EP DIZANJE UTEGA Rumunj Captari do zlata iz B skupine, dominantna Romanova

epa05890602 Anastasia Romanova of Russia makes an attempt during the women's 69kg category of the Weightlifting European Championships 2017 in Split, Croatia, 05 April 2017. Romanova won the gold medal.  EPA/ANTONIO BAT

Rumunjski dizač utega Dumitru Captari koji je nastupio u B finalu osvojio je naslov europskog prvaka u izbačaju i biatlonu u kategoriji do 77 kg, dok je Ruskinja Anastazija Romanova na dominantan način osvojila sva tri zlata u kategoriji dizačica do 69 kg četvrtig dana natjecanja na Europskom prvenstvu u Splitu.

Romanova je u poslijepodnevnom terminu potukla konkurentice, iako je na intervenciju žirija njezin posljednji pokušaj u izbačaju proglašen nevažećim. Ruskinja je u trzaju podigla 112 kg, odnosno 12 više od drugopasirane Britanke Tiler, a 13 više od brončane Ukrajinke Hlian.

U izbačaju je Romanova podigla 131 kg, a njezin pokušaj na 135 kg suci su priznali, ali žiri naknadnim pregledom snimke poništio. Ipak, i to je 25-godišnjoj Ruskinji bilo dovoljno za zlato, jer je podigla kilogram više u izbačaju od Bjeloruskinje Nastazije Mihaljenke. Treća je bila Ukrajinka Hlian sa 126 kg.

Romanova je u biatlonu slavila sa 243 kg, Hilan je bila druga sa 225 kg, koliko je imala i trećeplasirana Bjeloruskinja Mihaljenka.

Hrvatska 17-godišnja reprezentativka Ivana Rumenović podigla je 50 kg u trzaju, 65 u izbačaju i sa 115 kg u biatlonu zauzela zadnje, 16. mjesto.

Kod dizača utega 27-godišnji Rumunj Dumitru Captari nije nastupio u A finalu, ali je osvojio zlatna odličja u biatlonu (360 kg) i izbačaju (200 kg), a za jedan kilogram mu je zlato u trzaju oteo Albanac Daniel Godelli (161 kg).

Broncu u trzaju osvojio je drugi Rumunj Razvan Martin (158 kg). U izbačaju je srebro pripalo Albancu Erkandu Qerimaju (193 kg), a broncu je opet osvojio Rumunj Martin (190 kg). U biatlonu su ova dvojica zamijenila mjesta pa je srebro pripalo Martinu, a bronca Qerimaju.

Hrvatska u ovoj kategoriji nije imala svog predstavnika.

U četvrtak je najvažniji dan za Hrvatsku na ovom Europskom prvenstvu, jer će u A finalu kategorije do 85 kg nastupiti naš najbolji dizač utega, olimpijac iz Rio de Janeira, Amar Musić. Natjecanje započinje u 20 sati. Dizačice će se za odličja boriti u kategoriji do 75 kg, a u njoj će Hrvatsku predstavljati Hermana Demiček u C finalu (od 10 sati) te Mihaela Kruljac u B finalu (od 12.30 sati).