EKSKLUZIVAN TRANSKRIPT: Akteri prve plinske afere Škugor i Husić plasirali u javnost tajne podatke o trgovini viškovima plina kojima i dalje raspolažu i inicirali najnoviju plinsku aferu

Autor:

Slavko Midzor, Jurica Galoic/PIXSELL, Nacional

Škugor: ‘Ovaj vikend, jučer…. 0.01 Eur/MWh. I koga boli k.’
Husić: ‘Da li INA kupuje?’
Škugor: ‘Da’
Husić: ‘Znači, kupuje nazad svoj plin?’
Škugor: ‘Da, tj. iz sustava. Ali zna se da je višak od HEP-a’

Protagonisti mega-pljačke plina iz Ine svojom privatnom prepiskom s tajnim podacima razotkrili bagatelnu prodaju viškova HEP-ova plina da pokušaju umanjiti svoju krivnju, o čemu Husić piše Škugoru: ‘Da, samo zakon je kako ga tumačiš. Bar je tako u našem slučaju… Mi za isto to u zatvoru bili i sada će nas j… 10 godina jer, eto, po zakonu je, ali !!! Drukčije ga tumače.’

Nacional je koncem proteklog tjedna otkrio novu šokantnu razinu najnovije plinske afere koja pokazuje da je na nju praktički inicijalno upozorio protagonist prve plinske megaafere Damir Škugor, razmjenjujući 25. lipnja privilegirane tajne informacije s tržišta plina s drugim protagonistom te afere Goranom Husićem. Otkriva to transkript prepiske koju su njih dvojica toga dana vodili preko aplikacije WhatsApp, koju je Nacional dobio na uvid.

“Ovaj vikend, jučer…. 0.01 Eur/MWh. I koga boli k.”, piše Škugor Husiću.

“Da li INA kupuje?” pita ga Husić.

“Da”, odgovorio mu je Škugor.

“Znači, kupuje nazad svoj plin”, nastavlja postavljati pitanja Husić.

“Da, tj. iz sustava. Ali zna se da je višak od HEP-a”, odgovara Škugor.

Husić potom komentira:

“Pa top… to nije nikakav problem niti porezni, niti za uskok, niti za državu… A HEP gubi novce. Vele iz HEP-a: Hvala na dokapitalizaciji.”

“Mogu izvesti u SLO. Samo bi ih netko ubio jer je domaći plin. 90 posto pokupi znaš tko”, kaže Škugor.

“Znam”, odgovara Husić.

“Pa on izveze. Sve po zakonu, 22 milijuna Eur/mjesečno. I koga boli k.”, nastavlja Škugor.

Husić potom komentira:

“Da, samo zakon je kako ga tumačiš. Bar je tako u našem slučaju, boli sve k. Što je sve po zakonu… mi za isto to u zatvoru bili i sada će nas jebati 10 godina… jer, eto po zakonu je, ali !!! Drukčije ga tumače.”

Damir Škugor, bivši direktor sektora trgovine plinom u Ini i glavni osumnjičeni u prvoj plinskoj aferi, krajem lipnja dopisivao se s Goranom Husićem, suvlasnikom tvrtke OMS Upravljanje preko koje su uzimali Inin plin i prodavali ga i po deset puta većim cijenama, a njihova je prepiska zapravo pokrenula najnoviju plinsku aferu u kojoj je otkriveno da su znatno ispod cijene prodavani viškovi HEP-ova plina. FOTO: Slavko Midzor, Jurica Galoic/PIXSELL

Ova nevjerojatna prepiska nastala je krajem lipnja, svega dan ili dva nakon što se cijena trgovanja viškovima HEP-ovog plina spustila doslovno na 1 cent – iako je riječ o zanemarivo malim količinama koje su se prodavale po toj cijeni. Po 1 cent, naime, prodano je tek 1400 MWh plina, i to samo na dan 24. lipnja.

Prepiska Škugora i Husića nastala je dan kasnije, u nedjelju 25. lipnja, što proizlazi iz poruke u kojoj Škugor kaže da su se te transakcije odvijale “ovaj vikend, jučer”.

Iz te se prepiske, međutim, vidi da je Damir Škugor, koji više nije na poziciji direktora sektora trgovine plinom u Ini, nego čeka podizanje optužnice zbog štete od milijardu kuna koju je Ini proizveo, imao povlaštene informacije. Naime, u porukama koje je slao Husiću Škugor je naveo kako HEP svakog dana gubi 700 tisuća eura te da zbog nedostatka prostora u skladištu HEP ostavlja plin u sustavu pa ga onda ostali sudionici otkupe, i to po cijeni od 1 cent po MWh.

