Dalija Orešković: “Ne smijemo se nastaviti ponašati kao da se nije dogodilo ništa!”

Autor:

23.02.2023., Zagreb - Na konferenciji za medije odrzanoj u Saboru o raspravi o povjerenju premijeru i drugim temema govorila je zastupnica Dalija Oreskovic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Saborska zastupnica Dalija Orešković u petak je na Facebooku reagirala na međusobno optuživanje predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića da krše Ustav.

“Nakon što su predsjednik države i predsjednik Vlade jedan drugog optužili za kršenje Ustava, ne smijemo se nastaviti ponašati kao da se nije dogodilo ništa. Odgovornost je to prije svega Hrvatskog sabora, ali i svih ostalih političkih subjekata.

Osnovna ideja s kojom se moramo baviti i koja nas mora voditi kroz izborne procese u sljedećoj godini je pitanje novog ustroja države.

Do sada je nepoštivanje ustavnih obaveza na sukreiranje vanjske politike i na suradnju u upravljanju sigurnosno obavještajnim sustavom uglavnom bilo ne tema, zbog institucionalne nemoći da se državna vlast prisili na ponašanje u skladu s pravilima te da se one koji ih krše sankcionira ili smijeni. Nije normalno da najviši državni dužnosnici krše Ustav, a da im realno nitko ne može ništa. Time se vlast ruga građanima od kojih traži poslušnost i ponašanje u skladu s propisima, a puko verbalno prepucavanje između predsjednika države i predsjednika Vlade lako može postati opasno i štetno.

Ustav se mora promijeniti na način da se jasnije odrede uloge i odnos između predsjednika države i predsjednika Vlade, te da se uspostavi model u kojem pridržavanje Ustava neće ovisiti ni o čijem karakteru ili dobroj volji. Ustav je temeljni pravni pravni akt. Ako on ne funkcionira, građani teško mogu očekivati da će moći ostvariti svoja prava i interese, bit će naprosto zanijekani. Stoga je ova tema početak iz kojeg sve drugo izvire, i u odnosu na koji su svi drugi gospodarski i socijalni programi i sve dobre ideje tek sekundarna pitanja.

Za promjenu Ustava potreban je širi politički i društveni konsenzus. Njemu mora prethoditi dijalog o tome u kakvoj državi želimo živjeti. Država u kojoj se vlast ne može učinkovito kontrolirati i pozvati na odgovornost, nije demokracija. Sudeći po tome kuda ide Hrvatska, klizimo prema diktaturi.

Ako su predsjednik države i predsjednik Vlade poništili Ustav, imaju li naši građani još uvijek svoju državu i kakva je njezina kakvoća? Odgovori na njih ne smiju se izbjegavati u kampanjama koje su pred nama. S rješenjima ovih problema neće se baviti samo oni čiji se cilj svodi na to da i sami dođu do nekih pozicija i postanu privilegirani u okviru postojećeg sistema.

Nova Hrvatska, to je tema”, napisala je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.