Bojana Rozman: ‘500 osoba s intelektualnim poteškoćama moglo bi završiti na cesti’

Autor:

FOTO: Stipe Majić

Bojana Rozman, neovisna stručnjakinja za razvoj usluga podrške u zajednici za osobe s intelektualnim teškoćama i predsjednica Saveza udruga pružatelja usluge organiziranog stanovanja, kaže da je rad udruga ugrožen potezima Vlade

Rad udruga koje su pružatelji usluga organiziranog stanovanja za osobe s intelektualnim teškoćama i/ili autizmom ugrožen je potezima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, što bi moglo dovesti do potpunog kraha ove usluge te regresije krnje deinstitucionalizacije koju Republika Hrvatska navodno provodi. Udruge koje u najinkluzivnijem obliku skrbi zbrinjavaju preko 50 posto ove usluge u Hrvatskoj, odnosno više od 500 korisnika, uskoro neće konkurirati ni za trenutno minimalne plaće osobnim asistentima i ostalom potrebnom osoblju. Drastična razlika u cijeni udruga i državnih pružatelja organiziranog stanovanja, iako bi trebali biti obuhvaćeni istim Zakonom o socijalnoj skrbi i iznosima potpora, dovodi osobe kojima udruge pružaju ovu uslugu u daleko nepovoljniji položaj jer država za njih izdvaja manje. Početkom sustavnog pružanja usluge osobne asistencije koje pokreće resorno ministarstvo, početkom 2024. godine doći će do urušavanja usluge organiziranog stanovanja zbog značajno više cijene/satnice usluge osobne asistencije.

Hrvatska je potpisala UN-ovu konvenciju o pravima osoba s invaliditetom i obvezala se da će zamijeniti segregirajuću uslugu smještaja alternativnim uslugama podrške za život u zajednici, poput organiziranog stanovanja i osobne asistencije, no ipak ta je vrsta usluge korisnicima sve nedostupnija i skuplja. Savez udruga pružatelja usluge organiziranog stanovanja osnovan je 2022. i okuplja osam nevladinih udruga koje pružaju uslugu organiziranog stanovanja za 380 osoba s intelektualnim teškoćama i/ili autizmom, a s ostalim udrugama taj broj dostiže 550 korisnika. Udruge već više od 20 godina razvijaju uslugu organiziranog stanovanja diljem Hrvatske, neke temeljem ugovora sklopljenih s nadležnim ministarstvom, druge kroz projektno financiranje. Usluga organiziranog stanovanja koju nude članice Saveza podržana je s oko 230 asistenata i stručnih radnika. Udruge članice osnovali su stručnjaci i roditelji koji su prepoznali potrebu da se uspostave različite usluge i podrške kako bi osobe s invaliditetom mogle živjeti u zajednici. Prema službenim podacima iz 2022., državni pružatelji pružaju uslugu organiziranog stanovanja za tek oko 380 osoba s intelektualnim teškoćama i autizmom.

O problemima na koje nailaze korisnici usluga organiziranog stanovanja Nacional je razgovarao s Bojanom Rozman, neovisnom stručnjakinjom za razvoj usluga podrške u zajednici za osobe s intelektualnim teškoćama i predsjednicom Saveza udruga pružatelja usluge organiziranog stanovanja.

NACIONAL: Koji su temeljni problemi usluge organiziranog stanovanja kao najinkluzivnijeg oblika zbrinjavanja osoba s intelektualnim teškoćama i/ili autizmom?

Nažalost, već više od desetljeća ova usluga nije adekvatno financirana kada se radi o udrugama koje je pružaju temeljem ugovora s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Danas smo dovedeni u situaciju da nam prijeti opasnost od urušavanja usluge zbog nekonkurentnosti na tržištu rada jer je postavljena cijena usluge jedva dostatna za isplatu minimalne plaće asistentima, odnosno ne možemo konkurirati znatno višim plaćama asistenata kod državnih pružatelja i višim plaćama osobnih asistenata…

OZNAKE: bojana rozman

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.