Najprije je kao kupca naveo Inu, a potom je aludirao da zapravo 90 posto viškova kupuje netko privilegiran, vjerojatno misleći na tvrtku PPD – “90 posto pokupi znaš tko. Pa on izveze”.

Škugor je, međutim, iz javno dostupnih izvora, to jest iz tablica koje svakodnevno objavljuju Plinacro i HROTE, mogao vidjeti samo količine i cijene po kojima se trguje, ali ne i naziv tvrtki koje trguju. Što otvara pitanje tko mu je i na koji način to dojavio i ima li on još uvijek pristup informacijama iz sustava.

Nacional je od izvora bliskog Škugoru i Husiću, koji je i sam komunicirao s njima te je izravno dobio poruku s njihovom prepiskom, prije nekoliko dana dobio definitivnu potvrdu da je poruka autentična te da je dospjela na više adresa, uključujući i neke novinske redakcije. Istu je poruku još 28. lipnja dobio i Nacional. Međutim, u tom trenutku nije se znalo je li poruka autentična. Nacionalov izvor o tomu kaže:

“Husić je to poslao meni i još nekoliko prijatelja pa se to proširilo. Netko je poslao i drugim redakcijama, i drugi su dobili.”

To otkriva da je Damir Škugor, glavni osumnjičenik i protagonist prve plinske afere, u kojoj je Ina prošle godine oštećena za milijardu kuna, imao povlaštene informacije o tome koje tvrtke i po kojim cijenama kupuju viškove HEP-ova plina u lipnju, a te su informacije potom u obliku WhatsApp prepiske plasirane u javnost.

Nacional je od izvora bliskih Damiru Škugoru i Goranu Husiću, protagonistima prve plinske afere, dobio potvrdu da je poruka koja je krajem lipnja odaslana na više adresa, a sadrži prepisku između Škugora i Husića na Whatsappu o najnovijoj plinskoj aferi, uistinu autentična. Na temelju te poruke pitanje vladi postavio je Mostov Zvonimir Troskot. FOTO: Nacional

To je napravljeno kako bi pokušali skrenuti pažnju s prve plinske afere u kojoj bi uskoro napokon trebala biti podignuta optužnica, a ujedno i kako bi se banaliziralo krivnju njezinih protagonista. Optužnica USKOK-a u tom slučaju još nije podignuta jer se čekaju rezultati dva vještačenja, analize plinskog tržišta koje radi Institut Hrvoje Požar i još jednog koje je USKOK naručio od sudskog vještaka Zrinka Ručevića, stalnog sudskog vještaka za knjigovodstvo, računovodstvo i financije.

Sada se čini sasvim izvjesnim da je najnovija afera s viškovima HEP-ova plina krenula upravo od spomenutih WhatsApp poruka koje su krajem lipnja razmjenjivali glavni protagonisti prve plinske afere Damir Škugor, bivši direktor sektora plinom u Ini, i Goran Husić, suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje koja je na preprodaji jeftinog Ininog plina prošle godine zaradila više od milijardu kuna.

Nacional je od izvora bliskih Škugoru i Husiću dobio potvrdu da je ta poruka 28. lipnja dospjela i do Zvonimira Troskota iz Mosta te da je uistinu riječ o prepisci njih dvojice, Škugora i Husića. Troskot je, izgleda, očito na temelju te poruke postavio zastupničko pitanje Vladi o prodaji HEP-ovih viškova plina koje je proizvelo cijelu lavinu događaja.

No Škugor, kako doznaje Nacional od njemu bliskih izvora, priprema i još nešto: popis čak 20 tvrtki koje su istovremeno kad i OMS Upravljanje kupovale Inin plin, i to navodno po vrlo sličnim uvjetima, a drugo je pozivanje na činjenicu da su mađarski predstavnici u Ini sve znali. Naime, USKOK je već tijekom istrage ispitao Ininog analitičara koji im je, kako doznaje Nacional, potvrdio da su Mađari u Upravi Ine redovno dobivali izvješća o plinskom poslovanju i da oni u tim izvješćima, slučajno ili namjerno, nisu vidjeli ništa sporno. To korespondira s ranijim otkrićem Nacionala o tome da je Škugoru izravno nadređeni šef u Ini György Patkó, koji je po izbijanju afere prvi ekspresno smijenjen i poslan u Mađarsku, bio izravno podređen tadašnjem predsjedniku Uprave Ine Sándoru Fasimonu.

