VUKOVAR Sastanak hrvatsko-srbijanskih timova za provedbu projekta EMBER

Autor:

Vukovar, 18.04.2006 - Radnici koji su posljednja dva tjedna danonoæno radili na izgradnji tzv. zeèjih nasipa na Otoku sportova, kako bi ga zaštitili od visokog vodostaja Dunava, konacno mogu malo odahnuti nakon što se Dunav kod Vukovara poèeo vraèati u rijeèno korito.
foto FaH/ Željko Draženoviæ

U Palači Srijem u Vukovaru u utorak je održan sastanak zajedničkog akcijskog tima te radne grupe koja radi na provedbi hrvatsko-srbijanskog prekograničnog projekta EMBER (Ever-moving border emergency response) usmjerenog na nabavku specijalističke opreme za zaštitu i spašavanje od poplava za timove Civilne zaštite na području Vukovarsko-srijemske županije i posavskog dijela u Vojvodini.

Po riječima pročelnika vukovarskog Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Zdenka Lovrića projekt EMBER kandidiran je i odobren u sklopu programa IPA Hrvatska – Srbija, programa prekogranične suradnje, a vrijednost projekta s hrvatske strane je 579.851,46 EUR.

“Iz projekta nabavljamo opremu za gradska društva Crvenog križa – poljsku kuhinju, šatorsko naselje i kombi vozila dok HGSS nabavlja dva kombi vozila, ronilačku opremu i čamac ra ronioce. Županijski stožer za zaštitu i spašavanje nabavlja zapovjedni šator i nešto malo informatičke i komunikacijske opreme”, naveo je Lovrić.

Provedba projekta EMBER u koji su uključeni s hrvatske strane Vukovarsko-srijemska županija, a srbijanske posavski dio Vojvodine, započela je u listopadu 2016. i traje do siječnja 2018. godine.  Po Lovrićevim riječima, projekt EMBER nastao je iz iskustava stečenih u katastrofalnoj poplavi u županjskoj Posavini 2014. godine s ciljem nabave opreme za operativne snage u sustavu Civilne zaštite.

“Državni plan odbrane od poplava Hrvatskih voda je temeljni akt u Republici Hrvatskoj po kojem se provodi obrana od poplava. Međutim, poplava iz 2014. godine u Posavini pokazala je mnoge slabosti. Tako primjerice Hrvatske vode nisu mogle odraditi sve ono što je bilo u tom trenutku potrebno. Limitirujući nam je faktor bio i što smo morali ručno puniti vreće pijeskom, a pokazalo se i da nam je komunikacija između pojedinih timova bila otežana jer smo se usmjerili na mobilnu telekomunikacijsku mrežu, koja je vrlo brzo postala preopterećena”, naveo je.

Nabavkom nove opreme iz projekta EMBER želi se spriječiti ponavljanje slabosti sustava iskazanih u poplavi 2014. godine, poručio je Lovrić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)