POLJSKA Duda potpisao zakon o novim ovlastima ministra pravosuđa

Autor:

epa06106453 Polish President Andrzej Duda during a press conference in the Presidential Palace in Warsaw, Poland, 24 July 2017. President Duda said in a statement that he will veto Supreme Court and National Judiciary Council bills. Large protests have been held across Poland in the past week over rules passed 20 July by the ruling party that would limit the independence of the judiciary.  EPA/Pawel Supernak POLAND OUT

Poljski predsjednik Andrzej Duda potpisao je zakon kojeg je usvojila vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) i koji ministru pravosuđa daje ovlasti da imenuje i smjenjuje čelnike općih sudova u državi.

“Predsjednik je potpisao zakon od 12. srpnja”, objavio je zamjenik čelnika ureda predsjednika na službenoj stranici.

Oporbeni prosvjednici u ponedjeljak su od Dude tražili da ne potpiše tu mjeru nakon što je stavio veto na dva od tri prijedloga koje su potvrdili oba parlamenta. Duda je zaustavio Zakon o vrhovnom sudu i Zakon o državnom pravosudnom vijeću, što je iznenadilo PiS kojega je on bio član.

Poljska konzervativna vlada izvijestila je u ponedjeljak navečer da će nastaviti svoju spornu reformu pravosuđa unatoč tome vetu.

“Nećemo popustiti pred pritiscima ulice i stranih zemalja”, istaknula je predsjednica vlade Beata Szydlo na televiziji. Usto je izrazila žaljenje što predsjednička zabrana “usporava” reformu i “možda nije razumljiva onima koji očekuju ‘dobre promjene'”, što je bio slogan njezine stranke Pravo i pravda (PiS) na zadnjim izborima.

Veto “shvaćaju kao poticaj oni koji se bore za očuvanje nepravednog sustava, sustava velikih i malih zloporaba i pritiska na mnoge časne građane”, rekla je.

Oba teksta daju veću ulogu parlamentu, dakle političkoj većini i ministru pravosuđa, u imenovanju sudaca.

Kritičari tvrde da ta dva zakona potkopavaju neovisnost poljskog sudstva. PiS njihovo donošenje opravdava potrebom da se pravosudni sustav racionalizira i da se suzbije korupcija sudačke “kaste”.

Kritike predloženih reformi izrazili su Europska unija, američki State Department i drugi akteri iz međunarodne zajednice.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)