Daniel Šobota tajno otkupio trećinu stana osječke sutkinje dva dana prije paleža njenog BMW-a

Autor:

Borna Jaksic/CROPIX, Davor Javorovic/PIXSELL, Nacional

Ugovor u posjedu Nacionala otkriva novi ozbiljan pritisak na sutkinju Vlastu Šimenić Kovač nakon uskrsnog paleža njezina automobila usred Osijeka te zašto Daniel Šobota ima razloga biti zainteresiran da mu Vlasta Šimenić Kovač proda svoje nekretnine

Nacional je došao u posjed kontroverznog kupoprodajnog ugovora koji otkriva da uskrsni palež automobila kojim se koristila Vlasta Šimenić Kovač, uskočka sutkinja osječkog Županijskog suda, nije bio jedini ozbiljan pritisak pod kojim se ona tih dana našla.

Dva dana prije nego što joj je zapaljen automobil, osječki poduzetnik Daniel Šobota otkupio je u samom središtu Osijeka, na prestižnoj lokaciji, na adresi Jagerova 8, trećinu stana u kojem je ona suvlasnik. Radi se o kući u kojoj Vlasta Šimenić Kovač s kćeri stanuje u stanu na prvom katu, koji je u cijelosti u njenom vlasništvu. U istoj toj kući u suterenu i prizemlju nalazi se još jedan stan, koji je bio u suvlasništvu njenog pokojnog supruga i njegovih dvojice braće. Nakon što joj je suprug Radan Kovač, inače ugledni osječki odvjetnik, poginuo u proljeće 2018. nakon pada s motocikla, ona je naslijedila njegovu trećinu suvlasništva u tom stanu.

Točno ispred te kuće zapaljen joj je automobil.

Dva dana prije nego što je sutkinji zapaljen automobil, osječki poduzetnik Daniel Šobota otkupio je, na adresi Jagerova 8, trećinu stana u kojem je ona suvlasnik – i ispred kojeg joj je zapaljen BMW. FOTO: Borna Jaksic/CROPIX

Spomenuti ugovor u posjedu Nacionala otkriva da je svega dva dana prije nego što je 37-godišnji Olja Dokić, osoba s podebljim kriminalnim dosjeom, Vlasti Šimenić Kovač na Uskrs zapalio automobil, osječki poduzetnik Daniel Šobota od njenog šogora Srđana Kovača, brata njenog pokojnog supruga, otkupio trećinu suvlasništva nad stanom za koji je trećinu suvlasništva od svog pokojnog supruga naslijedila i Vlasta Šimenić Kovač.

Ona je za Nacional to kratko prokomentirala ovako:

„Kupac me do danas nije kontaktirao kako bi me informirao o tome koji su mu zapravo motivi za takvu investiciju. Dalje u ovom trenutku ništa ne bih komentirala.“

Radi se o trećini stana upisanog u zemljišnoknjižni uložak 175 u katastarskoj općini Osijek koji se nalazi u prizemlju i suterenu, a sastoji se od pretprostora, triju soba, kuhinje, kupaonice i hodnika u prizemlju te stepenica, hodnika, dodatnih triju soba, toaleta i stepenica u suterenu ukupne korisne površine 194,42 četvorna metra, koji se nalazi na istoj adresi na kojoj u drugom stanu stanuje Vlasta Šimenić Kovač. Dakle, spomenuta nekretnina nalazi se na istoj adresi ispred koje je dva dana nakon sporne kupoprodaje sutkinji zapaljen automobil.

‘Kupac me do danas nije kontaktirao kako bi me informirao o tome koji su mu zapravo motivi za takvu investiciju. Dalje u ovom trenutku ništa ne bih komentirala’, rekla je za Nacional uskočka sutkinja Šimenić Kovač

Dva visoka pravosudna izvora Nacionalu su izjavila da taj ugovor doživljavaju kao klasičnu kriminalnu operaciju te da kupoprodajnu transakciju koja je u njemu opisana tumače kao krajnje ozbiljnu indiciju da bi palež njenog automobila čak s time mogao biti povezan.

U ugovoru se konstatira da je Šobota isplatio Kovaču za njegovu suvlasničku trećinu te nekretnine 100 tisuća eura, što je on potvrdio potpisom ugovora. Nije precizirano je li novac primio na ruke ili na neki tekući račun. U članku četiri konstatira se potom da Srđan Kovač i dalje ima pravo plodouživanja, uporabe i stanovanja u tom stanu „te da pravo su posjeda od trenutka sklapanja ovog ugovora prelazi na ovlaštenika Srđana Kovač“.

Dva dana nakon što je Vesni Šimenić Kovač zapaljen automobil, Šobota je ishodio uknjižbu prava vlasništva u zemljišnim knjigama na svoje ime, a preuzeo je i plaćanje poreza na promet nekretnina. Kupoprodajni ugovor sastavili su u javnobilježničkom uredu Marija Čerkeza.

