AKTIVISTI SRBIJE: “Srbija se mora suočiti s genocidom u Srebrenici”

Autor:

Bosnia and Herzegovina commemorates 25th anniversary of Srebrenica massacre, in Potocari Men look at a coffin of their family member during a mass funeral in Potocari near Srebrenica, Bosnia and Herzegovina July 11, 2020. Bosnia marks the 25th anniversary of the massacre of more than 8,000 Bosnian Muslim men and boys, with many relatives unable to attend due to the coronavirus disease (COVID-19) outbreak. REUTERS/Dado Ruvic DADO RUVIC

DADO RUVIC/REUTERS/PIXSELL

Srbija se mora suočiti s genocidom u Srebrenici, a građani Srbije trebaju se sjećati tog zločina, ustvrdili su aktivisti Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije i srpskog ogranka Inicijative mladih za ljudska prava (IYHR).

U intervjuu za N1, izvršna direktorica Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Izabela Kisić izrazila je solidarnost sa žrtvama i ocijenila kako je “odnos prema genocidu i prema ratu u BiH glavno moralno pitanje Europe i nas na Balkanu”.

Srbija se nije suočila s tim zločinom “zbog velikog broja sudionika u pripremi”. “Ne radi se samo o onima koji su bili na vlasti. Radi se i o gotovo ukupnoj opoziciji i intelektualnim elitama koje su sudjelovale u tom ratu”, kazala je Kisić, ističući kako su pripreme “počele još osamdesetih, a pripreme za rat Memorandumom Srpske akademije nauka i umjetnosti (SANU) 1986. godine”, smatra Kisić.

“Ta ideologija ni danas nije poražena”, upozorila je, podsjećajući da “u Srbiji nema nijedne presude za genocid”, premda je nekoliko počinitelja osuđeno za “zločin u Srebrenici”. “Prema odluci Međunarodnog suda pravde, Srbija treba poštovati odluku o genocidu i goniti sudionike”.

Ivan Đurić iz Inicijative mladih za ljudska prava govorio je o njihovoj kampanji “Nikome se ne ponovila Srebrenica”. “Službeni nacionalistički narativ u Srbiji samo jača, zatvoren je u sebe. Naša kampanja pokušava ga probiti na drugi način, kroz umjetničke izraze i poruke solidarnosti”, napominje on.

Đurić ocjenjuje kako je “velika sramota” da dužnosnici Srbije ne obilježavaju obljetnice genocida, i dodaje kako je “vrlo važno da se građani sjećaju Srebrenice, i da mediji više to prate”. “Želimo dati izlaz iz sveprisutne nacionalističke propagande”, kazao je Đurić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.