‘Čović bi uskoro mogao pokazati više sluha i iskoristiti svoj politički utjecaj kako bi se Mamića izručilo Hrvatskoj’

Autor:

Denis Kapetanovic, Matko Begovic/PIXSELL, Nacional

Nacional otkriva kako se u vrhu vlasti mijenja klima prešutnog toleriranja utjecaja koji već četiri godine iz BiH na Dinamo vrši bjegunac od hrvatskog pravosuđa Zdravko Mamić i zašto bi mogla biti poništena sjednica Skupštine Dinama, na kojoj je smijenjen Krešimir Antolić

Nacional je neposredno pred božićne blagdane doznao da se počinje znatno mijenjati političko raspoloženje prema odbjeglom osuđenom kriminalcu i nogometnom moćniku Zdravku Mamiću, kako u Hrvatskoj tako i u samoj Bosni i Hercegovini, gdje on u bijegu boravi već četvrtu godinu.

Visoki politički izvor blizak samom vrhu HDZ-a izjavio je uoči Božića za Nacional kako se dobrim dijelom zbog slučaja odbjeglog nogometnog moćnika Zdravka Mamića može tvrditi da je hrvatska država vjerojatno zadnje utočište mafije u EU-u. Isti izvor dodao je i da ta mafija funkcionira pod pokroviteljstvom dijela Vlade, pravosuđa i obavještajne službe, ali dijelom i medija, sugerirajući posredno kako Mamić i dalje ima svoje ljude unutar dijela tih institucija i tvrtki. Taj izvor izgovorio je svoju spomenutu konstataciju kao neposredan komentar prošlotjednog Nacionalova otkrića kako se Mamić namjerava obračunati s pobunjenim članom Uprave Dinama Krešimirom Antolićem tako što će objaviti tajne policijske dokumente kojima ga je ovaj servisirao dok je još radio u policiji.

Isti visoki izvor blizak vrhu HDZ-a smatra da Vlada podcjenjuje utjecaj Zdravka Mamića na društvene procese u Hrvatskoj te da bi se trebala aktivnije uključiti na svim razinama društvenih zbivanja gdje Mamić pokušava ostvariti utjecaj kako bi zadržao svoje pozicije moći u nogometu, ali i kako bi opstruirao nastavak svog pravosudnog progona koji bi uskoro mogao dovesti do novih zahtjeva za njegovim izručenjem iz BiH.

Zdravko Mamić održao je prošlog tjedna press konferenciju u Hercegovini, na kojoj je najavio da će upotrijebiti ‘tešku artiljeriju’ protiv člana Uprave Dinama Krešimira Antolića, a prozvao ga je dramatičnim riječima: ‘Antolić je zmija, želi me otjerati iz Dinama. Izmanipulirao je i mog drugog oca Barišića…’ FOTO: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Kada to govori, tada taj izvor prvenstveno sugerira da se policija trebala aktivnije uključiti u rekonstrukciju i praćenje Mamićeve komunikacije sa zaposlenicima zagrebačkog nogometnog kluba Dinamo koji su mu i dalje odani te putem Skupštine pridonose održavanju njegova utjecaja na lukrativnu nogometnu tržnicu na kojoj Dinamo u Hrvatskoj ima svakako najveći utržak.

Osim toga, dva neovisna izvora iz BiH Nacionalu su otkrila kako novi politički razvoj u toj zemlji i početak formiranja vlasti u dogovoru HDZ-a BiH, Republike Srpske i stranaka Osmorke predvođene SDP-om BiH kao predstavnicima bošnjačkog naroda, može dovesti i do brzog obrata po pitanju Mamićeva pravosudnog tretmana u toj zemlji. O tomu jedan od tih izvora za Nacional kaže: „Poznato je da Mamić nastoji ostvariti utjecaj na lokalno pravosuđe te da je, u najmanju ruku, pokušao investirati u neke visoke pravosudne dužnosnike, da ne kažem podmititi ih. Poznata je i njegova zajednička investicija u solarnu energiju u projektu u koji je uključena i obitelj jednog istaknutog policijskog djelatnika iz Hercegovine. Sve te investicije vrlo vjerojatno uskoro neće biti dovoljne da mu osiguraju miran san u BiH. On do Dragana Čovića gotovo više i ne može doći, a kao jedan od faktora nekog novog rješenja za BiH, Čović bi vjerojatno uskoro mogao pokazati više sluha za to da iskoristi svoj politički utjecaj kako bi se Mamića izručilo Hrvatskoj.“

To je ozračje u kojem je Mamić u svom obraćanju medijima uoči Božića najavio korištenje „teške artiljerije“ ne krenu li stvari u Dinamu onako kako je on zamislio. S druge strane, njegovi donedavni suradnici iz Dinama počinju apelirati na lokalnu zagrebačku vlast i njen utjecaj u spomenutom sukobu unutar zagrebačkog nogometnog kluba.

