Vesna Škare Ožbolt o uvođenju femicida u zakon: “O kakvoj mi to poruci u ovom trenutku govorimo?”

Autor:

15.01.2023., Vukovar - Obiljezavanje 31. godisnjice medjunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 25. obljetnice zavrsetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja te zavrsetka mandata UNTAES-a u Hrvatskom domu. Vesna Skare Ozbolt Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt komentirala je aktualne izmjene kaznenog zakona kojima se prvi puta u Hrvatskoj uvodi femicid kao posebno kazneno djelo.

Izmjene kaznenog zakona kojima se prvi puta u Hrvatskoj uvodi femicid kao posebno kazneno djelo trenutno su u javnoj raspravi. U javnosti se već pojavio niz polemika. Ženske udruge, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i stručnjaci se slažu u jednom – ovo kazneno djelo morat će se još doraditi.

Uvođenje femicida u Kazneni zakon mnogi su pozdravili, no zbog jednostavne definicije teškog ubojstva bliske ženske osobe, sudac Vrhovnog suda Damir Kos smatra da bi ta odredba mogla pasti na Ustavnom sudu.

Bivša ministrica također ove izmjene smatra problematičnima: “Definitivno imam problem s ovim zakonskim prijedlogom i ovakvim formulacijama, a i općenito s pristupom ovim problemima. Broj ubijenih žena raste. Odgovoriti na porast ubojstava uvođenjem novog kaznenog dijela nije jedino rješenje”, kazala je, dodajući: “Porukom se neće smanjiti broj kaznenih djela. Specijalizacija sudaca koji će prepoznati takvu osobu kada ju policija dovede i izolirati iz obitelji i zajednice, specijalizacija policije i zajednice – da nemate situaciju u kojoj cijela zgrada sluša nasilje i ne pozove policiju. Sve su to oblici prevencije i poruka će biti poslana samo ako se sve te faze ispune, a ne onda kada se ženu ubije.”

Poruka linije manjeg otpora

Ističe da zakonodavac šalje poruku linije manjeg otpora i smatra kako nije dovoljno mijenjati kazneni zakon i uvoditi nova kaznena djela, već sprječavati i staviti maksimalan naglasak na prevenciju.

Jučer je saborska zastupnica Marija Selak Raspudić upozorila na još jednu dimenziju ovog problema, istaknuvši da se u izmjenu kaznenog zakona zajedno spajaju i uvođenje femicida i neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje, poznatiji kao lex AP.

“Mislim da su ovo sve predizborne intervencije”, kazala je Škare-Ožbolt.

“Želim napomenuti o političkom licemjerju koje neprekidno vlada. Prije nekoliko godina je ovakav zakonski prijedlog već bio upućen u proceduru, a Vlada ga je odbila. O kakvoj mi to poruci u ovom trenutku govorimo? Isto tako i intervencija u tzv. tajnost istražnih radnji je po meni sprječavanje i na neki način micanje od sebe svih mogućih neugodnih situacija koje bi mogle uslijed istraga i velikog broja kaznenih postupaka koji se vode protiv bivših dužnosnika, doći u nezgodnom trenutku na vidjelo. Ovo su intervencije s ozbiljnim predizbornim naglaskom”, dodala je.

Bivša ministrica ipak, smatra da ovakav zakon ne može biti usvojen, a ako se i usvoji, potpuno je neprovediv.

Osvrnula se i na Zakon o izbornim jedinicama, koji zbog greške mora ponovno u Sabor, odnosno o tome što bi se dogodilo ako se zakon uputi na ispitivanje ustavnosti: “Ako se uputi, a vjerujem da hoće, u tom slučaju Ustavni sud će dati svoju odluku i može se dogoditi da moramo ići u ponovnu proceduru”, kazala je u programu N1 televizije. 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.