Wolverhampton slavio i na Stamford Bridgeu, s tri gola briljirao Brazilac koji nije uspio u Atletico Madridu

Autor:

Soccer Football - Premier League - Chelsea v Wolverhampton Wanderers - Stamford Bridge, London, Britain - February 4, 2024 Wolverhampton Wanderers manager Gary O'Neil and Matheus Cunha celebrate after the match REUTERS/David Klein NO USE WITH UNAUTHORIZED AUDIO, VIDEO, DATA, FIXTURE LISTS, CLUB/LEAGUE LOGOS OR 'LIVE' SERVICES. ONLINE IN-MATCH USE LIMITED TO 45 IMAGES, NO VIDEO EMULATION. NO USE IN BETTING, GAMES OR SINGLE CLUB/LEAGUE/PLAYER PUBLICATIONS. Photo: David Klein/REUTERS

David Klein/REUTERS

Glavna tema ne samo engleskih sportskih medija u nedjelju poslijepodne, barem do utakmice Arsenala i Liverpoola, bio je domaći 4-2 poraz Chelsea od Wolverhamptona, iako je zapravo takvo postavljanje stvari nekorektno prema Wolvesima. Naime, trener Gary O’Neill i njegova momčad rade sjajan posao, s 32 boda drže deseto mjesto Premier lige a to je posebno važno ako znamo činjenicu da je ljetos taj klub bio na rubu rasula, pritisnut financijskim problemima prodao većinu glavnih igrača a trener Julen Lopategui je procijenio da se nalazi na brodu koji polako tone pa je na šest dana prije prvog kola ove sezone podnio ostavku.

Brazilac Matheus Cunha zabio je u nedjelju Chelseaju tri gola i poboljšao svoj ovosezonski statistički učinak na devet golova i šest asistencija, što je konačni dokaz da je ovaj 24-godišnjak konačno u formi kakva se očekuje od igrača takvog talenta. Cunha je centralni napadač koji slično dobro igra na obje krilne pozicije što se savršeno uklapa u O’Neillovu zamisao po kojoj prednji trio igrača igra prilično fluidno, s puno promjena pozicija, a to se vidjelo protiv Chelsea da sjajno funkcionira. Uz Cunhu u napadačkoj liniji standardno ordinira Hee-chah Hwang, s deset golova prvi strijelac Wolvesa, trenutno s azijskom reprezentacijom na Azijskom kupu te Pedro Neto koji je zabio dva ali i asistirao za deset premierligaških golova.

Cunhina se karijera, usput recimo da je do 14. godine igrao samo futsal a tek zatim ušao u Coritibinu nogometnu akademiju, do dolaska u Atletico Madrid razvijala pravolinijski. Kao 18-godišnjak došao je u švicarski Sion, nakon godinu dana, u ljeto, 2018., Švicarci su ga prodali u RB Leipzig za 15 milijuna a nakon 18 mjeseci, 54 utakmice s devet golova i tri asistencije prešao je u Herthu za 15 milijuna eura. I u Berlinu je živio i igrao tek 18 mjeseci, za to vrijeme je upisao 13 golova i deset asistencija, dovoljno da Diego Simeone odluči u njega investirati 35 milijuna eura. Međutim, kod Simeonea Cunha se od dolaska u kolovozu 2021. osjećao otprilike kao i Joao Felix, još jedan plemeniti ofenzivac koji se teško snalazio u Atleticovoj ratničkoj družini. Doduše, u sezoni 21/22 Cunha je uspio nešto pokazati, igrao je u 29 utakmica ali tek prosječno po 36 minuta i pritom upisao po šest golova i asistencija. U prvom dijelu sezone 22/23 igrao je vrlo malo ili ništa, i bilo je jasno da je rastanak najbolja opcija za obje strane.

Srećom, Julen Lopategui je u njemu vidio nešto posebno a Wolvesi u to vrijeme, govorimo o prosincu 2022., nisu štedjeli na pojačanjima pa su za 50 milijuna eura na posudbu s obavezom kupnje doveli Cunhu kojeg je htjela i Aston Villa. Navodno je Cunha odlučio definitivno napustiti Atletico nakon što nije dobio poziv iz Brazila na SP u Katru, ofenzivac je razlog za to vidio u statusu i minutaži koju je imao u madridskom klubu.

Adaptacija na Premier ligu nije išla glatko, u prvoj polusezoni imao je tek dva gola u 20 utakmica kroz sva natjecanja, premalo za igrača od 50 milijuna. Ipak, nije svako zlo za zlo – ljetos je cijeli niz igrača napustio Wolvese, između ostalih Raul Jimenez, Adama Traore i Diego Costa, što je naravno otvorilo puno prostora i minuta za napadače, a došao je i trener O’Neill koji očito zna kako izvući maksimum iz Cunhe.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.