Struja bliska Krešimiru Antoliću i dijelu vodstva Dinama koje je u njegovu sukobu s Mamićem stalo na Antolićevu stranu, kako Nacional doznaje od izvora bliskih Dinamu, smatra da postoje razlozi zbog kojih bi Sportska inspekcija i nadležni Gradski ured za sport mogli poništiti Skupštinu Dinama na kojoj je većina članova glasala za smjenu Krešimira Antolića. Smatraju da za to postoje razlozi zbog načina na koji je Skupština sazvana i nametnutog dnevnog reda s točkom rušenja Antolića.

Izvor blizak vrhu HDZ-a sugerirao je da Mamić i dalje ima svoje ljude unutar hrvatskih institucija, da Vlada podcjenjuje utjecaj koji Mamić ima na društvene procese i da bi se trebala aktivnije uključiti

Izvori bliski Dinamu smatraju da je na način sazivanja sjednice i teme o kojima će se na njoj raspravljati, zapravo izravno utjecao Zdravko Mamić koji je izvršio pritisak na pojedine članove Skupštine te da samim time postoji velika vjerojatnost da ta sjednica Skupštine zapravo nije bila legalna.

To se može zaključiti i iz javnih izjava nekih visokopozicioniranih članova Skupštine.

Ekonomist Mladen Vedriš, dugogodišnji član Skupštine Dinama i počasni predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, situaciju oko održavanja Skupštine na kojoj je većina članova glasala za smjenu Krešimira Antolića – i svega što je iza toga uslijedilo, za Nacional je komentirao ovako: “Meni je bitno da su u sređenoj državi činjenice svete, a komentari slobodni. I tog se gesla treba držati dok se od nadležnih institucija – a to su, čini mi se, Sportska inspekcija i nadležni Ured Grada za upravu – ne dobije ocjena legalnosti, zapravo, karaktera ove sjednice Skupštine. Do tada je sve dalje izlišno komentirati jer tek kada dobijete ocjenu legalnosti Skupštine, možete govoriti o tome jesu li svi daljnji postupci i sve skupa što se događa u nekom pravnom kontekstu prihvatljivi.”

Na pitanje smatra li osobno da sjednica Skupštine nije bila legalna, Vedriš je odgovorio da to ne zna, ali se osvrnuo na pitanje ima li nekih razloga zbog kojih bi Sjednica mogla biti nelegalna: “Gledajte, klima u kojoj je održavana, način formiranja dnevnog reda, niz stvari i procesnih i materijalnih, netko mora procijeniti. I kad tu dobijete procjenu, onda možemo dalje razgovarati. Ništa ne mislim, samo pobrajam fakte koji moraju biti zadovoljeni”, kratko je odgovorio.

Iako to nije htio službeno potvrditi, iz njegovih riječi može se zaključiti da i on smatra kako postoji razlog da “organi koji su dobili da ocijene legalnost i karakter sjednice” imaju o čemu raspravljati.

Izvori bliski Dinamu potvrdili su za Nacional kako su uvjereni da bi sjednicu Skupštine Dinama, na kojoj je smijenjen član Uprave Krešimir Antolić, sportska inspekcija i nadležni gradski ured mogli poništiti zbog načina na koji je sazvana. FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

“Ono što ja i ostalih 70 članova Skupštine smatramo, potpuno je nevažno jer tako ne funkcionira pravna država”, zaključio je Vedriš.

Prva instanca koja će o tome odlučivati bit će Sportska inspekcija, ona valorizira upravne akte i provedbu upravnih akata. Ali kako doznaje Nacional, oni ne mogu ništa ocijeniti dok ne dobiju stenogram sjednice Skupštine. Sjednica nije bila snimana, ali je rađen stenogram sjednice.

