Bavarska općina zbrinula je brojne migrante i nitko se zbog toga ne buni: “Cilj je što prije integrirati ih na tržište rada”

Autor:

29.07.2022., Zagreb - Migranti naselili rusevnu zgradu na zagrebackom Glavnom kolodvoru. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Ilustracija: Matija Habljak/PIXSELL

U velikoj hali bivšeg supermarketa u općini Hebertshausen kod Dachaua zaštitari pripremaju smještaje, između kreveta postavljaju građevinske ograde, raspoređuju stolove i guraju stolice. Vani na parkiralištu su drugi ljudi, neki u tamnim odorama, neki u trapericama. Svi čekaju dolazak autobusa – još jednog. Svaka dva tjedna autobus dovozi pedesetak izbjeglica koje se ovdje smjesti, registrira i nakon toga raspoređuje po drugim smještajima u cijelom okrugu.

Po cijeloj Njemačkoj se ovih dana načelnici općina i okruga žale da su preopterećeni brojem izbjeglica i da ih više nemaju gdje smjestiti. I u Hebertshausenu su svi smještaji popunjeni. Trenutno je tu zbrinuto 234 izbjeglica, oko 190 više nego što bi prema ključu raspodjele trebala primiti ta općina s nešto više od 6000 stanovnika. Ali, nitko se ovdje ne buni, počinje priču o zbrinjavanju brojnih migranata Deutsche Welle.

Richard Reischl je načelnik općine, član Kršćansko-socijalne unije CSU. Pozdravlja pristigle muškarce koji sa svojom prtljagom izlaze iz autobusa. On vidi sudbine ljudi, ali i izazove integracije, no prije svega jedno: šanse.

A šanse u Hebertsahusenu znače prije svega – posao.

Prema navodima načelnika Reischla, čak devedeset posto izbjeglica koji žive u Hebertshausenu obuhvaćeno je programom obrazovanja ili su se već zaposlili: već rade: u supermarketu, u mesnici, u konjušnici. Osim toga, neki igraju u nogometnom klubu, drugi pomažu u sanaciji javnih igrališta…

Cilj mora biti te ljude što je prije moguće integrirati na tržište rada, kaže Peter Barth. On je predsjednik mjesne udruge za pomoć izbjeglicama. On čini ono što bi trebala biti zadaća države, dodaje načelnik Reischl.

Umirovljenik Barth svakoga jutra biciklom odlazi u neki od smještaja za tražitelje azila, pomaže u komunikaciji s vlastima, obilazi stanove, prati ljude koji moraju ići liječniku ili im pomaže u potrazi za poslom.

Ako stanovnike Hebertshausena pitate o suživotu s pridošlima, mnogi ukazuju na rad Bartha i njegovih suradnika. „Oni to jako dobro rade, brinu se.” Rijetko se čuje nešto loše.

Dobra vijest je i da je njemački AfD-a, koji je načelno protiv useljavanja, na pokrajinskim izborima u Hebertshausenu osvojio 10,4 posto glasova, što je znatno ispod bavarskog prosjeka. Izbjeglice se tu ne vidi kao prijetnju nego kao šansu, zaključuje načelnik općine Reischl.

Raskol u Europskom parlamentu zbog migrantske politike

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.