Međutim, više izvora iz energetskog sektora smatra da je ta poruka, u kojoj se koristi zamjena teza, zapravo puštena u javnost namjerno kako bi Škugor i Husić, a i njihov partner Josip Šurjak, drugi suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, izgradili svoju bolju poziciju za suđenje u prvoj plinskoj aferi. Intencija te operacije, kako tumače Nacionalovi izvori, bila je banalizirati prvu plinsku aferu i prikazati kao da su obje afere iste, samo je razlika u tome da je prošle godine zbog brutalnog rata u Ukrajini, koji nitko nije mogao predvidjeti, došlo do neočekivanog porasta cijena plina na tržištu, pa je to dovelo i do neočekivano velikih iznosa zarade tvrtke OMS Upravljanje.

Premijer Andrej Plenković i ministar gospodarstva Davor Filipović još uvijek se nisu izvukli od odgovornosti za aferu s viškovima Inina plina koje je HEP prodavao po niskim cijenama. FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Naime, tvrtka Gorana Husića i Josipa Šurjaka OMS Upravljanje kupovala je Inin plin najprije preko tvrtke Plinara Istočne Slavonije, a potom i izravno, po fiksnoj cijeni od 19,46 eura po megavatsatu, preprodavajući potom megavatsat i za 210 eura tvrtki DXT u Luksemburgu, pa je Ina potom od iste te tvrtke jednake količine plina kupovala nazad po tržišnim cijenama. Takvi unosni aranžmani lansirali su tvrtku OMS Upravljanje na vrh Finine ljestvice 100 najuspješnijih kompanija po ostvarenoj dobiti u 2022. godini pa je ta tvrtka postala druga po dobiti u cijeloj Hrvatskoj, preskočivši brojne banke i velike trgovačke lance.

Izvori bliski Škugoru i Husiću sada pokušavaju plasirati tezu da se ista ili slična priča dogodila i u novoj plinskoj aferi, samo što su ovaj put zaradu ostvarile neke druge tvrtke, i to opet zbog promjena cijena na tržištu, a i Vladine uredbe kojom je Ini naređeno da HEP-u prodaje plin po cijeni od 47 eura, čak i kad on više nije imao kud s tim plinom.

Međutim, taj je izvor otkrio i pravi zakulisni razlog zašto je ta poruka zapravo na taj način raširena:

“Sve ovo što su Škugor i Husić napisali, to je zapravo njima vrlo bitan dio obrane jer to što se njima dogodilo sada se dogodilo i HEP-u. Kod Škugora i Husića to je proglašeno kaznenim djelom, a evo kod HEP-a se dogodilo suprotno. Hoću reći, moglo se i Škugoru i Husiću dogoditi suprotno, da imaju gubitke.”

Na konstataciju da je kod Škugora, Husića i Šurjaka ipak riječ o tome da su bili u dogovoru te da je Škugor iskoristio svoj položaj direktora sektora trgovine plinom u Ini kako bi dodijelio ugovor tvrtki OMS Upravljanje i onda s njom dijelio dobit i izvlačio je na račun svog oca Dane Škugora, koji je čak imao punomoć na računu Josipa Šurjaka, taj izvor kaže da je Škugoru, Husiću i Šurjaku sada cilj dokazati da se radi eventualno o djelu davanja mita, a ne zlouporabi položaja i ovlasti.

“Razlika je u visini kazne. Za davanje mita propisana je kazna do pet godina zatvora, a za zloporabu položaja i ovlasti do 10 godina. A njima se stavlja na teret zloporaba”, otkriva taj izvor.

Trojac iz prve plinske afere planira se braniti i tezom da Ina zapravo nije oštećena.

