Kamerun novi afrički prvak

epa05758070 Cameroon players celebrate after winning on penalties during the Afcon Quarter Final match between Senegal and Cameroon, during the Quarter Final match between Senegal and Cameroon in Franceville, Gabon, 28 January 2017.  EPA/SYDNEY MAHLANGU

Kamerunski nogometaši osvojili su afričko prvenstvo nakon što su u finalu u Gabonu pobijedili Egipat s 2-1 golom Vincenta Aboubakara u 88. minuti.

Napadač istanbulskog Bešiktaša je dvije minute primio loptu između trojice egipatskih braniča i volejem svladao 44-godišnjeg vratara El Hadarya. Egipćani su bolje počeli utakmicu i vodili su od 22. minute golom napadača Arsenala Mohameda Elnenya, a za Kamerunce je izjednačio Nicolas N’Koulou u 60. minuti.

Kameruncima je ovo bilo sedmo finale i peti naslov, a zadnji puta su bili afrički prvaci prije 15 godina. Egipćani su igrali deveto finale i ostali na rekordnih sedam naslova. Treće mjesto je osvojila je Burkina Faso.