Dallas radi Drafta pustio utakmicu Chicagu, Dončić igrao zbog Turističkog saveza

Apr 7, 2023; Dallas, Texas, USA; Dallas Mavericks guard Luka Doncic (77) jokes with Chicago Bulls center Nikola Vucevic (9) during a timeout in the game at the American Airlines Center. Mandatory Credit: Jerome Miron-USA TODAY Sports Photo: Jerome Miron/REUTERS

Jerome Miron/REUTERS

Kao točku na I promašene sezone, Dallas Mavericksi su odlučili „tankirati“ predzadnju utakmicu sezone, protiv Chicago Bullsa u svojoj dvorani. U Dallasu su  evidentno zaključili da im je od eventualnog ulaska u play-in turnir, gdje opet vjerojatno nikog ne bi bili u stanju pobijediti, važnije sačuvati TOP-10 izbor Drafta. Naime, prema tradeu iz 2019. New York je za Kristapsa Porzingisa trebao dobiti izbor prve runde Drafta 2023., međutim samo pod uvjetom da se ne radi o prvih deset izbora.

U petak navečer igrali su Dallas i Chicago, momčadi koje su u utakmicu ušle s omjerom 38-42, na diobi desetog mjesta cijele lige – ako gledamo listu najlošijih. Kako bi, utakmicu prije kraja, Mavericksi osigurali da će biti među deset najlošijih u ligi, naravno – morali su izgubiti.

I učinili su sve da izgube. Nije to bilo nimalo korektno, ni sportski, nekako su to uspjeli odraditi, ali uz puno muke jer ni Bullsi na drugoj strani nisu bili pretjerano zainteresirani. Chicago je na Istoku već bio osigurao play-in u koji ulaze sa desetog mjesta na Istoku i ova im je utakmica u kontekstu doigravanja bila nevažna.

Mavericksi su pred utakmicu objavili da zbog raznih ozljeda neće igrati Kyrie Irving, Christian Wood i Tim Hardaway, tri od četiri njihova igrača koji su u stanju zabiti preko deset koševa, te Maxi Cleber i Josh Green a da nešto slučajno ne bi krenulo neočekivanim tijekom, početkom druge četvrtine iz igre je izašao i Luka Dončić. Pitate se – zašto je Dončić uopće igrao? Bio je red, jer je sponzor utakmice Dallasa i Chicaga bila Turistična zveza Slovenije odnosno Slovenski turnirtički savez!

Međutim, ni Bullsima nije baš bilo stalo do pobjede, i oni su razmišljali o što boljoj poziciji na Draftu, a play-in su ionako već osigurali. DeMar DeRozan, Zach LaVine i Patrick Beverley su ostali u Chicagu i to jasno govori o ambicijama Bullsa u ovoj utakmici.

Početkom druge četvrtine Dallas je imao +15 a na za njih alarmantnih 96-85 bili su početkom zadnjeg perioda. U zadnjih pola minute ušlo se s 115-112 za Chicago a Dallas je imao zadnji napad u sklopu kojeg je šutirao tri trice: prva McKinleya Wrighta je završila u bloku, druga, A.J. Lawsona, je promašila cijeli obruč a treća, opet Wrightova, je pogodila rub table.

Dallas je ovim porazom definitivno ostao bez play-in turnira, s pobjedom manje imaju u zadnju utakmicu dostići Oklahomu međutim momčad Darija Šarića ima bolji međusobni omjer i garantirano deseto mjesto na Zapadu.

Završilo je 115-112 a hoće li NBA liga reagirati na ovo evidentno puštanje utakmice, vidjet ćemo vrlo brzo.