispoštovati barem da ostane na ug iz 2018. I kako rekoh za VEE eko. Uskoro će i to biti podmireno“, replicirao je monsinjor Matija.

„Razumio sam, čujemo se. Pozdrav“, uzvratio mu je Jakupčić.

Tvrtku Cedar, tada kao perspektivnog hrvatskog izvoznika, s najmodernijim primarnim pogonom za obradu tvrdog drva, 23. kolovoza 2019. posjetio je i premijer Andrej Plenković.

Rektor riječke katedrale, prema vlastitim navodima, uvukao je hrvatskog premijera kao najvišeg političkog autoriteta u kontekst bitke za trupce, jedan od unosnijih biznisa u Hrvatskoj

Spomenuta prepiska Jakupčića i monsinjora Matičića odvijala se dva mjeseca prije dolaska premijera u Vrbovsko.

Jakupčić je, prema svemu sudeći, u gornjoj poruci aludirao na Darka Prodana, vlasnika i direktora tvrtke Cedar, nad kojom je 2021. pokrenut stečajni postupak.

Prema pisanju lista Gorske novosti, Cedar je kupio bivši pogon DIV-a i na gospodarsku scenu u Vrbovskom stupio 2012. godine. U investicije Darka Prodana, koje su uključivale novi moderni pogon i kogeneracijsku energanu, to jest postrojenje Vrbovsko EKO ENERGIJA snage 2 megavata, a koja je proizvodila energiju za sušenje i 29 novih sušioničkih komora, uloženo je više od 70 milijuna eura.

U grupi Cedar 2019. godine bilo je zaposleno ukupno oko 350 ljudi, a kapaciteti su joj bili oko 390.000 prostornih metara prerade bukve u dvije smjene, a novom tehnologijom kompenziran je nedostatak većeg broja radnika.

Monsinjor Matija za tu se tvrtku kod Jakupčića ponovo založio 17. srpnja 2019. , ali je tu poruku obrisao pa se Jakupčiću ponovo obratio dva dana kasnije, 19. srpnja 2019.:

„Dragi Kruno, dobro Vam jutro i nadam se da ste mi dobro i hvala za sve učinjeno do sada. Jedino Vas molim da nastavno na naš razgovor od 3. svibnja u ministarstvu poljoprivrede da se poštuje dinamika i količina isporuke i da se ugovor i dogovor namjenjen VEE Vrbovsko sačuva. Jer prema nekim izvorima koji dolaze do nas neki se javno hvale i tvrde da će se to rasporediti… Cedar i VEE V. će svoje obaveze podmiriti kao i do sada. Hvala još jednom i blagoslovljen Vam dan. Matija“

‘Rekao sam Andreju da ste pravi čovjek na pravom mjestu, jer me je Vaš pristup na sastanku iskreno oduševio… Božji blagoslov Vam želim i molim’, piše u jednoj od poruka monsinjora Matije Matičića

„Poštovani mons. Matija, Učiniti ću sve što mogu. Počeli smo raditi s njime, isporuka je u tijeku. Srdačan pozdrav“, odgovorio mu je Jakupčić.

Monsinjor ga je potom pozdravio ovim riječima:

„Hvala od srca. Lp uz molitvu, Matija“

Kao jedan od najvećih drvoprerađivača u Hrvatskoj, Cedar je od ranije imao velike kvote za otkup drva od Hrvatskih šuma. U 2021. godine, primjerice, potpisali su ugovor za čak 100 tisuća kubika drva, što je daleko više od brojnih drugih tvrtki.

Oko mjesec dana nakon te prepiske tvrtku Cedar posjetio je premijer Andrej Plenković. Prema pisanju Hine i Jutarnjeg lista, premijer je tada rekao: „Tvrtka Cedar u Vrbovskom zadnjih je godina otvorila puno radnih mjesta, to je sjajan koncept za Gorski kotar i važno je da ima gospodarskih subjekata koji mogu jamčiti ljudima posao i generirati rast.“ Premijer je obišao tu tvrtku, kao i gradilište, kako se tvrdi, najmodernijeg primarnog pogona za obradu tvrdog drva u Europi, pogon za obradu suhe robe, kontejnerski terminal sa željezničkim industrijskim kolosijekom, kogeneracijsko postrojenje na biomasu i druge kapacitete tvrtke.