“Iz analize proizlazi da je proizvođačka cijena plina dva do tri eura. Dakle, ne može se govoriti o tome da je Ina oštećena. Samo je pitanje je li mogla zaraditi više. Oni su zaključili ugovor s OMS Upravljanjem po cijeni od 20 eura, što je još uvijek velika zarada. Oni su tamo samo izgubili ekstradobit, ali oštećeni zapravo nisu. Oni su sebe debelo pokrili. Međutim, riječ je o godišnjem ugovoru kakve je Ina sklopila s još 20 tvrtki. Škugor ima sve te ugovore i priložit će ih za svoju obranu. Dakle, Ina s Husićem i Šurjakom nije imala ekskluzivni ugovor, imali su još 20-ak takvih ugovora i svi su isti, isto se kupovalo po fiksnoj cijeni jer se unaprijed godišnje utvrđivalo i planiralo količine plina”, kaže izvor blizak Škugoru.

Škugor priprema popis čak 20 tvrtki koje su istovremeno kad i OMS Upravljanje kupovale Inin plin, i to navodno pod vrlo sličnim uvjetima, a pozvat će se i na činjenicu da su mađarski predstavnici u Ini sve znali

U zamjeni teza koju Škugor i njegovi partneri žele proizvesti, oni će se zapravo pozivati na sljedeće:

“Usporedite to sa slučajem ove afere s HEP-om. Ovdje je Vlada odredila cijenu od 47 eura, Ina se tu prilagodila, ali mogla je Ina tu biti oštećena da cijena na tržištu plina nije pala. Ina bi u tom slučaju strašno puno gubila. Ali cijena je pala ispod 50 eura, što ide na ruku Škugoru jer plastično pokazuje kako se veliki rizici događaju u plinskom biznisu. Kad su Husić i Šurjak sklapali ugovor, oni nisu mogli znati da će zbog rata u Ukrajini doći do takve eksplozije cijena. Ugovori su sklopljeni po 19-20 eura jer je tada bila takva cijena na svjetskom tržištu, i oni tada nisu mogli znati što će se događati s Ukrajinom, njih je u tim događanjima s plinom snašla elementarna nepogoda. Ali njihov ugovor nije neuobičajen, nema ni jednog ugovora koji bi se razlikovao od njihovog i u kojem cijena nije bila fiksna.”

Taj izvor tvrdi da USKOK svoje sumnje temelji na tezi da je ugovor koji je tvrtka OMS Upravljanje sklopila s Inom zapravo antidatiran, ali da će se to teško moći dokazati jer se “iz drugih deset parametara vidi da je ugovor potpisan i provučen kroz sustav Ine”. Logično je, ističe izvor, da Ina sklapa ugovore unaprijed kako bi mogla planirati proizvodnju i imati osigurane količine jer na taj način nema nikakav rizik.

Takve teze, međutim, padaju u vodu ako je od ranije poznato da je USKOK tajnim praćenjem snimio susrete i razgovore Škugora, Husića i Šurjaka iz kojih jasno proizlazi da su njih trojica bili u dogovoru.

Štoviše, Nacionalov izvor tvrdi da je upravo Škugor uvjetovao Husiću da uzme Josipa Šurjaka kao partnera u tvrtki OMS Upravljanje. A onda je Šurjak dao punomoć Škugorovom ocu da raspolaže sredstvima s njegovog privatnog računa. Riječ je o dobiti od poslovanja tvrtke OMS Upravljanje, koju je Šurjak nakon plaćenih poreza uplatio na svoj privatni račun, a potom ga je Dane Škugor prebacivao na svoj račun, na kojem se u jednom trenutku našlo pola milijarde kuna. To je alarmiralo službenike u banci te je nakon toga pokrenuta istraga. Međutim, jedan od Nacionalovih izvora bliskih vrhu HDZ-a tvrdi da je iz diplomatskih izvora doznao da je zapravo prvi alarm stigao od Ureda za sprječavanje pranja novca koji djeluje pod američkom vladom te da je nakon toga alarmiran PNUSKOK.

“Uočili su ogroman broj transakcija na računu umirovljenika. U ovom slučaju to se događalo mjesecima prije, što znači da je cijeli niz sustava kontrole zakazao”, tvrdi taj izvor blizak vrhu HDZ-a.

To otvara pitanje jesu li protagonisti afere do određene mjere imali neku pozadinsku političku zaštitu i zašto je Škugor, zapravo, tražio od Husića da kao partnera u tvrtki instalira Josipa Šurjaka, tadašnjeg predsjednika Hrvatske odvjetničke komore. I Šurjak i Škugor imaju snažne veze s pojedincima iz vrha HDZ-a, a Škugor je bio i favorit vrha HDZ-a i samog premijera Plenkovića za preuzimanje mjesta predsjednika Uprave HEP-a nakon isteka prvog mandata Frane Barbarića.

