Bob Marley svojoj je kćeri Cedelli usadio ljubav prema nogometu. Ona sada mijenja živote žena i djevojaka na Jamajci

Autor:

Soccer Football - FIFA Women’s World Cup Australia and New Zealand 2023 - Group F - Panama v Jamaica - Perth Rectangular Stadium, Perth, Australia - July 29, 2023 Jamaica players celebrate after Allyson Swaby scores their first goal REUTERS/Luisa Gonzalez Photo: LUISA GONZALEZ/REUTERS

LUISA GONZALEZ/REUTERS

Nogomet je odigrao veliku ulogu u životu Cedelle Marley. Kao kći reggae ikone Boba Marleya, koji je bio strastveni zaljubljenik u ovu igru, Cedella nikad nije bila daleko od nogometne lopte dok je odrastala. Da nije bio glazbenik, Cedella se prisjeća da joj je otac rekao, želio je biti nogometaš.

“Tata je igrao svaki dan. Igrao bi gdje se god našao. Ako je bio na putu, pronašao bi teren i momčad. Ponekad bi to bili fotografi, ponekad novinari i igrali bi članovi benda protiv novinara. I moja su braća, Ziggy i Steve igrali nogomet dok su odrastali, i to je uvijek bilo nešto što sam voljela. Volim šutirati loptu i bila sam super natjecateljski raspoložena kad god bi me braća izazivala”, ispričala je Cedella Marley za CNN.

Prisjetila se savjeta kojeg joj je dao Pelé, jedan od najboljih nogometaša u povijesti: “Lopta je okrugla, uvijek izvedi penal”. Cedella Marley je istaknula da je je ljubav prema nogometu ugrađena u njen DNK i da to ne bi promijenila za ništa na svijetu.

‘Jamajka ima žensku nogometnu reprezentaciju?’

Iako je voljela nogomet otkad zna za sebe, dugi niz godina njena uključenost u sport nije išla dalje od igre s ocem i braćom. No, sve se promijenilo jednog dana 2014. godine, kada se njen sin vratio iz škole s letkom. Nogometni trener njenog sina zamolio je dječaka da joj letak dostavi. “Čitala sam to i pitala se… Čekaj, zar Jamajka ima žensku nogometnu reprezentaciju? Pa, odakle sada to?”.

Šest godina ranije, 2008., nedovoljno financiranje dovelo je do toga da Nogometni savez Jamajke (JFF) raspusti program ženske reprezentacije. Letak kojeg je njen sin donio kući bio je zahtjev za prikupljanje sredstava od JFF-a za pomoć ponovnom pokretanju programa. Cedella Marley je gotovo odmah prionula na posao, sljedećeg jutra nazvala je savez i pitala što im treba.

“Potrebe su bile brojne”, rekla je  Cedella Marley – od putovanja i prehrane do smještaja i kampova za trening, svakom području ustroja reprezentacije bilo je potrebno financiranje.

Willy Sanjuan/Invision/AP/GuliverImages

Uspješna glazbenica i višestruko osvajačica Grammyja s bendom Ziggy Marley and the Melody Makers, Cedella Marley je svoj značajan glazbeni talent stavila na posao. “Moja obitelj je došla sa mnom, braća Damien i Steve i ja, snimili smo pjesmu pod nazivom ‘Strike Hard’ kako bismo prikupili sredstva”, prisjetila se.

Kroz kombinaciju autorskih honorara zarađenih od ‘Strike Hard‘, GoFundMe kampanje i time što su postali ambasadori i sponzori ženske reprezentacije kroz Bob Marley Foundation, Cedella Marley kaže da su u prvoj godini prikupili 300.000 dolara.

‘Dugo su slušale da žene u sportu nisu važne’

Ženski tim ponovno se raspao 2016., ali Cedella je i dalje bila predana programu. Godine 2019. njezini su napori – i rad bezbrojnih drugih koji su bili jednako posvećeni cilju – kulminirali tako što je ženska reprezentacija postala prva karipska zemlja koja se kvalificirala za Svjetsko prvenstvo za žene.

Njen rad pomogao je ne samo u poboljšanju standarda i uvjeta za igrače, već je pomogao i u promjeni stava zemlje prema ženskoj reprezentaciji. “Dugo se govorilo ovim djevojkama da žene u sportu, posebno nogometu na Jamajci, zapravo nisu toliko važne. Nitko nam ne želi dati ugovore s robnim markama jer je to ženski tim i stoga je sada smiješno vidjeti kako se sve to drastično promijenilo, ne samo za naše žene, nego i diljem svijeta… i to me uzbuđuje”, poručila je.

Cedella Marley sa CNN-om je razgovarala u trening kampu Jamajke prije Svjetskog kupa u Amsterdamu u Nizozemskoj, koji su organizirali Ajax i Adidas. “Uz prvoklasne terene za trening, teretanu, bazen i košarkaško igralište, Friendship Sports Center ima “sve” što jamajčanskim igračima treba da se najbolje pripreme za Svjetsko prvenstvo”, rekla je da se prisjetila dana kada su na raspolaganju imali tek neku mračnu sobu u podrumu.

U Francuskoj 2019., Jamajka je bila u teškoj skupini u kojoj su bili Italija, Australija i Brazil. ‘Reggae Girlz‘ izgubile su sve tri utakmice, ali su ispisale povijest postigavši prvi gol za zemlju na Svjetskom prvenstvu za žene kada je Havana Solaun pogodila u porazu od Australije 4-1.