Krajnje je neobično da se itko odlučuje investirati bilo kakav novac kako bi kupio suvlasništvo nad nekom nekretninom, s više drugih suvlasnika, a da pritom unaprijed ne kontaktira te druge suvlasnike. Tek nakon što se upisao kao novi suvlasnik, Šobota je kontaktirao Stanka Kovača, drugog brata suvlasnika te nekretnine koji stanuje u njemačkom gradu Hanau. Potpuno je nejasno koji bi mogao biti njegov motiv za to ulaganje ako nema namjeru otkupiti kompletnu nekretninu. Vlasta Šimenić Kovač izjavila je bliskim osobama da joj je sve to čudno te da se zbog toga ne osjeća ugodno. U svakom slučaju, nije imala namjeru prodavati tu nekretninu.

Palež je organizian ispred kuće u kojoj Vlasta Šimenić Kovač s kćeri stanuje u stanu na prvom katu, a u čijem se suterenu i prizemlju nalazi još jedan stan, koji je bio u suvlasništvu njenog pokojnog supruga i njegovih dvojice braće. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Nacional je u ponedjeljak kontaktirao i Daniela Šobotu. Na telefonski poziv nije se javio. Potom je dobio poruku s molbom da objasni motiv te svoje investicije. Poruku je primio i pročitao, ali je odlučio ostati nedostupan.

Opisana transakcija već je izazvala nevjericu i ozbiljnu nelagodu i u širim osječkim pravosudnim krugovima. Kupoprodajni ugovor između Šobote i Kovača je javan i kao takav dostupan svakomu tko ga zatraži na uvid. Nacional je isprva zamolio jednog osječkog odvjetnika da ga preuzme, ali on se ljubazno ispričao navodeći kako je u strahu zbog neformalnih lokalnih priča o tomu s kim je sve Šobota na tom području povezan.

Više izvora s područja Osijeka Nacionalu je izjavilo da je Šobota uspješan poduzetnik i ugostitelj te da investira u razne projekte. Lokacija na kojoj se nalazi stan čiju je trećinu otkupio bez znanja drugih suvlasnika, jedna je od najatraktivnijih u Osijeku. Na njoj bi se moglo izgraditi više novih stanova, a prema nekim navodima i manji luksuzni hotel. U svakom slučaju, onaj tko bi otkupio kompletnu nekretninu mogao bi naknadnim investiranjem i dobro zaraditi. Pa bi u tom kontekstu Šobota vjerojatno trebao biti zainteresiran upravo za to da otkupi sve ostale stanove na toj adresi.

Visoki pravosudni izvor o tomu je za Nacional rekao:

„Palež automobila mogao bi biti i prvi rani znak upozorenja ostalim suvlasnicima da bi bilo dobro da se dogovore, sve prodaju i maknu s te lokacije. Više je dodatnih kontroverzi oko te situacije. Olja Dokić se nakon privođenja ponašao gotovo bezbrižno. Kao da mu je netko rekao da se ne brine te da će biti dobro zbrinut.

Dobri poznavatelji lokalnih prilika znaju da je osječko područje malo, da se svi poznaju te da se i Šobota na razini tajnih ortaštava u ugostiteljstvu dovodio u vezu s famoznom čepinskom skupinom. Upravo zato i vlada nelagoda povezana s tom njegovom kontroverznom investicijom. Pa tko bi normalan platio 100 tisuća eura bilo kome ako nema dogovor s ostalim suvlasnicima oko nekretnine za koju je zainteresiran?

Osim toga, upitno je i koliko je doista novca Šobota Kovaču isplatio. Proširila se i glasina da je Kovač dosad primio samo osam tisuća eura, a uz sve to treba uzeti u obzir da se radi o čovjeku upitne poslovne sposobnosti. Sve to baca na ovaj slučaj dozu zlokobnosti.“

Zgrada u kojoj sutkinja ima svoj stan i suvlasništvo u stanu svog pokojnog supruga nalazi se u samom središtu Osijeka, na prestižnoj lokaciji na adresi Jagerova 8, a Daniel Šobota, koji se upisao kao suvlasnik, ne želi otkriti motive za tu investiciju niti zašto prije kupnje nije kontaktirao ostale suvlasnike. FOTO: Dubravka Petric/PIXSELL, Screenshot/Google Street View

To je dodatni kontekst u kojem je na sam Uskrs, oko šest sati ujutro, u Osijeku u Jegerovoj ulici 8 izgorio automobil kojim se koristi Vlasta Šimenić Kovač, uskočka sutkinja Županijskog suda u Osijeku, u incidentu koji se može okarakterizirati kao dosad najdrskija poruka miljea organiziranog kriminala pravnoj državi u Hrvatskoj.

