Bivši zaposlenik SAFU-a: “Uskoku sam 2019. nudio sve o aferi Softver”

Autor:

11.11.2021., Zagreb - Po nalogu Ureda europske javne tuziteljice (EPPO), policija je u Vinkovcima uhitila bivsu ministricu regionalnoga razvoja i fondova EU Gabrijelu Zalac. U istoj akciji u Zagrebu je uhicen aktualni ravnatelj Sredisnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) Tomislav Petric, a na podrucju Splita poduzetnici Marko Jukic, vlasnik informaticke tvrtke Ampelos, kojoj je 2018. na temelju natjecaja dodijeljen posao izrade softvera tezak 16,24 milijuna kuna, te Mladen Simunac, vlasnik tvrtke Micro projekt i prijatelj Gabrijele Zalac. Cetvero osumnjicenih u aferi Softver prepraceno je pred suca istrage zagrebackog Zupanijskog suda po nalogu EPPO uz prijedlog odredjivanje istraznog zatvora protiv svih okrivljenika.

Goran Stanzl/PIXSELL

Bivši djelatnik Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) potvrdio je Telegramu da je krajem 2019. godine, kada je taj portal pisao o aferi Softver, pozvan na ispitivanje u USKOK.

Dodao je da je hrvatskim istražiteljima još prije dvije godine ispričao kako se varalo u toj agenciji.

Telegramu je prepričao svoj susret s istražiteljima. “USKOK je tada ispitao i još najmanje četvero mojih kolega”, rekao je Telegramov sugovornik koji se nalazi na popisu osoba koje su dale iskaz o slučaju.

Tada su im, tvrdi, istražitelji pokazivali i mailove koje su djelatnici SAFU-a izmjenjivali međusobno i s osobama iz Ministarstva Gabrijele Žalac. Iz toga je zaključio da su već imali obrise slagalice afere i uključenih aktera. Znajući pozadinu, Telegramov sugovornik otkrio im je i dodatne informacije.

Tako im je, primjerice, ispričao da je više djelatnika još 2017. upozorilo menadžment SAFU-a i ravnatelja Tomislava Petrica da je pregovarački postupak koji je Ministarstvo željelo provesti za nabavku softvera nezakonit jer se za tu vrstu nabave mora koristiti otvoreni postupak.

Istražiteljima je prepričao i da su Petrica upozoravali da postoji kazna za odgovornu osobu i naručitelja, da softver za bilo koju namjenu mogu izraditi i druge IT tvrtke te da mogu očekivati da će Hrvatska možda morati u EU fondove vratiti cijeli sufinancirani iznos za tu nabavu.

USKOK nikada nije službeno pokrenuo istragu. Proveli su izvide iz kojih su zaključili da u aferi Softver nema dokaza kaznenog djela.

“Iako sam se USKOK-u ponudio da budem svjedok, ako dođe do pokretanja službene istrage ili suđenja, više me nikada nisu nazvali”, zaključio je Telegramov sugovornik.

Središnja agencija za financiranje i ugovaranje (SAFU), podsjetimo, nadzorno je tijelo za kontrolu postupaka u kojima se povlači novac Europske unije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.