EPA/RICHARD WAINWRIGHT

Ovogodišnja momčad može se pohvaliti brojnim igračicama koji se bave svojim zanatom na najvišoj razini diljem svijeta, a predvodi je napadačica Manchester Cityja Khadija ‘Bunny’ Shaw, koja je postigla impresivnih 20 golova – uz sedam asistencija – tijekom prošle sezone ženske Super lige.

To što Jamajka ima toliko talentiranih igračica može zahvaliti brojnim ljudima u jamajčanskom nogometu, uključujući bivšeg glavnog trenera Huea Menziesa, bivšu kapetanicu Aliciju Wilson i pomoćnog trenera Xaviera Gilberta. Svi su oni igrali veliku ulogu u osiguravanju da najperspektivnije igračice odu na školovanje u SAD, kada je državna ženska liga raspuštena 2015., a reprezentacija je bila u stanju mirovanja. Individualni i kolektivni rast unutar momčadi u protekle četiri godine dao je Jamajci obnovljeno samopouzdanje da može poboljšati nastupe iz Francuske 2019. godine.

‘Ulaze u ratničko stanje uma’

“Želimo otići tamo i pobijediti”, poručila je Cedella Marley sa sigurnošću, a Jamajka je ovaj put u skupini s Brazilom, Francuskom i Panamom. Kvalificirati se u nokaut bit će teško, ali reprezentativke su ispisale povijest u prvoj utakmici protiv Francuske, osvojivši prvi bod na turniru nakon remija (0:0).

“Prelijepo je gledati utakmicu i naše djevojke. One su hiperfokusirane, to je jedna stvar koju vam mogu reći, one tamo ulaze u ratničko stanje uma”, dodala je.

Međutim, pripreme za turnir nisu bile jednostavne. Prošlog mjeseca, mnoge članice prve momčadi napisale su otvoreno pismo JFF-u izražavajući svoje “krajnje razočaranje” onim što su opisale kao “slabe” uvjete tijekom priprema za Svjetsko prvenstvo. U pismu se također navodi da JFF nije uspio isporučiti “ugovoreno dogovorenu naknadu”. U izjavi na svojoj web stranici, JFF je priznao da “stvari nisu napravljene savršeno”, ali da “marljivo radi na rješavanju” zabrinutosti igrača.

Predsjednik JFF-a Michael Ricketts rekao je prošlog mjeseca da se federacija želi “pobrinuti da pružimo što više možemo za djevojke”, izvijestio je Reuters. Chinyelu Asher, koja je igrala za Jamajku na prošlom Svjetskom prvenstvu, rekla je za CNN da je svrha te izjave bila “namotati” savez i natjerati ih da ozbiljnije shvate žensku reprezentaciju.

Reggae Girlz sada imaju ugovor sa svojim nacionalnim savezom, ali su ipak morale objaviti izjavu za javnost kako bi osigurale najbolju moguću podršku za Svjetsko prvenstvo. Cedella Marley kaže da nije bila u kontaktu sa savezom, već se usredotočila isključivo na to kako može izravno pomoći ženskom timu.

EPA/RICHARD WAINWRIGHT

“Zapravo se ne bavim stvarima koje me se ne tiču. Znate, djevojke su progovorile; nadamo se da je federacija poslušala. Ali, ono što ja radim je da vodim izravne razgovore s djevojkama da vidim kako im mogu pomoći jer ne mislim da se jamajčanski savez razlikuje od bilo kojeg drugog saveza”, dodala je.

‘Ove djevojke zaslužuju svaku priliku’

Čak i uz sve što je postigla uz žensku reprezentaciju, za Cedellu Marleyino najveće je postignuće u nogometu osnivanje njezine inicijative ‘Football is Freedom‘. Ime je preuzeto iz jednog od poznatih citata njezina oca, a u listopadu 2021. inicijativa je pokrenuta jednotjednim trening kampom u Fort Lauderdaleu na Floridi. Od tada se inicijativa proširila. U veljači prošle godine – na dan kada je bio 77. rođendan njezina oca – Football is Freedom ugostio je svoju prvu nogometni kamp za djevojčice na Jamajci, fokusirajući se na razvoj mladih žena i kao igračica i kao osoba.

Cedella Marley kaže da je cilj njezine inicijative pomoći djevojkama da razviju životne vještine, pružajući im mentorstvo i prilike za visoko obrazovanje. “Uzela sam sve što sam naučila tijekom posljednjih devet godina i primijenila to u izgradnji onoga za što se nadam da je bolja budućnost, ne samo za moju zemlju, već je ovo inicijativa za koju se nadamo da će je svijet prihvatiti”, poručila je.

Iz prve je ruke vidjela koliko su neke djevojke nadarene i kaže da im taj prirodni talent za nogomet “može promijeniti živote“. Sve što im je potrebno, rekla je, je da dobiju “odgovarajuću strukturu”. “Zasad imam sreće, ali znam da nije lako učiniti ono što pokušavam. Bit će potrebna cijela hrpa ljudi koji vjeruju u istu stvar da bi stvarno napravili razliku. Stoga se obraćam svima onima koji vjeruju da na neki mali način mogu unijeti promjenu u način razmišljanja jer ove djevojke zaslužuju priliku, svaku priliku koju im možemo pružiti”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.