CERP se trebao pripojiti Ministarstvu državne imovine. Evo kako su to uspjeli spriječiti Klobučar i Plećaš

Autor:

20.12.2021., Zagreb - Milan Plecas, ravnatelj Centara za restrukturiranje i prodaju CERP.  Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Tomislav Miletic, Marko Prpic/PIXSELL

Zviždačica Maja Đerek, koja je prije dva tjedna u velikom intervjuu Nacionalu progovorila o nezakonitostima i klijentelizmu unutar tvrtke Državne nekretnine, za ovotjedni Nacional je otkrila još jednu aferu – iz vremena dok je bila zaposlena u Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP).

Kako je Plenkovićev kartaški drug iz mladosti u državnoj tvrtki CERP preuzeo poslove Maje Đerek

CERP, pravni sljednik nekadašnjeg Hrvatskog fonda za privatizaciju, kasnije preimenovan u Agenciju za upravljanje državnom imovinom, u početku se trebao pripojiti Ministarstvu državne imovine. No, to se nije dogodilo. Nacionalov izvor je u prosincu prošle godine rekao da do pripojenja nije došlo zbog utjecaja odvjetnika Danijela Klobučara i čelnika CERP-a Milana Plećaša na premijera Andreja Plenkovića.

“Nakon najave da se CERP pripaja Ministarstvu državne imovine, negdje u ljeto 2018., pola djelatnika CERP-a već je počelo tražiti posao, no gospodin Plećaš nas je počeo smirivati govoreći nam da će on sve riješiti i da se CERP neće pripojiti Ministarstvu. Početkom listopada 2018., samo par dana prije nego što je na Vladi trebao biti prijedlog o pripajanju CERP-a Ministarstvu, sve se promijenilo. I to iako smo s kolegama iz Ministarstva financija već izradili plan pripajanja za državni proračun”, rekao je izvor Nacionala i dodao da je nedugo poslije prijedlog o pripajanju CERP-a Ministarstvu stavljen ad acta.

Zaokret nikada nije objašnjen, a medijima se u prvi plan plasirala priča o opsežnim pripremama za funkcioniranje restrukturiranog državnog inspektorata. U kontekstu tih najava prilično je nezapaženo prošla odluka da CERP i nakon 1. siječnja 2019. ostaje izvanproračunski korisnik. I to bez obzira na to što je temeljem zaključka Vlade o smanjenju broja agencija, zavoda i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima iz kolovoza 2018. bilo predviđeno pripajanje CERP-a Ministarstvu državne imovine.

Ovaj manevar komunikacijski je zamaskiran tvrdnjom da to pripajanje neće biti moguće operativno provesti do 1. siječnja 2019. pa je, kako se navodi u obrazloženju amandmana, potrebno dati suglasnost i na financijski plan CERP-a za 2019. i projekcije za iduće dvije godine. Do danas nije poznato zašto to nije bilo moguće provesti.

Maja Đerek, zviždačica iz Državnih nekretnina, navodi da je sve to bilo izvedeno samo nekoliko dana nakon što je Plećaš sklopio ugovor o odvjetničkom zastupanju s Klobučarom, a zapravo kako bi jedan uži krug ljudi od Plenkovićeva najvećeg osobnog povjerenja od toga naknadno profitirao.

Zajedno s kolegicama, Maja Đerek bila je povukla većinu predmeta od odvjetničkih ureda koji su tada zastupali CERP. No, ujesen 2018. godine svi su predmeti poslani u rad odvjetničkom društvu Lovrić i Klobučar, gdje kao odvjetnik radi Danijel Klobučar, bliski prijatelj premijera Plenkovića. Drugim riječima, angažirali su odvjetničko društvo za obavljanje poslova koje su mogli napraviti odvjetnici i odvjetnice unutar CERP-a.

Vlada je Milana Plećaša na čelo CERP-a imenovala u siječnju 2018., i to nakon što je par tjedana CERP bio bez ravnatelja. Prije toga Plećaš je bio pomoćnik predsjednika Fonda za naknadu oduzete imovine koji je pripojen Ministarstvu financija. Također je i prvi ravnatelj koji je od osnutka CERP-a 2013. imenovan na mandatno razdoblje od četiri godine. Svi su ravnatelji prije njega bili vršitelji dužnosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.