Vrhovni sud odbio žalbu Dražena Jelenića, privremeno udaljenje s dužnosti je valjano

Autor:

28.09.2018., Zagreb - U povodu Dana policije i blagdana svetoga Mihovila u KD Vatroslav Lisinski odrzana svecana akademija. Drazen Jelenic . Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/PIXSELL

Vrhovni sud Republike Hrvatske, u okviru svoje mjerodavnosti kao drugostupanjsko tijelo u postupku za stegovnu odgovornost zamjenika državnih odvjetnika, odbio je u srijedu žalbu zamjenika glavne državne odvjetnice Republike Hrvatske Dražena Jelenića protiv prvostupanjskog rješenja Državnoodvjetničkog vijeća.

Riječ je o odluci koju je Državnoodvjetničko vijeće donijelo nakon što je Vrhovni sud u dva navrata ukinuo prijašnje odluke (o čemu su obavijestili 3. rujna i 23. rujna 2021.). Prvostupanjskim je rješenjem produljeno privremeno udaljenje od obavljanja državnoodvjetničke dužnosti zamjeniku glavne državne odvjetnice na rok od daljnja tri mjeseca.

Postupajući povodom zahtjeva glavne državne odvjetnice, Državnoodvjetničko vijeće odlučilo je 13. travnja 2021. privremeno udaljiti od obavljanja državnoodvjetničke dužnosti zamjenika glavne državne odvjetnice na rok od tri mjeseca. Vijeće je 28. travnja 2021. donijelo odluku o pokretanju stegovnog postupka protiv zamjenika glavne državne odvjetnice. Stegovni je postupak u tijeku.

Kako se navodi u priopćenju Vrhovnog suda, smatraju da je ova odluka Državnoodvjetničkog vijeća pravilno obrazložena. “Zakon propisuje da zamjenik može biti privremeno udaljen od obavljanja dužnosti, ali to ujedno znači da to toga i ne mora doći. Međutim, do privremenog udaljenja će doći ako doista za vrijeme trajanja stegovnog postupka nije moguće redovno obavljanje dužnosti zamjeniku glavne državne odvjetnice, uz ispunjenje ostalih uvjeta (predložena kazna razrješenja u stegovnom postupku i prijedlog za privremeno udaljenje). Te pretpostavke su ispunjene”, kažu.

Dodaju da su u odluci Državnoodvjetničkog vijeća izneseni razlozi razmjernosti i opravdanosti privremenog udaljenja zamjenika glavne državne odvjetnice Republike Hrvatske. “Izneseni razlozi se mogu sažeti kao „neprimjeren vanjski utjecaj“ i „permanentno stanje potencijalnog sukoba interesa“. Stegovni postupak se vodi zbog ponašanja (članstva u jednoj udruzi) koje je, navodno, suprotno temeljenim načelima Etičkog kodeksa državnih odvjetnika i zamjenika državnih odvjetnika čime je, navodno, nanesena šteta ugledu državnog odvjetništva ili državnoodvjetničke dužnosti”, kažu.

Vrhovni sud dodaje da su ocijenili da je odluka Državnoodvjetničkog vijeća zasnovana na zakonom propisanim pretpostavkama za ovu mjeru i ovaj stadij postupka. “Međutim, ona nije i ne može biti temelj za konačnu odluku o stegovnoj odgovornosti. Uostalom, i u odluci je jasno istaknuto da ponašanje zbog kojeg se vodi stegovni postupak „ujedno ne mora biti stegovno djelo“ jer o tome tek treba donijeti odluku. Naime, odluka o stegovnoj odgovornosti mora biti zasnovana na bitno strožim pretpostavkama. Mora biti zasnovana na izvedenim dokazima u kontradiktornom postupku te na čvrstom zbiru pravilno i potpuno utvrđenih činjenica. To sve mora biti u suglasju s domaćim propisima i utvrđenim standardima međunarodnog prava”, zaključuje se u priopćenju Vrhovnog suda.

Podsjetimo, Dražen Jelenić je prije dvije godine, nakon otkrića Nacionala da je član masona, smijenjen. Dva tjedna prije smjene, objavio je Nacional u prošlom broju, Jelenić je sudjelovao u donošenju najkontroverznije odluke DORH-a – kojom je potkopan desetogodišnji rad istražitelja USKOK-a na predmetu koji zasigurno spada u najvažnije predmete od kad postoji samostalna Republika Hrvatska – a to je predmet Ina-MOL. Riječ je o odbačaju dviju kaznenih prijava koje je protiv najviše pozicioniranih ljudi MOL-a Zsolta Hernádija i Sándora Csányija te više njima podređenih osoba podnijela hrvatska regulatorna agencija HANFA i to zbog manipulacije tržištem kapitala i nezakonitog upravljanja Inom.

 

NAJVEĆI SKANDAL DRAŽENA JELENIĆA: Kako je torpedirao kaznenu prijavu HANFA-e protiv MOL-a

Nacional je prije dva tjedna objavio da razlog njegove suspenzije nije samo sukob interesa zbog članstva u masonima, nego i sumnja DORH-a da je u spomenutom slučaju Nikice Gabrića zloupotrijebio svoj položaj i ovlasti, između ostalog i zato što je utjecao na to da se taj predmet kvalificira samo kao pokušaj iznude, a ne i zločinačkog udruživanja radi realizacije višestrukih iznuda, odnosno tzv. medijskog reketa, što je tražila policija. Između ostalog, iznova se preispituje zašto je Jelenić svjesno zanemario sadržaj snimljenog razgovora između glavnih aktera afere, iz kojega je bio vidljiv obrazac njihova ponašanja i učestalog reketarenja.

EKSKLUZIVNO: DORH sumnja da je Dražen Jelenić prikrio serijski medijski reket svog kolege masona

U novom, pak, broju, Nacional je objavio dokument iz masonske lože koji otkriva da je Jelenić planirao tajno ostati članom masona i biti na čelu DORH-a. Otkrili smo masonsku prepisku koja pokazuje da je Dražen Jelenić svoju pripadnost masonskom pokretu svjestan sukoba interesa osobno nastojao prikriti još u travnju 2018. godine, neposredno prije imenovanja glavnim državnim odvjetnikom.

DOKUMENT IZ MASONSKE LOŽE otkriva kako je Jelenić planirao tajno ostati članom masona i biti na čelu DORH-a

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.