„Vjerujem da će daljnja aktivnost Cedra, koji je stopostotno izvozno usmjerena kompanija, pridonijeti razvoju ne samo Vrbovskog, Gorskog kotara pa i dijela Like“, rekao je Plenković te je tom prilikom spomenuo i da očekuje dobru suradnju Cedra i Hrvatskih šuma, na dobrobit cijelog Gorskog kotara.

Na pitanje o pretežitom izvozu drvne sirovine rekao je kako se u kontaktu s proizvođačima želi vidjeti koliko se zaista prerađuje, koji su finalni proizvodi, a koliko se izvozi.

Matija Matičić je obavljao diplomatsku praksu pod vodstvom Pjera Šimunovića, tada veleposlanika Republike Hrvatske u Izraelu, a poslije veleposlanika u Washingtonu u SAD-u. FOTO: Riječka nadbiskupija

„Intencija je da bude što manje izvoza sirovina, a da se broj prerađenih i visokosofisticiranih proizvoda postupno poveća, na tome radimo“, poručio je.

Komunikacija šefa Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića i monsinjora Matije nastavila se 6. studenog 2019., kada je monsinjor Jakupčiću napisao:

„Dragi Kruno, dugo se nismo čuli. Molim Vas da poduzmete nešto po pitanju sirovine za VEE Vrbovsko, jer ostaju ovaj tjedan bez. Možete to riješiti? Mons. dr. Matija Matičić“

U sljedećoj poruci, prilično dugačkoj, monsinjor piše:

„S obzirom na problematiku isporuke sirovine prema VEE (Vrbovsko eko energija) kao i krajnje nekorektno postupanje Hrvatskih šuma prema ispunjavanju ugovora o isporuci sirovine za VEE dinamikom I kvalitetom (vlagom) prijedlog je VEE da se s obzirom na dinamiku isporučene robe (u prvih 10 mjeseci 50% ugovorne količine I onda u samo posljednja 2 mjeseca ostalih 50%) i činjenicu da je isporučena bukova višemetrica bila potpuno svježa roba (vlage 55-60%) umjesto ugovorom predviđene robe vlažnosti 35%   da se razlika proizašla iz takvog načina isporuke nadoknadi u novcu (kroz odobrenje za razliku manje isporučene suhe tvari) ili da se isporuči dodatna količina robe kako bi se uskladila s ugovorom predviđenim količinama i kvalitetom. Razlika između svježe robe i robe vlažnosti 35% iznosi 30% što nije problem potvrditi nalazom vještaka. Napominjemo da je takva neuredna dinamika isporuke robe prouzrokovala daljnje dodatne troškove vezane uz logističku dopremu kroz angažman vanjskog transporta I kasnije stajanje vlastitog kao i nakon svega navedenog prisilna naplata potraživanja bez obzira na apsolutno nepoštivanje ugovora prema VEE dinamikom I kvalitetom. Ovo nije prvi puta da djelatnici Hrvatskih šuma samovoljno postupaju i na taj način kroz sudske sporove uzrokuju dodatne ne male troškove za poduzeće bez snošenja bilo kakve odgovornosti za svoje postupke pri tome ugrožavajći firme i radna mjesta na ionako problematičniim ruralnim područjima vezano uz depopulaciju i zadržavanje radnih mjesta, a u ovom konkretnom slučaju i ogromnne investicije u drvnu industriju u Hrvatskoj. Nadamo se da će ovakav pristup cijeloj stvari gdje ne tražimo ništa što nije bilo ugovoreno i s malo dobre volje i pozitivnog pristupa donijeti dugoročnu korist za Hrvatske šume i VEE kao poslovnog subjekta kao i šire zajednice na navedenim ruralnim područjima. Molim Vas razmotrite ovo i pokušajte naći neko riješenje s G. Prodanom. Premijer i ministrica su upoznati sa ovim sadržajem odnosno problemima. Hvala Vam Kruno i čujemo se. Matija“

‘Sa svoje strane ću sve učiniti, a ipak ne smijem, niti mogu izaći iz definiranih pravila. Što god mogu – učiniti ću, do ‘gornje granice’, piše u jednoj od poruka koju je poslao Krunoslav Jakupčić

Krunoslav Katičić, ovaj put manje pomirljivo jer se osjećao napadnut kao šef Hrvatskih šuma, piše:

„Dragi Mons. Matija, Problem je veliki i mogu se s Vama djelomično složiti. Sve je isto Darko rekao , kada ga je posjetio Premijer. A ja sam tada rekao isto što ću i Vama , kada se vidimo. Ali, nijedno poduzeće u RH nije toliko blaćeno, ocrnjeno, kaljano i klevetano kao Hrvatske šume. Izdvajamo za lokalne samouprave kao nikada dosada – 10 posto od svojih prihoda, tj. više nego dvostruko nego do sada, ogromna sredstva dajemo spašavajući Dalmaciju od požara, kao nitko u RH i nikada do sada, zapošljavamo 8.000 ljudi- puno više nego što trebamo, neka ih……Ali, istovremeno CIJENA DRVA JE JEDNA OD NAJJEFTINIJIH U EUROPI, (u Srbiji i Bosni je drvo skuplje?) i to plaća 400 naših kupaca. Nismo bez grijeha, ali stalno upućujem ljude na poštenje i poslovno ponašanje. Darko je u više navrata jako kasnio u plaćanju, progledali smo kroz prste, drugima nismo i zato nam jako zamjeraju- da pogodujemo Cedru- teško je to slušati. Ponekad sam usamljen u obrani Darka i protiv naših akata…… HEP povisi cijenu struje za industriju – i nikom ništa. Dragi Matija , pitajte šumske radnike , poslovođe i inženjere kako im je na poslu , kako žive. Imaju plaću u visini Republičkog prosjeka, a šumarski posao je najteži kod nas (rudarstvo nemamo). Ali i dalje se pljuje na Hrvatske šume i to mali broj ljudi, samo što su glasni. Golema većina ljudi i naših kupaca te najšire javnosti , ima pozitivno mišljenje o nama i našemu poslu. Cijenim i razumijem Vaše zalaganje za Darka i ljude zaposlene kod njega. Činim koliko mogu. Pozdrav“

Monsinjor je odgovorio:

„Hvala Vam Kruno za sve što činite i svejedno Vas molim da ne ostanu bez sirovine, jer već 14 mjeseci se daju plaće bez punog pogona, te veliki gubici uzrokovani politikom Zabe. Ako se prestane i sirovina davati teško da će se moći spasiti. Trenutno je u postupku riješavanje problema sa Zabom (bankama) i vjerujemo da će već ovaj tjedan biti riješenje… Još malo strpljenja i razumijevanja.“

FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

„Hvala, pozdravljam“, završio je Jakupčić.

Unatoč intervencijama monsinjora Matije i premijera Plenkovića, a po svemu sudeći i ministrice poljoprivrede Marije Vučković, i Cedar i njegovo kogeneracijsko postrojenje su 2021. završili u stečajnom postupku.

Glas Istre tim je povodom u srpnju 2021. godine objavio oštro intoniran članak u kojem čak spominje mogućnost da je netko Cedar i njegovu energanu u stečaj gurnuo „programirano“.

Naime, u članku se tvrdi da će doći do krajnje negativnog ishoda „ukoliko do Cedra preko dirigiranog stečajnog postupka dođe odabrani ‘strateški partner’, u naravi predator koji iz sjene, s dobrim pozicijama te povlaštenim informacijama u bankarskom sektoru, preuzima dobre tvrtke poput Cedra koje su, slučajno ili programirano, zapale u poslovne poteškoće“.

„U ovom slučaju, potpuno neovisno o ministru Mariću koji se uključuje u rasplet i mora donositi brze, pravedne i logične odluke, vodeći operativci HBOR-a planski su, prema našim informacijama i brojnoj dokumentaciji koju smo dobili iz te bankarske institucije, otezali s realizacijom kredita prema Cedru. Time su tu tvrtku doveli u poslovno kompliciranu situaciju iz koje se, kao jedno od ‘rješenja’, nazire nametanje ‘strateškog partnera’. Njemu se, dio je navodnog šireg scenarija, za male novce želi izručiti privatni projekt koji se doslovno želi srušiti odugovlačenjem rješavanja kroz već dogovoreno pa odbijeno kreditiranje zadnjih proizvodnih linija“, navodi Glas Istre.

