Ebola je stvarna! Uganda isprobava cjepiva i zatvara škole kako bi usporila izbijanje zaraze

Autor:

Cdc,Unsplash

Uganda se bori s najsmrtonosnijom epidemijom ebole u više od desetljeća, prvi put otkrivenom u okrugu Mubende krajem rujna.

Smrtonosna bolest opustošila je mnoge obitelji, ostavljajući vlasti da se trude kontrolirati njezino širenje.

Izbijanje ebole 2012. u okrugu Kibaale u zapadnoj regiji zemlje dovelo je do 17 smrtnih slučajeva od 24 potvrđena slučaja, ali je proglašeno gotovom za manje od 3 mjeseca.

Dužnosnici su pokrenuli agresivno traženje kontakata kako bi pronašli rođake i prijatelje koji su rukovali tijelima prvih žrtava ili bili na sahranama.

Neki su pobjegli iz karantenskih objekata, drugi su putovali čak do glavnog grada Kampale, a nekolicina je umjesto toga posjetila tradicionalne iscjelitelje i vračeve radi liječenja.

“Neki od pacijenata još uvijek se skrivaju i ne znaju da imaju ebolu pa su vani u zajednici”, rekao je liječnik javnog zdravstva dr. Jackson Amone za CNN.

Bio je uključen u svaku epidemiju ebole u Ugandi, kao i u Sierra Leoneu 2017. godine. „Moramo provesti istragu slučaja, puno traganja za kontaktima i angažman zajednice kako bi oni koji imaju simptome ebole bili dovedeni na testiranje prije nego što se simptomi razvije i oslobode.”

Dr. Amone vodi timove koji upravljaju jedinicama za liječenje ebole u Mubendeu. Prva je postavljena u žurbi na rubu regionalne referentne bolnice Mubende.

Veći centar kojim upravlja medicinska neprofitna organizacija Médecins Sans Frontières (MSF) proširuje se novim krevetima za intenzivnu njegu na drugom kraju grada.

Zdravstveni radnici nose opsežnu osobnu zaštitnu opremu (PPE) kako bi ušli u crvene zone gdje se pacijenti liječe.

“Puno je lakše nositi se s ovom ebolom nego s korona (virusom) ili AIDS-om. Ovdje je glavni problem promjena ponašanja, rekao je predsjednik Yoweri Museveni naciji u obraćanju u utorak navečer, naglašavajući potrebu da se slijede vladine procedure za one koji dođu u kontakt s bolešću.

Ispitivanja cjepiva pružaju nadu

Trenutačno postoje dva licencirana cjepiva protiv ebole, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ali ona su razvijena da budu sigurna i štite od zairskog soja virusa ebole.

Za razliku od prethodnog zairskog ebolevirusa, sudanski soj koji trenutačno cirkulira u Ugandi nema poznato učinkovito liječenje niti odobreno cjepivo. Međutim, zemlja će uskoro objaviti tri probna cjepiva koja je radna skupina Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) potvrdila kao sigurna.

WHO je rekao da će prve doze biti otpremljene u Ugandu sljedeći tjedan i da zemlja očekuje proširenje ispitivanja cjepiva nakon pregleda rezultata iz početne faze.

Proizvode ih Međunarodna inicijativa za cjepivo protiv side (IAVI), Sabin Vaccine Institute USA i treće koje su razvili Sveučilište Oxford i Jenner Institut UK.

“Naša daljnja ispitivanja odnose se na učinkovitost i koliko dugo štiti. Promatramo 3000 kontakata potvrđenih slučajeva tako da ćemo provoditi prstenasto cijepljenje”, rekao je Aceng Ocero, govoreći o procesu cijepljenja koji daje cjepiva samo osobama koje su u bliskom kontaktu sa zaraženim pacijentima.

“Ako imamo potvrđeni slučaj, onda su kontakti oni koji su dobili cjepivo i praćeni su 29 dana jer želimo vidjeti mogu li brzo generirati antitijela i mogu li se zaštititi od potpunog razvoja bolesti, “, dodao je Aceng Ocero.

Prepreke tradicije i vjere

Dužnosnici javnog zdravstva vjeruju da se slučajevi stabiliziraju zahvaljujući povećanom oprezu, ali tradicija i vjera koče napredak. Jedna zajednica u okrugu Kassanda, središnja Uganda, ekshumirala je tijelo koje su zdravstveni radnici sigurno pokopali kako bi obavili vjerske obrede.

To je dovelo do “eksplozije od preko 41 slučaja unutar 5 dana i 10 smrtnih slučajeva”, rekao je predsjednik Museveni u svom obraćanju. Sada je zabranio tradicionalnim iscjeliteljima i vračevima da uzimaju klijente tijekom izbijanja ebole.

Infekcije također rastu jer je teško razdvojiti ljude u bliskim zajednicama. Robert Twinamasiko, 30-godišnji vozač na liječenju je nakon što je pomogao zaraženom prijatelju da stigne do kola hitne pomoći. Prijatelj i još jedna uključena osoba umrli su.

Neki svjetski zdravstveni stručnjaci kritizirali su početni odgovor Ugande na epidemiju kao spor i nesposoban. Neki partneri u donatorskoj i diplomatskoj zajednici također su se naježili oko toga koliko informacija ugandske vlasti dijele s njima.

OZNAKE: cjepiva, ebola, uganda, zaraza

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.