Dinamo preko Betisa do osmine finala Konferencijske lige!

22.02.2024., stadion Maksimir, Zagreb - UEFA Konferencijska liga, uzvratni susret playoffa knock-out faze, GNK Dinamo - Real Betis. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl / Pixsell

Dinamo je među 16 najboljih klubova UEFA Konferencijske lige! Modri su u uzvratnom susretu doigravanja za osminu finala pred 18.082 gledatelja na Maksimiru odigrali 1:1 (0:1) s Betisom čime su sačuvali prednost ostvarenu prije tjedan dana u Sevilli te su s ukupnih 2:1 eliminirali španjolskog predstavnika.

Izabranici Sergeja Jakirovića su zasluženo prošli današnjeg suparnika, a pogodak odluke je u 58. minuti postigao Takuro Kaneko. Prethodno su gosti od 38. minute vodili zgoditkom Cedrica Bakumbua.

Ždrijeb osmine finala Konferencijske lige na rasporedu je sutra, u petak 23. veljače, s početkom u 13 sati u Nyonu. Prve utakmice igraju se 7. ožujka, a uzvrati su na rasporedu 14. istog mjeseca. Dinamo se sad okreće prvenstvenim izazovima pa će tako u nedjelju na Maksimiru gostovati vodeća Rijeka.

Nakon početnog ispitivanja snaga prvu šansu na utakmici vidjeli smo u 18. minuti. Slobodan udarac na tridesetak metara je izborio Sučić nakon čega je snažno pucao Petković, no Rui Silva je odbio loptu koja je išla pod prečku.

Odličnu šansu Dinamo je imao u 22. minuti. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca obrana gostiju nije uspjela otkloniti opasnost što je iskoristio Sučić da s desne strane idealno uposli Petkovića, a on je sa šest metara pogodio vanjski dio stative.

Pet minuta kasnije su kombinirali Baturina i Ristovski nakon čega je bek Modrih snažno pucao s desetak metara iskosa, a lopta je proletjela pokraj bliže vratnice.

Betis u vodstvo dolazi u 38. minuti poslije akcije po desnoj strani u kojoj je Ruibal nakon loše reakcije Hoxhe i Perkovića pobjegao do korner linije te je povratnom loptom pronašao Bakumbua koji s prve stative izvrsno petom šalje loptu pored Nevistića.

Domaćin je u 43. minuti tražio kazneni udarac sugerirajući da je Ruibala nakon ubačaja iz kuta lopta pogodila u ruku, no švicarski sudac Schnyder nije smatrao da se radi o kažnjivoj situaciji.

Dinamo do izjednačenja dolazi u 59. minuti. Odlično je po lijevoj strani napada probio Hoxha nakon čega je oštro ubacio u peterac, a tamo se iz drugog plana ubacio Kaneko te je s nekoliko metara zakucao loptu u mrežu.

U 67. minuti su dobro kombinirali Baturina i Petković nakon čega je potonji gurnuo loptu za Kaneka čiji pokušaj s desetak metara iskosa u posljednji trenutak blokom zaustavlja Roca.

Baturina je deset minuta kasnije povukao kontru u kojoj je uposlio Hoxhu, a njega u šesnaestercu zaustavlja Bellerin nakon čega je Schnyder pokazao na bijelu točku. Aktivirala se potom VAR soba koja je švicarskog suca pozvala na pregled video snimke nakon čega je on promijenio svoju odluku jer je španjolski branič prilikom starta prvo odbio loptu.

U završnici utakmice Betis je imao terensku inicijativu, no ista im nije donijela konkretne prilike tako da se rezultat više nije mijenjao.

Play-off za osminu finala:

Gent – Maccabi Haifa 1:1 (0:1)
Dinamo – Betis 1:1 (1:0)
Bodo/Glimt – Ajax 1:2 (2:2)
Ludogorec – Servette 0:1 (0:0)
Eintracht Frankfurt – Royale Union SG 1:2 (2:2)
Ferencvaros – Olympiakos 0:1 (0:1)
Legia – Molde 0:3 (2:3)
Slovan Bratislava – Sturm Graz 0:1 (1:4)

Izravni plasman u osminu finala su izborili Aston Villa, Club Brugge, Fenerbahçe, Fiorentina, LOSC Lille, Maccabi Tel Aviv, PAOK i Viktoria Plzeň.