Unatoč intervencijama monsinjora Matije i premijera Plenkovića, a po svemu sudeći i ministrice poljoprivrede Marije Vučković, i Cedar i njegovo postrojenje su 2021. završili u stečajnom postupku

Koliko je za takav scenarij kriv HBOR, koliko Hrvatske šume, a koliko vlasnik tvrtke Cedar, možda je i pitanje za nadležne institucije, bez obzira na to hoće li se utvrditi da je premijer Plenković preko monsinjora Matije morao potajno za njih urgirati jer su im „zlikovci“ iz Hrvatskih šuma namjerno davali vlažna drva i umanjivali kvotu, ili su možda upravo zahvaljujući premijeru i crkvenom velikodostojniku dobivali drva i mimo kvote.

Moguće da se u zagovaranje dvaju tvrtki u Vrbovskom kod šefa Hrvatskih šuma, i kod premijera, osobno založio samo zbog važnosti tih tvrtki za cijeli goranski kraj i drvoprerađivačku industriju. No način na koji se odvijala komunikacija njega i Jakupčića svakako otvara i brojna dodatna pitanja. Prvenstveno o načinu funkcioniranja državne uprave predvođene hrvatskim premijerom, kojeg, kako se čini, u rješavanje strukturalnih gospodarskih problema uvlači crkveni velikodostojnik. Više Nacionalovih izvora bliskih Hrvatskim šumama godinama upozorava na kriminal u toj državnoj tvrtki, a najveći dio tog kriminala odnosi se upravo na netransparentnu podjelu trupaca – i to velikim dijelom tvrtkama koje ne stvaraju dodatnu vrijednost i ne prerađuju drvo, nego se to drvo samo „šiba“ kao čista sirovina za Italiju i druge europske zemlje. O tome koliko će koja tvrtka dobiti drva, i koje kvalitete, očito često odlučuju i pojedinci s terena o kojima ovisi provedba natječaja. A dobar dio tih pojedinaca, kako se moglo vidjeti iz prethodnih poruka koje je objavio Nacional, zaposlen je također po stranačkoj liniji i po sistemu „Hvala ti puno Kruno“.


Monsinjor Matija Matičić mladi je rektor riječke katedrale sv. Vida u Rijeci i biskupski vikar za pastoral Riječke nadbiskupije koji je, prema podacima Hrvatske katoličke mreže, 22. kolovoza 2019. uspješno obranio doktorsku tezu iz područja međunarodnih odnosa i diplomacije na sveučilištu Pôle Universitaire, Montpellier, Francuska na temu „Izraelsko-palestinski pregovori od 1991. do 2018. Slučaj političkog realizma i neizbježnosti rješenja dvije države“. Time je stekao doktorat iz međunarodnih odnosa i diplomacije i to kao prvi svećenik u svijetu koji je doktorirao na ovu temu.

Monsinjor Matija Matičić mladi je rektor riječke katedrale sv. Vida u Rijeci i biskupski vikar za pastoral Riječke nadbiskupije. FOTO: Riječka nadbiskupija

Matičić je magistrirao godinu i pol dana ranije, na temu „Međureligijski dijalog u službi međunarodnih odnosa i diplomacije“, na University of UAE (Sveučilištu Ujedinjenih Arapskih Emirata), o čemu je izvijestila Riječka nadbiskupija, a komentor mu je bio prodekan prof. dr. Goran Bandov. Matičić je obavljao diplomatsku praksu pod vodstvom Pjera Šimunovića, tada veleposlanika Republike Hrvatske u Izraelu, a poslije veleposlanika u Washingtonu u SAD-u, te pod vodstvom nadbiskupa mons. dr. Petra Rajiča, tada Apostolskog nuncija u Kuvajtu, Kataru, Bahreinu, Omanu, Jemenu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a potom Nuncija u Angoli i Sv. Tomi i Prinčipeu. Drugim riječima, Matičić je mlada nada Riječke nadbiskupije s vrhunskim preporukama, ali i vezama u diplomaciji, pa je na taj način, vrlo vjerojatno, postao blizak i premijeru Plenkoviću.


DONOSIMO NOVE PORUKE: ‘Rekli ste da je Marina naša, ali prošao sam kao da sam rekao Staziću iz SDP-a’


‘SVAKAKO VLADO!’: HDZ-ov odvjetnik Terešak: ‘Kruno, molim te vidi da mi se produži ugovor o zastupanju s HŠ’


Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.