“Riječ je o formalno-pravnoj proceduri koja se mora poštovati, pogotovo kad je predmet takvog jednog konflikta”, objašnjava jedan od izvora Nacionala iz Dinama.

Mladen Vedriš i Franjo Gregurić, bivši hrvatski premijer iz vremena 90-ih, bili su u ime Dinama s Antolićem na sastanku sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem na temu izgradnje novog Dinamova stadiona. Oni su na taj sastanak išli kao dugogodišnji članovi Skupštine Dinama.

“Mi smo bili dio te Dinamove delegacije koja je vezana uz Grad, što je logično jer sam ja prvi gradonačelnik i prvi predsjednik Saveza, a Gregurić je s obzirom na to da se radi o nekom strateškom državnom projektu, isto nastupio sa svojom reputacijom, tako da mi nastojimo pronaći neko zajedničko rješenje. Ako surađujete s državom i Gradom na nacionalnom projektu, onda je logično da se netko tko na nacionalnoj razini ima iskustvo i reputaciju, uključi u pripremu tog projekta. Tako da idemo zaista odabrati kvalificirane ljude. Ako sam ja prvi gradonačelnik i prvi predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, logično je da sam se odazvao molbi predsjednika Barišića da se uključim i sudjelujem u tim razgovorima. Gregurić također, kad je taj projekt postao nacionalni, nije to mogao otkloniti. Znači, javni interes da to promičemo postoji bez da uopće imamo upliva u ovu drugu priču oko ugovora, menadžera, igrača… Niti je to naš interes niti je to naš posao”, objasnio je Vedriš.

Članovi skupštine Dinama Mladen Vedriš i Franjo Gregurić na molbu predsjednika Dinama Mirka Barišića sudjelovali su na sastanku sa zagrebačkom Gradskom upravom u vezi izgradnje novog stadiona. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

On smatra kako stadion može biti izgrađen u partnerstvu četiriju bitnih faktora i kaže: “Jedan je Dinamo koji je ponudio otpočetka dio kapitala za sufinanciranje, drugi je Grad koji je naravno vlasnik zemljišta. Treći faktor je Vlada. Ne znam koliko je to poznato, ali u Zakonu o sportu predviđeni su strateški sportski projekti. I kad Vlada, recimo, prihvati da je nešto strateški sportski projekt, onda je i čitav postupak dobivanja dozvola i suglasnosti brži i jednostavniji, što je za strateške projekte neko pravilo. I četvrti bitan faktor se pojavio nakon interesa UEFA-e, a to je HNS jer je HNS nekakav ‘pipeline’ preko kojega UEFA onda može u tome pomoći.”

Vedriš smatra da je riječ o „win-win situaciji“ jer se tu više ne govori o ekskluzivnom nacionalnom stadionu, već o stadionu na kojem će se održavati utakmice od nacionalnog značaja koje se mogu odigravati i u Splitu, i u Rijeci, i u Osijeku, ovisno o interesu gledatelja, pa ima interesa da se Savez tu pojavi u jednom svom dijelu interesa. Po njegovu sudu, Vlada i država imaju glavnu brigu za dva velika stadiona, jedan je na sjeveru, drugi na jugu, a ovdje ne bi trebala dati novac jer bi equity i prihodi koji se mogu stvoriti kasnije od samog stadiona mogli servisirati troškove.

“Po meni Vlada ima mogućnost da u Splitu intervenira u zaštiti Poljuda kao zaštićenog spomenika kulture. U Hrvatskoj imamo dva, tri objekta po kojima smo u svijetu prepoznati, a jedan od njih je Poljud. Poljud je prvenstveno spomenik kulture u građevinskom smislu, a u sportskom smislu, naravno, teren. Tako da kad to sve skupa stavite u neki kontekst, mogao bi se ovaj nogometni uspjeh koji smo stvorili na Svjetskom nogometnom prvenstvu pretvoriti u poticaj za izgradnju hardvera”, ističe Vedriš.

O tome je li točno da gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević ne želi imati posla s Dinamom i projektom izgradnje stadiona ako će u cijelu priču iz pozadine biti uključen Zdravko Mamić, Vedriš kaže: “To je hipotetsko pitanje. Mamića nema, s obzirom na njegovu pravnu poziciju. Imate predsjednika kluba i Upravu kluba pa ni ne vidim u kojoj bi se poziciji Mamić mogao pojaviti kao neki partner za razgovor. Tako da je to krajnje hipotetsko pitanje – kad bi ako i u kojim okolnostima….”

