Dodik odgovorio Angelini Eichhorst. Nudi svoje uvjete za smirivanje krize u BiH

Autor:

30.06.2023., Konjic, Bosna i Hercegovina - Predsjednici stranaka okupljenih unutar Trojke (SDP, NiP i NS) stigli su jutros na sastanak koji će se odrzati u Konjicu, a na kojem ce se razmatrati posljednji Dodikovi potezi vezani za Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Lider bosanskih Srba Milorad Dodik ponudio je u srijedu svoje uvjete za smirivanje krize u BiH nakon što ga je ravnateljica za Europu pri Europskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst pozvala na sastanak zajedno s drugim čelnicima vladajuće koalicije, no ne odustaje od osporavanja Ustavnog suda BiH.

Suštinska deeskalacija, kako je rekao novinarima nakon sastanka, je da “svi povuku sporne odluke” a da se nakon toga razgovara o daljim koracima.

“Nitko ne osporava teritorijalni integritet BiH pa ni mi”, rekao je Dodik dodajući kako je njemu problem suverenitet države jer on, kako tvrdi, ovisi o intervenciji stranaca.

Kaže da treba potvrditi organizaciju BiH kao države sastavljene od dva entiteta i tri konstitutivna naroda a da EU isporuči BiH jasan “paket uvjeta” koji je pretpostavka za članstvo pa da se na tome radi.

Sada kao svoj prvi uvjet za smirivanje krize koju je sam proizveo postavlja popunu pozicije ministra financija u Vijeću ministara BiH na kojoj bi trebao biti kandidat iz njegove stranke. Stranke bošnjačko-građanskog bloka ne žele dati suglasnost za to dok Dodik ne prestane podrivati Ustavni sud BiH.

Dodik kaže da bez rješavanja statusa Ustavnog suda BiH, odnosno bez eliminiranja troje stranih sudaca, neće biti nikakvog napretka. Upravo je to i bio povod za eskalaciju sadašnje krize u BiH.

Dodikova je reakcija koja navodno nudi smirivanje krize odnosno “povlačenje na početne pozicije” uslijedila nakon što je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) po zahtjevu državnog tužiteljstva pokrenula izvide o tome zašto je Službeni glasnik RS objavio zakone donesene u entitetskom parlamentu kojima je zabranjeno objavljivanje odnosno provedba odluka visokog predstavnika Christiana Schmitda te provedba presuda Ustavnog suda BiH.

Službeni je glasnik to učinio nakon što je Dodik potpisao ukaze o proglašenju spornih zakona koje je Schmidt svojom obvezujućom odlukom od 1. srpnja stavio izvan snage.

Schmidt je tada donio i odluku o izmjenama kaznenog zakona BiH po kojima je neprovođenje njegovih odluka postalo kaznenim djelom za koje se može dobiti od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Dodiku kao i direktoru entitetskog Službenog glasnika Milošu Lukiću sada zbog toga prijeti kazneni progon odnosno zatvor, a u Tužiteljstvu BiH već je formiran tročlani tužiteljski tim koji je zadužen za taj predmet.

Vlasti u RS bile su prisiljene prošlog vikenda hitno postaviti Lukića na poziciju direktora jer su dvoje njegovih prethodnika tijekom manje od mjesec dana podnijeli ostavke upravo u strahu od kaznenog progona.

Angelina Eichhorst upozorila: “Neprihvatljivi su svi protuustavni potezi”

Ravnateljica za Europu pri Europskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst pozvala je u srijedu političare u BiH na smirivanje sadašnje krize i nastavak dijaloga ukoliko žele da njihova zemlja napreduje na europskom putu.

Eichhorst je u utorak bila u Srebrenici na komemoraciji za žrtve genocida iz 1995. godine a nakon toga posjet BiH u srijedu je nastavila u Sarajevu gdje je stigla u jeku teške političke krize koja potresa BiH zbog nastojanja iz Republike Srpske da potkopaju državni Ustavni sud.

Nakon sastanka s čelnicima stranaka koje čine vladajuću koaliciju u državi imala je odvojeni susret i s predsjedateljicom Vijeća ministara Borjanom Krišto.

Novinarima je nakon toga rekla da državna vladajuća koalicija “generalno djeluje na konstruktivan način” te kako EU želi da se to i nastavi, odnosno da se kroz politički dijalog nađu rješenja za otvorena pitanja.

“Tražimo od njih da nastave raditi u konstruktivnom duhu a jasno sam poručila da je neprihvatljiv svaki jednostrani pokušaj podrivanja dostignutog, kao što su neprihvatljivi svi protuustavni potezi”, kazala je Eichhorts istaknuvši kako je takvu poruku posebice uputila predstavnicima vlasti RS.

Podsjetila je da EU ima jasan popis uvjeta i zakona koje parlament BiH treba usvojiti da bi se nastavio europski put i to se sada mora ubrzati nakon godina blokada.

“14 ključnih prioriteta jasno je su definirano, to je obiman pothvat ali je apsolutno ostvariv”, kazala je Eichhorst dodajući kako EU ostaje spremna pomoći u traganju za političkim rješenjima ali i “povući crtu kada stvari odu predaleko” jer je to način na koji se mora djelovati u sadašnjim geopolitičkim okolnostima, a to znači i jasnu spremnost da se zaštiti teritorijalni integritet i suverenitet BiH.

Krišto je rekla da je Eichhorst pružila snažnu potporu na europskom putu ustvrdivši kako Vijeće ministara BiH radi dobro i donosi odluke na temelju kompromisa, konsenzusa i međusobnog uvažavanja za što, kako je istaknula, treba puno truda i energije.

Odbila je komentirati političku krizu u zemlji uz konstataciju kako se “ne želi baviti nametnutim temama” jer to, kako tvrdi, samo šteti BiH a za zemlju je najvažnije donositi odluke koje su bitne za približavanje članstvu u EU.

Schmidt ne želi da Dodik pretvori RS u Pridnjestrovlje: “Ne znam koje droge koristi, ali čini se da je to droga ponosa”

 

OZNAKE: Milorad Dodik

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.