Derbi della Učka završio bez pobjednika

22.10.2023., Pula, stadion Aldo Drosina - SuperSport Prva Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, NK Istra 1961 - HNK Rijeka.

Sasa Miljevic / Pixsell

Istra 1961 je osvojila prvi prvenstveni bod nakon četiri uzastopna poraza. Zeleno-žuti su u 12. kolu SuperSport HNL-a na Aldo Drosini u regionalnom derbiju protiv vodeće Rijeke odigrali 1:1 (0:1). Goste je u vodstvo u 21. minuti uz dosta sreće doveo Niko Janković da bi remi domaćinu u 49. osigurao Frano Mlinar.

Izabranici Davida Catale su osim boda napokon zabili i pogodak, za to im je trebalo više od 400 minuta igre i on je bio dovoljan za peti remi u sezoni. Momčad koju vodi Željko Sopić sad pak uz odigranu utakmicu više ima dva boda prednosti pred Hajdukom. Za tjedan dana Rijeka na Rujevici dočekuje Goricu dok Istra putuje u Osijek.

U 3. minuti susreta Mlinar je iz kornera ubacio za Majstorovića koji je glavom s prve stative pucao pored gola.

Gosti su u 11. minuti preko snažnog udarca Pašalića s desetak metara iskosa zatresli mrežu Majkića, no zbog zaleđa pogodak nije priznat.

Fruk je u 20. minuti pucao pod gredu iz skraćenog kornera, a Majkića je odbio preko gola loptu koja je išla pod samu gredu. Gosti su potom odigrali kombinaciju iz kornera nakon koje lopta dolazi do Jankovića, a on je zapucao s dvadesetak metara te je lopta od bloka Maurića završila u golu Istre. Ofenzivac Rijeke je tako došao do šestog gola u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Zeleno-žuti su u 23. minuti tražili kazneni udarac nakon što je Mitrovića lopta pogodila u ruku, a sudac Čulina je pokazao da se ne radi o kažnjivoj situaciji.

Rijeka je zaprijetila i u 26. minuti kada je nakon ubačaja iz kornera Smolčić glavom prenio loptu na drugu stativu, međutim Goda nije stigao na vrijeme reagirati.

Tri minute kasnije Majkić je pravovremenim izlaskom s gol linije obranio pokušaj Ivanovića s desetak metara iskosa.

Dobru akciju Rijeke vidjeli smo i u 43. kada je Pašalić u šansu gurnuo Ivanovića, a njegov udarac s desetak metara iskosa izvrsno nogom brani Majkić. Nedugo potom iz okreta je s desetak metara iskosa pucao i Pašalić, ali pokraj suprotne stative. Napadi gostiju nastavili su se i u sudačkoj nadoknadi kada je s 16 metara pucao Ivanović, lopta se odbila od Majstorovića, a Majkić ju je usprkos tome fenomenalno rukom uspio prebaciti preko grede.

Na startu drugog poluvremena Istra dolazi do izjednačenja. Nakon akcije po lijevoj strani u 49. minuti Devetak je uputio loptu u peterac, a tamo ju je dočekao Mlinar te je iz blizine zatresao mrežu za svoj prvijenac u aktualnoj sezoni. Ujedno je to bio prvi zgoditak kojeg su Zeleno-žuti u prvenstvu postigli nakon više od 400 minuta igre.

Još jednu kombinaciju gostiju iz kornera vidjeli smo u 51. minuti kada je Majkić na koncu odbio oštar ubačaja Pašalića.

Minutu kasnije uzvratio je domaćin. Vuk se izborio za udarac s ruba šesnaesterca iskosa koji je prohujao malo pokraj suprotne stative.

Istra je zaprijetila u 56. minuti kada je odigrala kombinaciju iz kornera u kojoj je Vuk ostavio loptu za Marešića, a on je sa sedam metara pucao poviš gola. Nakon udarca dolazi do kontakta s Mitrovićem, ali sudac Čučina nije se oglasio.

Na suprotnoj strani travnjaka tri minute kasnije i Pašalić pada u kaznenom prostoru nakon duela s Marešićem, a zagrebački sudac se ponovno nije oglasio.

Dobru akciju domaćin je odigrao i u 65. minuti kada se Filet po lijevoj strani probio pored Galešića nakon čega je uputio oštar ubačaj u peterac, ali Vuk je malo zakasnio. Nedugo potom Hujber pada u kaznenom prostoru nakon duela s Pjacom, a i ovaj put Čulina je ostao bez reakcije.

Rijeka je opasno zaprijetila u 78. minuti kada je s ruba šesnaesterca iskosa snažno pucao Ivanović, a Majkić je uspio odbiti loptu nakon čega je dobro reagirao i na pokušaj Yansanea.

Janković je u 88. minuti proigrao Obregona koji je iz dobre situacije pucao pored gola nakon čega je zaleđe označio pomoćni sudac.

Odličnu šansu domaćin je propustio u 91. kada je Lisica proigrao Čuića, a on je sa 17 metara pucao malo pored suprotne vratnice. Bilo je to posljednja prilika na utakmici.

Kolo će biti zaključeno od 18 sati kada na Poljudu počinje duel Hajduka i Osijeka.