‘Mamić je u sportskom dijelu u Dinamu imao itekakve zasluge za formiranje Omladinske škole i stvaranje kulture razvoja igrača – i o tome nema prijepora. No klub je spasio i stavio na noge Barišić…’, kaže Vedriš

Vedriš ističe da s Mamićem uopće nema komunikaciju, da ga Mamić ne zove, a posebno da mu ne prijeti. O Mamiću kaže sljedeće: “Kao što sam već isticao, gospodin Zdravko Mamić u sportskom dijelu je u Dinamu imao itekakve zasluge za formiranje Omladinske škole i stvaranje jedne kulture razvoja igrača – i o tome nema prijepora. Međutim, klub je spasio i stavio na noge gospodin Barišić, koji je 2000-ih okupio kvalitetan Izvršni odbor. Siemens je tu izuzetno puno ulagao u marketing na tržištu Hrvatske tako da je svaki u tome imao svoju ulogu u datim vremenima i datim okolnostima.”

Na sastanku s gradskom upravom nije postignut konačan dogovor jer postoji prethodno pitanje koje ipak mora riješiti uži sastav, a to su Grad i država s Crkvom.

Jer na dijelu čestica još uvijek postoji zabilježba Crkve u funkciji povrata pa i u Dinamu očekuju da se s Crkvom postigne opcijski dogovor prema kojem će oni te sporove nastaviti rješavati u suglasju, ali da Crkva skine zabilježbu kako bi se mogao pripremiti ugovor o pravu građenja. “U onom času kad se skine zabilježba, priprema se ugovor o pravu građenja i tada se aktivira sve ovo što sam rekao, jer na kraju, stadion se mora spustiti na neko konkretno zemljište. Tako da je zadatak Grada i države s Kaptolom dogovoriti skidanje zabilježbe, uz korektnu kompenzaciju Kaptola. Ako se to riješi, recimo ugrubo u roku mjesec dana, do kraja siječnja, sve ovo što sam rekao može se početi događati jednim brzim tempom”, zaključio je Mladen Vedriš.


‘Ako je netko Mamiću drukao informacije, to nije bio samo Antolić, već i njegovi šefovi u policiji’

Najave Zdravka Mamića da će “upotrijebiti tešku artiljeriju” protiv Krešimira Antolića, što potvrđuje otkriće Nacionala da je on spreman otkriti detalje o tome kako mu je Antolić u vrijeme dok je bio načelnik Službe općeg kriminaliteta u Policijskoj upravi Zagrebačkoj dilao tajne policijske informacije, Nacionalovi izvori bliski Dinamu komentirali su ovako:

“Ne znam je li Antolić radio za Mamića, ali čak i ako je, nije to bio samo Antolić. On je tada bio puno niže u hijerarhiji od nekih drugih, visokopozicioniranih šefova policije koji su itekako radili za Mamića. Prema tome, ako je netko Mamiću drukao informacije onda su to oni. Jedan od njih bio je šef policije, a Mamić ga je postavio u HNS. Riječ je o jednom poznatom policijskom šefu koji je u izrazito bliskim odnosima s poznatim zagrebačkim zlatarom Paškom Dodićem, koji je izuzetno dobar s Mamićem. On im je bio veza.”

Sve se to počelo odigravati kad je u vrijeme SDP-ove vlade tadašnji ministar Željko Jovanović krenuo raščišćavati situaciju s Dinamom i Mamićem.

“Napad na Mamića počeo je u vrijeme SDP-a, ne znam gdje je tada bio Antolić ni je li on tada još bio u policiji, ali znam jednog drugog visokopozicioniranog šefa policije koji je radio za Mamića. I poslije je bio nagrađen. Svi su oni isprepleteni i dijelili su novac”, kaže taj izvor blizak Dinamu.

I sada je, ističe taj izvor, glavni sukob izbio oko raspodjele novca.

“Antolić nije dozvolio Mamiću da posve upravlja klubom i počeo se ponašati onako kako bi trebao. Njihove trzavice traju već dvije godine, nije to odjednom počelo, već traje još od kad je Bjelica bio trener. Njega su naprasno smijenili i za trenera postavili Zorana Mamića koji je došao za puno veći iznos. Sve se, znači, vrti oko te raspodjele”, zaključio je taj sugovornik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.