Svega par dana kasnije policija je otkrila da je počinitelj tog kaznenog djela Olja Dokić. Intrigantno je da se njegovo ime u medijskim izvještajima o tome uopće nije spomenulo. Vjerojatno zato što se netko u policiji požurio da kompletan slučaj svede na potpuno banalnu razinu navodne susjedske svađe oko mjesta za parkiranje.

To je prilično čudno, tim više što je Dokić zbog triju razbojništava, koja je počinio u jednom danu, već bio osuđen na trogodišnju zatvorsku kaznu koju je izdržavao u zatvorima Glini i Lepoglavi. Osim toga, u par navrata sudilo mu se zbog utaje poreza i carine, kao i zbog povrede obaveze uzdržavanja djeteta, ali su mu dosuđivali uvjetne kazne. Povrh svega, više desetaka puta Dokić je prekršajno prijavljivan. Kršio je zakon o oružju, javni red i mir, bio je nasilan u obitelji, a počinio je i veći broj prometnih prekršaja. Zanimljivo je da policija nije imala potrebu napomenuti da je uskočkoj sutkinji osječkog Županijskog suda auto zapalio višestruki recidivist s bogatom kriminalnom prošlošću.

Posebno je intrigantno da je Dokić otkriven zato što su ga snimile njegove vlastite nadzorne kamere, instalirane na adresi Lorenza Jagera 8a. On se nedugo nakon što je zapalio automobil pojavio na mjestu događaja te s ostalim prisutnima komentirao situaciju. Čak je izrazio bojazan da požar ne zahvati i njegov automobil koji je bio parkiran blizu zapaljenog. Policija je tog jutra odmah oduzela snimke s njegovih nadzornih kamera, a Dokić je potom priznao što je napravio. Potom su se u medijima pojavili tekstovi kojima je cijeli slučaj praktički zatvoren i sveden na nerazumni čin razljućenog susjeda zbog parkiranja, lišen ikakve dublje pozadine. U što malo tko u osječkim pravosudnim krugovima vjeruje.

U ugovoru se konstatira da je Šobota isplatio Kovaču 100 tisuća eura za njegovu suvlasničku trećinu nekretnine. FOTO: Nacional

Ponajprije zato što je sutkinja Vlasta Šimenić Kovač sudila u nizu postupaka koji su bili u središtu pozornosti hrvatske javnosti.

Vlasta Šimenić Kovač sudila je i u predmetu u kojem su Dragan Baković zvani Bambur i još petero suoptuženika za paljenje kuće bivšega glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog i njegove supruge Radmile, priznali kaznena djela te su se nagodili s USKOK-om. Radi se o osobama koje se svrstava u tzv. čepinsku skupinu.

Prema informacijama dostupnim Nacionalu, Vlasta Šimenić Kovač protivila se takvom ishodu tog predmeta i čudnoj blagonaklonosti državnog odvjetništva prema počiniteljima tog napada.

Baković je osuđen na tri i pol godine zatvora. Jasmini Huzanić izrečena je djelomična uvjetna osuda tako da bezuvjetni dio kazne koji se ima izvršiti iznosi jednu godinu i tri mjeseca, dok će preostalih godinu i pet mjeseci biti na uvjetnoj slobodi. Mario Tolić osuđen je na godinu i pol zatvora, a Ivo Jerić na godinu dana zatvora, uvjetno na četiri godine.

Zdenku Ivankoviću izrečena je djelomična uvjetna osuda tako da u zatvoru mora odslužiti osam mjeseci, dok se dio izrečene kazne zatvora u trajanju od osam mjeseci neće izvršiti ako u roku od pet godina ne počini novo kazneno djelo. Robert Flačer osuđen je na 11 mjeseci zatvora koji će mu biti zamijenjeni radom za opće dobro. Optužnicom je bio obuhvaćen i Milan Bulat kojega se teretilo da je bio neposredni izvršitelj paleži kuće Ortynskog, što je i priznao u svojoj obrani pred istražnim tijelima i na suđenju, s time što je negirao da je to učinio u sastavu zločinačkog udruženja, kako ih je teretio USKOK, nego da je to bila njegova samostalna akcija. No Bulat je u svibnju prošle godine počinio samoubojstvo.

Transakcija s prijenosom dijela suvlasništva stana već je evidentirana i u zemljišnim knjigama gdje je kao jedan od suvlasnika, uz Vlastu Šimenić Kovač i njene šogore, upisan i Daniel Šobota. FOTO: Nacional

Optužene se teretilo da su se organizirali u zločinačko udruženje kojemu je na čelu bio Baković, koji je ostalih šestero povezao kako bi zapalili vikendicu bračnog para Ortynski u Postirama na Braču, što se 1. travnja 2017. i dogodilo. No akcija je pošla po zlu zbog nestručnog rukovanja uslijed kojeg je došlo do eksplozije u kojoj je Bulat zadobio višestruke opekline po tijelu te je uslijedila akcija njegova spašavanja i izvlačenja s Brača, u čemu su sudjelovali ostali optuženici. Bulat je vrlo brzo prebačen u BiH gdje se liječio u više gradova, a to je, prema optužnici, financirao Baković. Nakon nekoliko mjeseci prebačen je u Njemačku. Policija ih je uhitila u svibnju 2018., a suđenje je počelo u listopadu 2019.

