Žestok start Serie B: Ascoli je postao prvi klub ikad s tri isključenja u prvom poluvremenu

Cosenza Calcio

Prošlog vikenda počela je i talijanska Serie B a pored svih ostalih izdvojit ćemo utakmicu Cosenze i Ascolija koju je domaća momčad pred 8.915 gledatelja dobila s uvjerljivih 3-0. Ono što ovu utakmicu čini posebnom su čak tri crvena kartona igračima Acolija, sva tri u prvom poluvremenu i to iz tri nevezane situacije. Statističari kažu da se u Serie B još nikad nije dogodilo da jedna momčad u prvom poluvremenu dobije tri crvena kartona. Na utakmicama Ancona – Pescara u svibnju 1998. i Pistoiese – Cagliari u ožujku 2001. u prvom poluvremenu pokazana su po tri crvena kartona ali ne za samo jednu momčad. Treba naglasiti da isključenja za Ascoli nisu novost, prošle sezone zaradili su ih deset, najviše u ligi.

Cosenza, momčad koja je drugoligaški status zadržala nakon play-outa u kojem je nadigrala Bresciju, povela je u 20. minuti golom iz kaznenog udarca Gennara Tutina, 27-godišnjeg napadača poniklog u Napoliju kojeg TM procjenjuje na 2.4 milijuna eura. To je za Ascoli bio tek početak problema jer eskalacija je uslijedila u 13 minuta, između 36. i četvrte minute nadoknade prvog poluvremena.

Lijevi bek Ascolija Nicola Falasco prvi je žuti karton dobio već u trećoj minuti, da bi u 36. strijelca Tutina u prodoru po desnog strani zaustavio dobro plasiranim udarcem laktom u nos. Drugi žuti, prvo isključenje.

Pet minuta kasnije Christian D’Urso i Tutino su ušli dva na jedan prema golu Ascolija a taj jedan, reprezentativac Lihtenštajna Marcel Buchel, momak ponikao u Juventusu s dva službena nastupa za torinski klub, prekršajem je u izglednoj prilici i ne baš nježno zaustavio D’Ursa. Izravan crveni karton, drugo isključenje.

Igrala se četvrta minuta nadoknade prvog poluvremena kad je napadač Ascolija Francesco Forte, pristigao ovog ljeta iz Beneventa za 1.5 milijuna eura, daleko od akcije i lopte laktom u glavu pogodio Alessandra Fontanarosu, 20-godišnjeg stopera pristiglog na posudbu iz Intera, u zadnje vrijeme više/manje standardnog člana talijanske U-20 reprezentacije. Glavni sudac nije odmah vidio situaciju, ali javio se VAR. Forteu direktni crveni karton, treće isključenje.

Igrajući cijelo drugo poluvrijeme sa samo osam igrača Ascoli se spasio teže blamaže, iako su i tri isključenja dovoljna blamaža. Cosenza je do kraja zabila još samo dva, 20-godišnji Alessandro Arioli zabio je za 2-0 a 21-godišnji Massimo Zilli u 61. je minuti, tri nakon što je ušao umjesto D’Ursa, postavio konačnih 3-0.

Ascoli će i u drugom kolu gostovati a trener William Viali, koji je Lorenca Šimića u Cosenzi ostavio na klupi, će za utakmicu u Modeni morati pronaći tri nova prvotimca.