Nacionalovi izvori tvrde da je inin analitičar pred USKOK-om potvrdio da je svakodnevno upravi Ine, tada na čelu sa Sándorom Fasimonom, dostavljao analize trgovine plinom koja se odvijala. FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

“Morat će se raspetljati priča oko toga zašto je Šurjak ušao u te kombinacije s njima. Jer Husić je radio sa Škugorom i on je njemu uvjetovao da primi Šurjaka kao partnera. Husić i Šurjak prije toga nisu bili u nekim relacijama. Suludo je da je Šurjak dao punomoć starom od Škugora. Jer kad ti daš nekome punomoć da s tvog privatnog računa prebacuje novac kako hoće, i to ogromne iznose, da ti netko dnevno s računa skida i prebacuje po 50 milijuna kuna, pa to moraju svijetliti sve lampice”, tvrdi Nacionalov izvor.

S druge strane, tvrdi isti izvor, indikativno je da je vrh MOL-a u Ini cijelo vrijeme imao podatke o trgovini plinom.

“Mađari su znali sve jer postoji Inin analitičar koji je Mađarima na dnevnoj bazi slao analize. On je svjedok u ovom postupku, njegovo se ime spominje u spisu. On je Mađare uredno obavještavao i oni nisu našli ništa sporno u tome”, ističe taj izvor.

Indikativno je i da su Škugor, Šurjak i Husić, zapravo tvrtka OMS Upravljanje, imali otvoren i račun u Mađarskoj. USKOK bi trebao rekonstruirati što se događalo s tim računom.

Nacionalovim izvorima iz energetskog sektora indikativno je da se Plenković u cijeloj toj aferi išao prvo rješavati vlastitih članova Uprave Ine iako je poznato da oni po hijerarhijskoj liniji i načinu upravljanja Inom koje je nametnuo mađarski MOL nisu mogli ništa znati o spornoj trgovini plinom.

“Naša Vlada i ministar Filipović prvo su se išli rješavati vlastitih članova Uprave koji ni po čemu nisu mogli biti odgovorni za to. A nisu se nešto posebno osvrnuli na Sándora Fasimona i druge članove Uprave Ine. Konkretno, Fasimon je imao izravnu liniju odgovornosti prema internim aktima i pravilima za segment gdje je bio prisutan Škugor”, smatra Nacionalov izvor iz energetskog miljea.

Škugor je uvjetovao Husiću da uzme Šurjaka kao partnera u tvrtki, a on je dao punomoć Škugorovom ocu na svom računu. Žele srušiti optužbe za zlouporabu položaja i ovlasti jer je kazna manja za davanje mita

Ono što će biti posebno zanimljivo u ovoj aferi je rasplet veza i komunikacije Gorana Husića s ministrom gospodarstva i bivšim članom Nadzornog odbora Ine Davorom Filipovićem. Nacional je otkrio sadržaj dijela tajnih poruka koje su razmjenjivali Husić i Filipović, a iz tih poruka bilo je jasno da ministar u Plenkovićevoj vladi zadužen za energetiku usred najveće energetske krize prima savjete i razmjenjuje informacije s protagonistom plinske afere. Kad su krajem kolovoza Husić, Škugor i Šurjak uhićeni, Filipović je očito izbrisao poruke pa se u zaplijenjenim mobitelima vide uglavnom samo dijelovi poruka koje Husić šalje ministru, a ne i svi Filipovićevi odgovori. Međutim, iz komunikacije je jasno da njih dvojica intenzivno komuniciraju i dogovaraju čak i sastanke.

Izvor blizak Škugoru i Husiću objasnio je zašto su Filipović i Husić komunicirali:

“Husić je ministru prijateljski davao informacije jer Filipović, kad je postavljen za ministra, ništa nije znao, on je došao na tu poziciju ni kriv ni dužan, zapravo je o svemu morao učiti, a Husić ga je prijateljski upozoravao jer je on jako dobro poznavao energetsko tržište i intenzivno pratio ta kretanja. Iznenadili biste se kako on dobro vlada tom materijom. Kao i Škugor koji je, uostalom, definitivno najveći stručnjak u Hrvatskoj po pitanju plinskog biznisa. I svi koji se bave plinskim biznisom znaju za njega.”

Nacional je još ranije otkrio da je poveznica između Husića i Filipovića umirovljeni general Mladen Mikolčević.