Optuženi su do početka protekle godine negirali krivnju za kaznena djela za koja ih se teretilo. Njihovi branitelji tvrdili su da u tom slučaju nije bilo zločinačkog udruživanja te da protiv njihovih branjenika nema dokaza, a i ono što je predstavljeno kao dokaz, prema riječima jednog od Bakovićevih odvjetnika Nikole Mandića, “zapravo je nezakonito, kao što i postupak obiluje nizom nepravilnosti”. No potom je iznenada došlo do velikog preokreta pa je sudsko vijeće osječkog suda, pod predsjedanjem sutkinje Vlaste Šimenić Kovač, donijelo odluku o kaznama koje su dogovorene između USKOK-a i optuženika.

Županijskom sudu u Osijeku nije preostalo drugo nego se usuglasiti s tom nagodbom, s kojom se usuglasio i oštećeni bračni par Ortynski iako to nije bilo nužno. Baković i još dvoje suoptuženih moraju nadoknaditi štetu od oko 100.000 kuna. Usto, Baković mora platiti i 300.000 kuna sudskih troškova, a ostali optuženici svaki po 70.000 kuna.

Vlasta Šimenić Kovač sudila je u jednom predmetu i kontroverznom Dragi Tadiću, a bila je zadužena i za predmet u kojem se sudilo Franji Vargi i Blažu Curiću u aferi SMS. Vargu je osudila na tri i pol godine zatvora, a Curića na dvije, no nijedan nije presudu čuo u sudnici jer se ondje nisu pojavili.

Bivši policijski informatičar Varga optužen je za izradu lažne SMS korespondencije za potrebe prvog suđenja Zdravku Mamiću na Županijskom sudu u Osijeku, kojom se pokušalo diskreditirati bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dinka Cvitana i suce osječkog suda, odnosno za postupak protiv Ivice Todorića, da je izradio lažnu prepisku između premijera Andreja Plenkovića, tadašnje potpredsjednice Vlade Martine Dalić, bivšeg povjerenika u Agrokoru Ante Ramljaka i članova uprave Agrokora Ivana Crnjca i Damira Kuštraka, a u kojoj se oni navodno dogovaraju o kaznenom progonu Todorića.

‘Palež automobila mogao bi biti i prvi rani znak upozorenja ostalim suvlasnicima da bi bilo dobro da se dogovore, sve prodaju i maknu s te lokacije. A Olja Dokić se nakon privođenja ponašao bezbrižno…’

Predsjednica sudskog vijeća Vlasta Šimenić Kovač u obrazloženju presude kazala je da je optuženicima krivnja nepobitno dokazana. U obrazloženju te svoje odluke dodala je i sljedeće:

„Vještačenjem je utvrđeno da su sve poruke nastale na Varginim uređajima, odnosno da ih je on kreirao i slao sam sebi s jednog na drugi uređaj.“ Dodala je kako je i za Curića pretragom opreme utvrđeno da je Vargi dostavio brojeve Plenkovića i Dalić te da je u njegovu laptopu pronađena navodna komunikacija između Dalić i Crnjca te Dalić i Kuštraka, identična onoj koju je nepoznat netko poslao Todoriću, on potom svojim odvjetnicima, a oni glavnom državnom odvjetniku.

Zbog svega toga širok je krug potencijalno zainteresiranih z to da joj naručivanjem paleži automobila pošalju zlokobnu poruku.

Sada se otkriva da je, neposredno prije paleži automobila, Danijel Šobota na sutkinju Vlastu Šimenić Kovač već činom nenajavljene kupnje jedne trećine stana u kojem je ona suvlasnica, na nju počeo vršiti još jedan ozbiljan pritisak, koji se zasad još uvijek ne dovodi u vezu s paleži automobila.

Ali raste broj pravosudnih dužnosnika u Osijeku koji smatraju da se to treba ozbiljno ispitati. Utoliko se rad istražitelja na rasvjetljavanju paleži njezina automobila ipak prvenstveno treba promatrati kao prvorazredni izazov pravne države u borbi protiv organiziranog kriminala, a ne kao ispad zlovoljnog susjeda.

Olji Dokiću sudit će se za palež automobila Vlaste Šimenić Kovač na Županijskom sudu u Zagrebu. Zasad je jedini koji se povezuje s tim incidentom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.