Cijene nafte porasle prema 85 dolara, trgovce zabrinuo uragan Idalia

Autor:

Pixabay

Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 85 dolara budući da je strah od poremećaja u proizvodnji u SAD-u zbog uragana Idalije potisnuo u drugi plan signale iz Feda da bi mogli ponovo podići kamatne stope.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 53 centa nego na zatvaranju trgovine u ponedjeljak i iznosila je 84,95 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 42 centa višoj cijeni, od 80,82 dolara.

Trgovci su se na početku tjedna fokusirali na tropsku oluju Idaliju koja je u utorak ojačala u uragan i krenula prema američkoj obali Meksičkog zaljeva. Očekuju se problemi u opskrbi strujom i mogući poremećaji u proizvodnji nafte.

Nervoza zbog približavanja Idalije nadovezala se na požar u rafineriji Marathon Petroleuma u Louisiani, koji je izazvalo curenje kemikalija. U ponedjeljak kompanija je objavila da planira ponovo pokrenuti rad pogona koji prerađuje 596 tisuća barela nafte dnevno.

“Takvi incidenti bit će i dalje katalizator rasta cijena budući da je naftna zajednica trenutno jako osjetljiva na poremećaje u rafinerijskoj preradi širom svijeta”, objasnio je John Evans iz brokerske kuće PVM.

Zastoje u proizvodnji signalizira i najavljeni štrajk radnika u dva velika Cheveronova pogona za ukapljivanje plina u Australiji koji čine više od pet posto globalnih kapaciteta. Radnici su najavili štrajk idući tjedan, tražeći veće plaće i bolje uvjete rada.

Tržišta struje bit će saveznik u aktualnom rastu cijena nafte koji predvode derivati, objašnjava Evans.

Problemi u proizvodnji potisnuli su u utorak u drugi plan zabrinutost za potražnju u SAD-u i Kini, dva vodeća svjetska gospodarstva.

Šef američke središnje banke Jerome Powell izjavio je prošli petak da će možda morati još podići kamatne stope kako bi obuzdali tvrdokornu inflaciju. Viši troškovi zaduživanja koče gospodarstvo, što znači i slabiju potražnju za naftom.

Kina se pak mukotrpno oporavlja od pandemijskih ograničenja zbog problema na tržištu nekretnina, slabe osobne potrošnje i oštrog pada kreditiranja, koji su potaknuli središnju banku da snizi kamatne stope kako bi poduprla posustalo gospodarstvo.

“U aktualnoj situaciji cijene nafte možda će teško nastaviti uzlazni trend kojem smo svjedočili u srpnju. Američko i europska gospodarstva bit će u četvrtom tromjesečju pod pritiskom sve dok kamatne stope ne dosegnu vrhunac”, objašnjava Leon Li iz CMC Marketsa.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak poskupio 21 cent, na 87,10 dolara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.