Belgija nakon preokreta slavila protiv Danske

epa09280099 Players of Belgium line up for the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Belgium in Copenhagen, Denmark, 17 June 2021.  EPA/Friedemann Vogel / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Friedemann Vogel

Belgija je zadržala maksimalan učinak na Europskom prvenstvu. U 2. kolu skupine B u Kopenhagenu su nakon preokreta slavili protiv domaćina Danske rezultatom 1:2 (1:0). Bila je to utakmica s dva različita poluvremena u kojem smo vidjeli uraganski početak Danske te dvije odlične akcije Belgije u drugih 45 minuta.

Za domaćine je na samom početku duela zabio Yussuf Poulsen, a novi trijumf Belgiji donose Thorgan Hazard i Kevin De Bruyne. Izabranici Roberta Martineza tako su praktično osigurali osminu finala natjecanja dok je Danskoj ostala nada da do prvih bodova na kontinentalnoj smotri mogu doći u srazu s Rusijom.

Danska do vodstva dolazi već u 99. sekundi utakmice kada je Hojbjerg oduzimanjem lopte iskoristio veliku pogrešku Denayera prilikom dodavanja te je proslijedio loptu za Poulsena koji s ruba kaznenog prostora šalje preciznu prizemnu loptu pored Courtoisa u suprotnu malu mrežicu. Bio je to drugi najbrži zgoditak u povijesti Europskih prvenstva, a rekord drži Rus Dmitri Kiričenko koji je 2004. u srazu s Grčkom zabio u 65. sekundi.

epa09280242 Yussuf Poulsen (L) of Denmark prepares for kick off in the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Belgium in Copenhagen, Denmark, 17 June 2021. EPA/Wolfgang Rattay / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Već u 4. minuti Belgija uzvraća preko Tielemansa koji asistira za Mertensa, a na njegov pokušaj glavom spreman je Schemeichel.

Minutu kasnije dvije prilike za Dansku. Prvo je Maehle prošao Meuniera i Alderweirelda, ali je Courtois pravovremeno istrčao i ušao u šut danskom igraču. Nedugo potom je nakon ubačaja s desne strane glavom pucao Braithwaite, no nije bio dovoljno precizan.

U 6. minuti Maehle je dobro vidio ulazak Wassa iz drugog plana te ga je pronašao dobrim ubačajem na drugu stativu, a njegov udarac glavom s pet metara paradom brani golman gostiju.

Deseta minuta susreta bila je posvećena Christianu Eriksenu. Lopta je izbačena iz igre, a igrači obje momčadi uz gledatelje pljeskom su poželjeli reprezentativcu Danske što brži i uspješniji oporavak.

epa09279756 Danish fans wearing Christian Eriksen jersey cheer in Copenhagen, Denmark, 17 June 2021, hours before the start of the Group B match of EURO2020 between Denmark and Belgium. EPA/Emil Helms DENMARK OUT

Poulsen je u 13. minuti pokušao pronaći Damsgaarda koji je dolazio iz drugog plana. ali obrana Belgije je ovaj put bila prisebna i pravovremena. Tri minute kasnije Maehle je ubačajem s lijeve strane asistirao za Braithwaitea na prvoj stativi koji je pored Denayera uspio pucati glavom, ali ne i pogoditi okvir gola.

Nakon početnog uragana Danske uslijedio je period u kojem se igra primirila tako da prvu sljedeću ozbiljniju situaciju bilježimo tek u 35. minuti kada se Damsgaard pored pet igrača Belgije izborio za udarac s 15 metara koji prošao malo pokraj suprotne vratnice.

epa09280236 Andreas Christensen (R) of Denmark in action against Yannick Carrasco of Belgium during the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Belgium in Copenhagen, Denmark, 17 June 2021. EPA/Martin Meissner / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

U trećoj minuti drugog poluvremena Delaney je s dvadesetak metara poslao loptu pokraj suprotne vratnice. Miuntu kasnije Meunier je loše pucao glavom nakon centaršuta Tielemansa.

Belgija do izjednačenja dolazi fantastičnom akcijom kroz tri poteza u 54. minuti. Lukaku se na desnoj strani oslobodio dva čuvara, puvukao je loptu do šesnaesterca, a potom je povratnim dodavanjem pronašao De Bruynea koji je odgodom udarca poslao tri suparnička igrača u prazno, a potom je proslijedio loptu za Thorgana Hazarda kojem nije bilo teško matirati Schmeichela.

Lijevi bočni Maehle se u 69. minuti odlučio za udarac desnom nogom s dvadesetak metara koji je završio ravno u rukama Courtoisa. Minutu kasnije Damsgaard je zaluženo dobio žuti karton nakon što je simulacijom pokušao dobiti kazneni udarac.

Belgija do gola vrijednog potpunog preokreta dolazi nakon još jedne dobre akcije u 70. minuti kada preciznim udarcem sa 17 metara nakon asistencije Hazarda dansku mrežu para De Bruyne.

Danska je blizu izjednačenja bila u 75. minuti kada dobar pokušaj Braithwaitea s ruba kaznenog prostora odlično brani Courtois, odmah potom uslijedila je kontra gostiju koja je završila udarcem De Bruynea s dvadesetak metara i sigurnom obranom golmana Danske.

Braithwaite je u šansi i u 76. minuti kada je nakon prodora uputio udarac s 15 metara, a u posljednji trenutak blokom se iskazao čuvar mreže Belgije.

Cornelius je u 84. minuti s lijeve strane uputio oštru loptu u peterac na koju za malo kasni Braithwaite. Tri minute kasnije isti igrač je udarcem glavom sa osam metara zatresao prečku nakon što ga je ubačajem s desne strane odlično pronašao Olsen.

U 90. minuti Jensen snažno puca s dvadesetak metara iskosa, a lopta je prohujala pored gola Belgije. U petoj minuti sudačke nadoknade i Schmeichel je otišao u šesnaesterac domaćih na skok, Belgija je to iskoristila za kontru iz koje je Meunier gađao iz daljine, no svoja vrata požrtvovnom reakcijom spašava Olsen.

U posljednjem susretu današnjeg programa Europskog prvenstva Nizozemska će od 21 sati u sklopu 2. kola skupine C odmjeriti snage s Austrijom.