Davor Filipović imenovan je članom Nadzornog odbora Ine 20. prosinca 2021. godine, šest mjeseci prije no što će postati ministar. On je u to vrijeme ujedno bio i predsjednik Nadzornog odbora Hrvatskih šuma, gdje je sjedio i general Mladen Mikolčević – koji je povezan s Goranom Husićem i koji je od njega otkupio tvrtku Only Men Stuff koja je u vrijeme korone Ini i još nekim tvrtkama prodavala zaštitne maskice.

Nakon što je Nacional još u rujnu prošle godine otkrio da je ministar Filipović uhvaćen u tajnim mjerama zajedno s protagonistima plinske afere koje je USKOK pratio i prisluškivao njihove razgovore, Filipović je tvrdio da Nacional laže, da on nije komunicirao telefonom s Damirom Škugorom, kao i da je on “u Ini imenovan dva mjeseca nakon potpisivanja s

pornog ugovora pa ne može biti vezan uz ovaj događaj”.

Kad je Nacional početkom lipnja najprije objavio sadržaj poruka koje su razmjenjivali Filipović i Goran Husić, Filipović je novinare okupljene na konferenciji za medije pitao: “Ne mislite valjda da je sve istina što piše? Poruke koje sam navodno slao, to je čista laž”. Za Gorana Husića, s kojim se intenzivno dopisivao, tvrdio je da je njegov poznanik. Ali nije objasnio odakle se znaju.

‘Husić je ministru prijateljski davao informacije jer Filipović, kad je postavljen za ministra, ništa nije znao, on je došao na tu poziciju ni kriv ni dužan, zapravo je o svemu morao učiti, a Husić ga je upozoravao…’

To je otvorilo pitanja i znači li to da ministar s Damirom Škugorom nije pričao telefonski, ali se s njim nalazio u pojedinim zagrebačkim konobama, te koliko je bio dubok odnos njega i Husića i što ih povezuje.

O tome hoće li te tajne poveznice između protagonista prve plinske afere i političkih krugova možda otkriti sadržaj spisa, Nacionalov izvor kaže:

“To se možda nikad neće pokazati jer su ovi u USKOK-u pragmatični i neke stvari se nikad i ne pojave u spisu. A pogledajte samo u slučaju Josipe Rimac što je sve bilo u onim porukama, a nikad nije procesuirano. Moguće da je to i zbog količine materijala, a moguće i zbog drugih razloga.”

USKOK još uvijek ne želi otkriti u kojoj je fazi istraga u ovom predmetu, a na upit Nacionala odgovorili su sljedeće:

“Povodom Vašeg upita obavještavamo Vas da je istraga, o čijem je pokretanju i proširenju javnost izviještena priopćenjima objavljenim na internetskoj stranici ovog Ureda 28. kolovoza i 11. listopada 2022., u tijeku te da se provodi financijsko vještačenje kao i da se poduzimaju druge neophodne dokazne radnje.

Kao što smo naveli u našem prethodnom odgovoru, javnost će o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju po dovršetku istrage biti pravodobno obaviještena.

Budući da je sukladno zakonskim odredbama istraga nejavna, na ostala pitanja iz Vašeg upita nismo u mogućnosti odgovoriti.”

Njihovo “promptno” postupanje u prvoj plinskoj aferi može samo nagovijestiti da se ni u novoj aferi s viškovima HEP-ova plina ništa neće rasvijetliti tako brzo. Ili će se rasvijetliti kad to više ne bude politički važno.


Suvlasnik tvrtke preko koje se pljačkao Inin plin dobar je Plenkovićev poznanik s fakulteta

Odvjetnik Josip Šurjak, drugi suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje preko koje je iz Ine izvučeno više od milijardu kuna, Plenkovićev je dobar poznanik s fakulteta, a glavni protagonist afere Damir Škugor bio je premijerov favorit za preuzimanje uloge predsjednika Uprave HEP-a umjesto aktualnog šefa Frane Barbarića. Iako je premijer tvrdio da ne zna tko je Škugor, portal objektivno.hr je u vrijeme kad je otvorena ta afera objavio fotografije s jednog skupa HDZ-a na kojima se Plenković nalazi u Škugorovu društvu.

Bivši predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak jedan je od osumnjičenih u prvoj plinskoj aferi. Slavko Midzor/PIXSELL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.